Porady i artykuły

Artykuł
04.10.2019 Kadry i płace

Pracodawca zatrudniający pracowników młodocianych powinien zapewnić im szkolenia bhp oraz skierować na profilaktyczne badania lekarskie. Ma także obowiązek poinformować młodocianych o występującym ryzyku zawodowym na stanowiskach pracy, które zajmują. Taki obowiązek informacyjny obejmuje nie tylko młodocianego, ale także jego opiekuna prawnego. Pracodawca musi również pamiętać o przygotowaniu wykazu

Artykuł
05.03.2019 Kadry i płace

Akta osobowe pracowników dzielimy od 1 stycznia 2019 r. na cztery części: A, B, C i D. W części A należy przechowywać dokumenty związane z ubieganiem się o zatrudnienie, w części B - dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy i przebiegu zatrudnienia, a w części C - dokumenty w zakresie ustania stosunku pracy. Natomiast w nowej części D akt osobowych należy składać dokumenty dotyczące ponoszenia

Porada
02.07.2018 Kadry i płace

Chcę wystawić, zgodnie z nowym wzorem, skierowanie na badania lekarskie dla pracownika pracującego przy komputerze przez 8 godzin na dobę. Jakim czynnikiem jest praca z monitorami ekranowymi - innym, w tym niebezpiecznym, czy czynnikiem fizycznym?

Porada
17.03.2017 Kadry i płace

Pracodawca w związku z rozwojem zakładu i koniecznością zwiększenia produkcji zamierza wprowadzić pracę w porze nocnej. Spowoduje to, że część pracowników będzie zobowiązana świadczyć pracę w nocy. Przepisy zobowiązują pracodawcę do kierowania pracowników na badania wstępne m.in. w przypadku przeniesienia ich na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe lub warunki uciążliwe. Czy w

Porada
17.10.2016 Kadry i płace

Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim ponad 30 dni. Do pracy stawił się 3 października 2016 r. W tym dniu pracodawca wystawił mu skierowanie na badania kontrolne. Pracownik od razu zgłosił telefonicznie swoją wizytę u lekarza medycyny pracy, lecz został umówiony na 4 października br. na godz. 14.00, bo wcześniej nie było wolnych terminów. Następnie 5 października 2016 r. pracownik dostarczył

Porada
17.09.2016 Kadry i płace

Pracownik został awansowany na stanowisko kierownicze. Dotychczas nie zajmował w naszej firmie żadnych funkcji o charakterze kierowniczym, związanych z zarządzaniem zespołem itp. Nowe stanowisko jest umiejscowione w tym samym dziale (administracja), w którym pracownik dotychczas pracował. Czy w tym przypadku konieczne jest skierowanie tej osoby na badania lekarskie?

Porada
02.04.2016 Kadry i płace

Zatrudniamy pracownika na stanowisku operatora maszyn. Chcemy go skierować (na 3 miesiące) do wykonywania pracy na stanowisku pomocnika drukarza. Czy w związku z tym konieczne jest przeprowadzenie nowych badań oraz szkolenia bhp z powodu oddelegowania pracownika do innej pracy?

Porada
02.12.2015 Kadry i płace

W naszym zakładzie nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia. Czy z tego powodu możemy zmienić druk skierowania na badanie lekarskie i usunąć z niego fragmenty dotyczące wskazania warunków szkodliwych na stanowisku pracy?

Porada
02.07.2015 Kadry i płace

Kierujemy pracowników na badania lekarskie zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 1 kwietnia 2015 r. Co trzeba zamieszczać w aktach osobowych po zmianie przepisów - kopię czy oryginał orzeczenia lekarskiego z przeprowadzonych profilaktycznych badań lekarskich?

Porada
02.05.2015 Kadry i płace

Od 1 kwietnia 2015 r. obowiązują nowe zasady przeprowadzania badań lekarskich pracowników. Pracodawcy muszą także stosować nowy wzór skierowania na badania lekarskie.

Artykuł
02.04.2015 Kadry i płace

Po zmianach przepisów od 1 kwietnia 2015 r. pracodawcy nie muszą kierować na badania wstępne pracowników, którzy mają aktualne badania profilaktyczne od dotychczasowego pracodawcy i podejmą u nich pracę w ciągu 30 dni od dnia rozwiązania poprzedniego stosunku pracy. Dotyczy to jednak podjęcia zatrudnienia w warunkach pracy takich samych lub zbliżonych do wcześniejszych, w których była wykonywana praca

Artykuł
17.03.2015 Kadry i płace

1 kwietnia 2015 r. zmienią się zasady kierowania pracowników na wstępne badania lekarskie. Przede wszystkim zostanie określony urzędowy wzór skierowania na badania. Będzie on dostosowany do nowych przepisów umożliwiających rezygnację z przeprowadzania wstępnych badań lekarskich w przypadku ponownego przyjmowania do pracy pracowników posiadających ważne badania.

Porada
28.09.2014 Kadry i płace

Skierowaliśmy pracownika do pracy za granicą. Niedługo kończy się termin ważności orzeczenia lekarskiego stwierdzającego zdolność pracownika do pracy i musimy skierować go na badania okresowe. Czy pracownik z Polski, który został oddelegowany do pracy na terytorium innego państwa, może poddać się okresowym badaniom lekarskim za granicą?

Artykuł
12.01.2014 Kadry i płace

Pracownik nie ma prawa wyboru lekarza medycyny pracy, do którego uda się w celu wykonania badań profilaktycznych. Takie badania powinny być zrealizowane w placówce, z którą pracodawca ma podpisaną umowę. W przeciwnym razie pracodawca ma prawo nie uznać zaświadczenia lekarskiego i nie dopuścić pracownika do pracy oraz nie zwrócić kosztów badań.

Porada

Mamy podpisane umowy o współpracy z handlowcami, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. W ramach tych umów korzystają oni z naszych samochodów służbowych, a niektórzy z samochodów prywatnych, których koszt użytkowania pokrywa nasza firma. Czy takie osoby powinny być przez nas kierowane na profilaktyczne badania lekarskie (w tym na specjalistyczne badania dla kierowców)? Jeśli tak, to kto pokrywa