Od lipca 2023 r. zacznę prowadzić restaurację. Jaką stawką ryczałtu powinnam opodatkowywać świadczone przeze mnie usługi? Czy sprzedaż frytek mam opodatkować stawką 3%, a piwa stawką 8,5%?
Prowadzę winnicę rodzinną zarejestrowaną w Agencji Rynku Rolnego. W tym roku planuję uzyskanie zezwolenia i rozpoczęcie w lokalnych sklepach sprzedaży pierwszego rocznika wina. W związku z tym planuję wykupić w agencji reklamę na bannerze reklamowym i przygotowanie ulotek z informacjami o winie. Czy powinienem wnieść opłatę od reklamy napojów alkoholowych?
Pracodawca ma prawo przeprowadzić badanie stanu trzeźwości pracownika alkomatem tylko za jego zgodą. W razie braku takiej zgody o przeprowadzenie badania stanu trzeźwości pracownika może poprosić odpowiednie organy (np. Policję).
Dla każdego przedsiębiorcy, który dba o swój pozytywny wizerunek, ponoszenie wydatków służących utrzymywaniu dobrych relacji z kontrahentami jest koniecznością. Konkurencja pomiędzy podmiotami gospodarczymi jest tak duża, że wydatki o tym charakterze stanowią obecnie standard w obsłudze klienta. Przekazywanie prezentów kontrahentom ma spowodować pozytywne postrzeganie przedsiębiorcy przez podmioty
Ośrodek wypoczynkowy organizuje dla swoich gości przebywających na wczasach i turnusach rehabilitacyjnych wieczorki taneczne połączone z kolacją. Chcielibyśmy podczas takiej kolacji poczęstować gości lampką szampana. Czy zakup tego szampana będzie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów?
Podejrzewaliśmy, że pracownik stawił się do pracy pod wpływem alkoholu. Zgodził się na badanie alkomatem, które potwierdziło ten fakt. Zwolniliśmy go więc dyscyplinarnie z pracy. Teraz pracownik kwestionuje zwolnienie, twierdząc, że alkomat nie miał atestu. Jego argument jest prawdziwy. Czy w związku z tym przeprowadzone badanie jest nieważne?