Określenie w treści oferty wykonawcy błędnej stawki VAT oraz obliczenie, na podstawie tej stawki, podatku VAT jako składnika ceny brutto stanowi błąd w obliczeniu ceny i jest podstawą do odrzucenia oferty - uchwała Sądu Najwyższego z 20 października 2011 r. (sygn. akt IIICZP 52/11, III CZP 53/11).
Od 1 października 2016 r. zrezygnowano z przetargów na świadectwa efektywności energetycznej (tzw. białe certyfikaty). Został także wprowadzony nowy obowiązek dla "dużych" przedsiębiorstw. Będą one musiały sporządzać audyty energetyczne przedsiębiorstwa. Przedstawiamy wybrane, istotne dla przedsiębiorców, zmiany wprowadzone nową ustawą o efektywności energetycznej (dalej: ustawa).
Warto wiedzieć, gdzie można znaleźć informację o przetargach, by nie przegapić dobrej oferty.
Uważamy, że specyfikacja istotnych warunków zamówienia jest sporządzona nieprawidłowo. Czy i w jakim terminie możemy wnieść protest?
Firma, w której pracuję, uczestniczyła w przetargu, jednak złożona przez nas oferta została odrzucona jako niezgodna ze specyfikacją przetargową. Powodem było to, że zamawiający w specyfikacji przetargowej wymagał, aby oferta była zszyta w sposób uniemożliwiający jej defragmentację, a nasza oferta była jedynie wpięta do segregatora. Czy zamawiający słusznie odrzucił naszą ofertę? Czy mielibyśmy szansę
Firma (sp. z o.o.), startując do przetargu o zamówienia publiczne, wpłaciła wadium. Spółka nie została wybrana. Kwota wadium przepadła. Czy stanowi ona koszty uzyskania przychodów?
Złożyłem swoją ofertę w przetargu. Czy słusznie zostałem wykluczony z powodu zastosowania błędnej stawki w VAT (7% zamiast 22%)?