ZUS umorzył nam część należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracodawcę. Czy w tej sytuacji po naszej stronie powstał przychód podatkowy?
W przeszłości, tj. do końca 2006 r., istniało zwolnienie od podatku dochodowego obejmujące przychody ze sprzedaży nieruchomości nabytych przez osoby fizyczne w drodze spadku lub darowizny. Powoduje to, że nadal większość osób sprzedających odziedziczone nieruchomości jest przekonana, że nie musi płacić podatku dochodowego z tytułu takiej sprzedaży. W wielu przypadkach tak jednak nie jest. Podatnicy
Chcemy umorzyć pracownikowi część należności z tytułu wyrządzonej szkody. Czy wartość umorzenia będzie przychodem dla pracownika?
Pracodawcy, którzy z okazji Dnia Kobiet przekażą pracownicom upominek, choćby symboliczny, powinni liczyć się z koniecznością jego opodatkowania i oskładkowania. Niekiedy taki prezent może bowiem oznaczać powstanie przychodu ze stosunku pracy. Zależy to jednak od rodzaju podarunku oraz źródła jego finansowania.
Zatrudniamy pracownika w równoważnym systemie czasu pracy. Jest on członkiem obwodowej komisji wyborczej w wyborach do Sejmu i Senatu. W związku z pełnioną funkcją pracownik poprosił o udzielenie 2 dni wolnych od pracy 10 i 11 października br. Czy musimy udzielić mu takich dni wolnych po terminie wyborów? Jeśli tak, to czy przysługuje za nie wynagrodzenie?
W październiku br. zamierzamy w całości sfinansować pracownikom i stale współpracującym z nami zleceniobiorcom szczepienia przeciw grypie. Czy takie świadczenie będzie stanowić dla nich przychód, od którego należy odprowadzić składki i podatek?
Za oddelegowanych do pracy za granicę pracowników opłacamy składki na prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które działa na terenie całej UE. Czy dodatkowe prywatne ubezpieczenie jest przychodem dla tych pracowników? Jeżeli tak, to jak ustalić jego wysokość?
Od 1 stycznia 2011 r. świadczenie w postaci nieodpłatnego udostępnienia mieszkania pracownikowi jest objęte zwolnieniem z podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 500 zł miesięcznie. Limit ten obowiązuje również w przypadku kosztów zakwaterowania pracowników m.in. w hotelu pracowniczym, które do końca 2010 r. podlegały zwolnieniu z podatku bez ograniczenia kwotowego.
Często stosowanym przez pracodawców bonusem motywującym do pracy są różnego rodzaju nieodpłatne świadczenia na rzecz pracowników. Mimo że skutecznie wpływają na poprawę wizerunku pracodawcy, najczęściej znacznie obciążają budżet pracownika.