PROBLEM W naszej spółce planujemy wprowadzenie dodatku pieniężnego na utrzymanie w czystości odzieży ochronnej. Czy będzie on zwolniony z oskładkowania? Jakie działania powinniśmy podjąć, aby ewentualne wyłączenie składkowe nie zostało zakwestionowane przez ZUS?
Od 1 lipca 2005 r. wchodzi w życie rozporządzenie zmieniające przepisy dotyczące służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Zasadnicze zmiany wprowadzone niniejszym rozporządzeniem dotyczą wymagań w zakresie kwalifikacji pracowników służby bhp oraz rozszerzają obowiązki dotyczące kontroli stanowisk pracy pracowników zatrudnionych na podstawie innej umowy niż umowa o pracę.
Wprawdzie Trybunał Konstytucyjny zakwestionował w wyroku z 16 lutego 2010 r. (P 16/09; Dz.U. Nr 31, poz. 167) odebranie zleceniobiorcom ulgi składkowej z tytułu przekazanych im świadczeń bhp, ale zwolnienie to nie obejmuje wszystkich takich świadczeń. Prawidłowe ustalenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy jest więc w praktyce trudniejsze niż przed zmianą przepisów.
Zleciłem wykonywanie zadań służby bhp firmie zewnętrznej. Podczas przeprowadzanej kontroli w moim zakładzie pracy specjalista bhp z tej firmy nakazał powstrzymanie się od pracy jednemu z pracowników, co ten zrobił. Nie było przy tym ani mnie, ani bezpośredniego przełożonego pracownika. Czy osoba z firmy zewnętrznej obsługującej nas w zakresie bhp może bez porozumienia z przełożonym odsunąć pracownika
Nasza firma zatrudnia 34 pracowników. Czy powinniśmy mieć w zakładzie pracownika bhp zatrudnionego na etat? Od jakiej liczby pracowników pracujących w firmie jest uzależnione zatrudnienie takiego pracownika?
Zamierzamy zatrudnić pracowników na podstawie umowy o pracę nakładczą. Czy należy skierować ich na wstępne badania lekarskie oraz zawiadomić o rozpoczętej przez nas działalności Inspekcję Pracy? A jak przedstawia się sprawa ze szkoleniem bhp? Czy ci pracownicy powinni je odbyć?
Zatrudniamy pracowników na stanowiskach pracy w biurze, a także przy własnej linii technologicznej w zakładzie produkcyjnym. Jakie szkolenie w zakresie bhp powinni przejść ci pracownicy? Co jaki czas należy ponawiać takie szkolenia (ogólne, instruktaż stanowiskowy)?
Prawo wspólnotowe wymaga, aby w celu skuteczniejszej ochrony pracownicy lub ich przedstawiciele byli informowani o zagrożeniach dla ich bezpieczeństwa i zdrowia oraz o środkach zmniejszających lub eliminujących te zagrożenia. W sprawie C-441/01 Komisja Europejska zarzuciła Holandii, że w niewłaściwy sposób implementowała przepisy unijnej dyrektywy w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa
Jestem inspektorem bhp po ukończonym kursie dla techników bhp oraz posiadam wyższe wykształcenie wzakresie administracji. Czy zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprawie służby bhp muszę ukończyć studia podyplomowe, aby nie stracić uprawnień inspektora?
Pracownik został skierowany na szkolenie bhp. Będzie się ono odbywało w innym miejscu niż jego miejsce pracy. Czy pracownikowi, który odbywa je w godzinach pracy, należy się zwrot kosztów za przejazd na miejsce szkolenia? Czy szkolenie to powinno być potraktowane jako delegacja?
Pracownik zgłosił swojemu kierownikowi nieprawidłową pracę maszyny. Kierownik stwierdził, że nie jest to nic poważnego i można nadal przy niej pracować. Pracownik odmówił dalszej pracy, gdyż według niego powinien zostać przeprowadzony przegląd techniczny sprzętu, zaś kierownik wsłuchał się tylko w jego pracę. Czy faktycznie w każdym przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w pracy urządzeń mechanicznych
Na stacji paliw prowadzę m.in. sprzedaż paliwa gazowego do samochodów. Czy zatrudnieni przeze mnie pracownicy oprócz szkoleń bhp muszą przechodzić jeszcze jakieś dodatkowe szkolenia?
Każdy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Jednym z wielu obowiązków w tym zakresie jest przeprowadzanie szkoleń bhp. Od 1 lipca 2005 r. zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie dotyczące takich szkoleń.
Jestem właścicielem przedsiębiorstwa, w którym pracuje 150 osób. Wiem, że w związku z zatrudnianiem takiej liczby pracowników powinienem utworzyć służbę bezpieczeństwa i higieny pracy. Czy mogę powierzyć wykonywanie jej zadań specjalistom spoza zakładu pracy na podstawie umowy o świadczenie usług?
Mój zakład pracy zatrudnia 24 osoby. Pracodawca jednemu z pracowników powierzył obowiązki służby bhp (pracownik jest po szkoleniu uprawniającym do wykonywania obowiązków inspektora bhp). Czy pracownik ten może przeprowadzić szkolenie okresowe pracowników administracyjnych i na stanowiskach robotniczych? Jeśli tak, to czy w szkoleniu mogą uczestniczyć osoby spoza zakładu pracy?
W naszym zakładzie pracy zadania służby bhp pełnił pracownik specjalistycznej firmy, jednak zrezygnował z pracy. Jak przekazać obowiązki z tym związane naszemu pracownikowi? Czy taka osoba może odmówić pełnienia tej funkcji w zakładzie? Czy nadal można przekazać takie zadania osobom z zewnątrz?