W 2023 r. pracodawców czekają duże zmiany w zakresie prawa pracy. Wejdą bowiem w życie ważne zmiany w Kodeksie pracy dotyczące pracy zdalnej i kontroli trzeźwości pracowników. W 2023 r. płaca minimalna wzrośnie 2 razy - w styczniu i w lipcu, a od 1 stycznia 2023 r. zmieniły się także zasady rozliczania wynagrodzeń w związku z nowymi przepisami dotyczącymi składania formularza PIT-2.
PROBLEM Nasza firma zatrudnia m.in. zleceniobiorczynię, która przez ostatni rok nie realizowała umowy ze względu na pobieranie zasiłku macierzyńskiego. Osoba ta zamierza powrócić do pracy od 1 września 2018 r. Czy zleceniodawcy będzie przysługiwało zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP za tę osobę?
Świadectwo pracy jest wystawiane w przypadku zakończenia stosunku pracy. Przy jego wypełnianiu często powstają błędy. Może to skutkować koniecznością sprostowania świadectwa pracy, a nawet wypłacenia odszkodowania pracownikowi, jeżeli wydanie niewłaściwego świadectwa wyrządziło mu szkodę. W takim przypadku odszkodowanie przysługuje maksymalnie w wysokości 6-tygodniowego wynagrodzenia pracownika.
PROBLEM Pracownicy przebywającej na urlopie rodzicielskim wypłacamy zasiłek macierzyński. Chcielibyśmy, aby w czasie trwania tego urlopu wykonywała u nas umowę zlecenia. Czy powinniśmy zgłosić ją do ubezpieczeń w ZUS jako zleceniobiorcę?
PROBLEM Nasza pracownica przebywa na urlopie rodzicielskim i pobiera zasiłek macierzyński. Łączy urlop z pracą na pół etatu w naszej firmie. Dodatkowo nasz zakład zawarł z nią umowę zlecenia. Czy zlecenie w tym przypadku jest oskładkowane jak zlecenie zawarte z pracodawcą czy jak zlecenie z obcym podmiotem?
Wystawiając świadectwo pracy, pracodawca powinien pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Poniżej podajemy 6 wskazówek dotyczących wypełniania świadectwa pracy.
Obecnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie przewidują urlopu tacierzyńskiego. Najczęściej jednak urlopem tacierzyńskim jest nazywany urlop macierzyński lub urlop rodzicielski, z którego korzysta pracownik-ojciec dziecka.
Jedna z naszych pracownic była zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego miała prawo do dodatku za wysługę lat, dodatku funkcyjnego oraz dodatku specjalnego. W czasie urlopu macierzyńskiego wypłacaliśmy jej dodatek za wysługę lat i dodatek specjalny w pełnej wysokości. Obecnie osoba ta przebywa na urlopie rodzicielskim i jednocześnie wykonuje pracę na 1/2 etatu. Ponieważ
W I kwartale 2016 r. weszły w życie duże zmiany przepisów w zakresie prawa pracy, zasiłków i ubezpieczeń społecznych. Największe problemy stwarzają nowe przepisy dotyczące umów terminowych. Zgodnie z najnowszymi interpretacjami do limitu 33 miesięcy, na jakie maksymalnie można obecnie zawrzeć umowę na czas określony, należy wliczać okresy przebywania na urlopie wychowawczym i urlopie bezpłatnym szczególnego
W 2015 r. uchwalono liczne zmiany w Kodeksie pracy oraz w przepisach ZUS. Dotyczą one kwestii związanych m.in. z umowami terminowymi, zasiłkami macierzyńskimi czy uprawnieniami urlopowymi dla rodziców. Nowe rozwiązania wchodzą w życie w pierwszym kwartale 2016 r. Wymuszają na pracodawcach nie tylko formalną znajomość przepisów, ale i podjęcie określonych działań zmierzających do dostosowania relacji
Jeden z naszych pracowników realizuje równolegle z umową o pracę dodatkowe umowy zlecenia (zawarte z naszą spółką). Od 6 maja 2015 r. pracownik ten przebywa na urlopie rodzicielskim, po wykorzystaniu części tego urlopu przez matkę dziecka. Jego zasiłek macierzyński wynosi 60% podstawy wymiaru. Od 4 do 31 maja 2015 r. pracuje u nas na umowę zlecenia, za wynagrodzeniem 800 zł. Natomiast z umowy o pracę
Nasza pracownica do 15 lutego 2015 r. przebywa na urlopie rodzicielskim. W trakcie tego urlopu podpisała umowę zlecenia z innym podmiotem, ale świadczy pracę na rzecz naszej firmy. Jakie składki należy odprowadzić za tę pracownicę?