Porady i artykuły

Porada
29.03.2005 Podatki

Spółka w okresie obowiązywania „starej” ustawy o VAT przekroczyła limit kosztów reprezentacji i reklamy, czego konsekwencją było niezaliczenie kwoty przekroczenia limitu do kosztów uzyskania przychodów. Sytuacja ta nie ograniczała możliwości odliczenia VAT. W świetle nowo obowiązującej ustawy o VAT przekroczenie limitu kosztów reprezentacji i reklamy ma znaczenie w zakresie odliczania VAT. W naszej

Porada
29.03.2005 Podatki

Czy w spółce z o.o. można zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki poniesione na zakup eleganckich ubrań dla członków zarządu (garnitur, garsonka), jeśli w zasadzie są one niezbędne do reprezentowania przez nich spółki na zewnątrz?

Porada
28.04.2005 Podatki

Wydawnictwo wydające książki - rozliczające się na podstawie książki przychodów i rozchodów - część egzemplarzy rozdaje w promocji. Według jakiej wartości (produkcji czy ceny rynkowej) należy ująć rozdawanie tych egzemplarzy w księdze przychodów i w której kolumnie zaksięgować to zdarzenie?

Porada
17.01.2006 Obrót gospodarczy

Jestem kontrahentem spółki, której zarząd składa się z czterech osób. Tworzą go wspólnicy (każdy ma po 25% udziałów). W spółce jest konflikt między udziałowcami. Członkowie zarządu nawzajem blokują swoje prace. Spółka jest jednak dysponentem atrakcyjnych zleceń. Jak bezpiecznie zawierać z nią umowy w takiej sytuacji?

Porada
02.05.2006 Podatki

Moja firma zorganizowała spotkanie dla wybranych klientów. Odbyło się ono w hotelu. Koszt wyniósł 250 000 zł. Są to wydatki na reprezentację i reklamę limitowaną. Problem polega na tym, że przychody firmy w pierwszym półroczu są zbyt małe, aby zmieścić powyższą kwotę w limicie. Myślę, że ta kwota zmieści się w limicie około sierpnia. Czy zaliczając sukcesywnie wraz ze wzrostem limitu poniesione koszty

Porada
02.06.2006 Podatki

Nasza spółka kupuje na potrzeby sekretariatu napoje chłodzące, herbatę, kawę. Wydatki te zaliczamy do kosztów reprezentacji. Tak naprawdę produkty te spożywają pracownicy. Czy organ skarbowy może zakwestionować wydatki poniesione na te zakupy jako koszt uzyskania przychodów?

Porada
02.10.2010 Podatki

Ośrodek wypoczynkowy organizuje dla swoich gości przebywających na wczasach i turnusach rehabilitacyjnych wieczorki taneczne połączone z kolacją. Chcielibyśmy podczas takiej kolacji poczęstować gości lampką szampana. Czy zakup tego szampana będzie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów?

Porada
17.11.2010 Podatki Kadry i płace

Spółka planuje uczcić pamięć zmarłych pracowników. W tym celu zamówiono epitafium - tablicę pamiątkową poświęconą ich pamięci. Dodatkowo spółka poniesie koszty wieńca i zniczy. Czy takie wydatki mogą stanowić koszt podatkowy?

Artykuł

Święta Bożego Narodzenia to okres zwyczajowego obdarowywania się prezentami. Zwyczaj ten jest obecny również w firmach. Pracodawcy z okazji świąt obdarowują pracowników bonami, talonami, paczkami świątecznymi. Organizują też imprezy mikołajkowe i wigilijne. Niektóre firmy decydują się też na obdarowywanie osób współpracujących z nimi, byłych pracowników oraz dzieci pracowników. W wielu przypadkach

Artykuł

W relacjach z organami podatkowymi podatnicy i inne podmioty mogą działać osobiście albo za pośrednictwem pełnomocnika. Znaczenie pełnomocnika w sprawach podatkowych stale wzrasta. Podatnik często nie radzi sobie samodzielnie z fiskalizmem organów podatkowych, nieprecyzyjnymi przepisami prawa podatkowego oraz często sprzecznymi ze sobą interpretacjami tych przepisów.

Porada
05.07.2011 Podatki

Przy zakupie kawy i ciastek dla klientów firmy do końca marca 2011 r. nie odliczaliśmy podatku naliczonego z faktur dokumentujących ich zakupy. Czy od kwietnia 2011 r. od zakupów tych możemy odliczać VAT, tj. przysługuje nam prawo do odliczania podatku naliczonego? Czy w związku z tym mamy obowiązek wystawiać faktury wewnętrzne z podatkiem należnym?

Porada
28.04.2012 Podatki

Nasza firma przekazała nieodpłatnie wybranym kontrahentom (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą) lub pracownikom kontrahentów ubrania. Są one opatrzone naszym logo, lecz znajduje się ono na metce po wewnętrznej stronie ubrań. Czy takie przekazanie ubrań opatrzonych logo firmy (na metce) stanowi koszt reklamy czy koszt reprezentacji?

Porada
28.06.2012 Podatki

Kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia wierzytelności zarachowanej do przychodu należnego jest wartość brutto tej wierzytelności, obejmująca kwotę należnego VAT - wyrok NSA z 31 maja 2012 r. (sygn. akt II FSK 2272-2273/10).

Porada
28.09.2012 Podatki

Dotychczas organy podatkowe nie kwestionowały zaliczania do kosztów podatkowych wydatków na zakup drobnych artykułów spożywczych na poczęstunek serwowany w siedzibie podatnika jego kontrahentom i klientom. Niestety, w ostatnich miesiącach nastąpiła zmiana stanowiska Ministerstwa Finansów na niekorzystne dla podatników.

Artykuł
12.12.2012 Podatki

Dla każdego przedsiębiorcy, który dba o swój pozytywny wizerunek, ponoszenie wydatków służących utrzymywaniu dobrych relacji z kontrahentami jest koniecznością. Konkurencja pomiędzy podmiotami gospodarczymi jest tak duża, że wydatki o tym charakterze stanowią obecnie standard w obsłudze klienta. Przekazywanie prezentów kontrahentom ma spowodować pozytywne postrzeganie przedsiębiorcy przez podmioty

Porada
12.02.2013 Podatki

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zakupiła kwiaty doniczkowe do swojej siedziby. Otrzymana faktura dokumentuje zakup zestawu kwiatów doniczkowych za kwotę 1480 zł + VAT. W zestawie było 14 kwiatów z doniczkami. Czy jest to koszt reprezentacji, który nie stanowi kosztu uzyskania przychodów?

Porada
12.10.2013 Podatki

Zarówno wydatki poniesione na spotkania biznesowe z kontrahentami zaangażowanymi w realizację projektu inwestycyjnego (gastronomia, noclegi), jak i wydatki związane z pobytem w Polsce architekta zagranicznego (koszty hotelu, przelotu, narad odbytych w restauracjach, w tym koszty posiłków) nie są wydatkami o charakterze reprezentacyjnym. Są to koszty ściśle związane z inwestycją i powinny stanowić element

Porada
29.10.2013 Podatki

Jesteśmy importerem sprzętu elektronicznego. Wprowadzając nową ofertę towarów, często przekazujemy je swoim najlepszym klientom w celu utrzymania przez nich znajomości naszych produktów. Czy w tym zakresie wydatki na nabycie i sprowadzenie towarów do Polski możemy zaliczać do kosztów podatkowych? Czy też są to niestanowiące kosztów uzyskania przychodów wydatki na reprezentację?

Porada
12.12.2013 Podatki

Można zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na drobne poczęstunki, napoje, a także posiłki niezależnie od miejsca ich podawania podczas rozmów z kontrahentami. Możliwość ta istnieje, pod warunkiem że rozmowy dotyczą prowadzonej działalności gospodarczej. Takie stanowisko zajął Minister Finansów w interpretacji ogólnej, której fragment prezentujemy.

Artykuł
15.12.2014 Podatki

W czasie przedświątecznym wielu podatników dokonuje szczególnego rodzaju zakupów związanych z tym okresem. Padają liczne pytania o zasady rozliczania VAT. Prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w tym zakresie. Spółka przekazuje pracownikom paczki świąteczne. Czy z tego tytułu powinna rozpoznawać VAT należny? Z okazji świąt zamierzamy przekazać najlepszym kontrahentom prezenty o wartości

Artykuł
17.02.2015 Podatki

Wydatki na zakup alkoholu podanego podczas spotkania biznesowego mogą być kosztem podatkowym przedsiębiorcy. Warunkiem jest należyte udokumentowanie tych wydatków, potwierdzające ich racjonalność. Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji, której fragment przedstawiamy. Pełna treść interpretacji jest dostępna na www.inforfk.pl.

Poprzednia Następna