Porady i artykuły

Artykuł aktualny
20.09.2023 Kadry i płace

Pracodawca, który zatrudnia osoby niepełnosprawne, może liczyć na dofinansowanie ich wynagrodzeń oraz innych kosztów zatrudnienia z PFRON. Jednak decydując się na zatrudnienie osób niepełnosprawnych, trzeba również pamiętać o dodatkowych uprawnieniach, jakie im przysługują, np. skróconych normach czasu pracy czy dodatkowym urlopie wypoczynkowym.

Artykuł nieaktualny
06.05.2021 Kadry i płace

Od 24 czerwca 2020 r. obowiązuje regulacja, zgodnie z którą w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi (bez jego zgody), w terminie przez siebie wskazanym i z pominięciem planu urlopów, zaległego urlopu wypoczynkowego w wymiarze do 30 dni. Nie zwalnia to jednak pracodawcy z obowiązku udzielania zaległego

Artykuł

24 czerwca 2020 r. weszły w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. Jest to kolejna modyfikacja tarczy antykryzysowej wprowadzającej szczególne rozwiązania prawne łagodzące skutki ekonomiczne epidemii COVID-19. W publikacji przedstawiamy, jakie rozwiązania zostały wprowadzone tarczą 4.0.

Artykuł

Walka z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wymaga zmian organizacyjnych również od pracodawców. Powinni oni przede wszystkim podjąć działania w obszarze organizacji miejsca pracy oraz zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny pracy. Praca w zakładach pracy podlega również ograniczeniom wskazanym w rozporządzeniu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i

Artykuł
23.05.2019 Kadry i płace

Urlop wypoczynkowy to przywilej przysługujący tylko pracownikom. Żadne powszechnie obowiązujące przepisy nie gwarantują prawa do niego osobom prowadzącym działalność gospodarczą ani osobom pracującym w ramach pozapracowniczych form zatrudnienia (np. zleceniobiorcom). Za okres urlopu przysługuje wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował.

Artykuł
01.08.2018 Kadry i płace

Pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i nieosiągający co najmniej 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest zobowiązany do dokonywania miesięcznych wpłat na PFRON. W wyniku nowelizacji przepisów podmiotami, które będą musiały dokonywać wpłat na PFRON, począwszy od wpłat za styczeń 2019 r., będą również pracodawcy prowadzący zakłady

Artykuł
17.07.2018 Kadry i płace

Szkoły mają obowiązek wypłacić nauczycielom świadczenie urlopowe do 31 sierpnia 2018 r. Jedynym warunkiem otrzymania świadczenia jest, co do zasady, pozostawanie nauczyciela w zatrudnieniu w danym roku szkolnym.

Porada
03.07.2018 Kadry i płace

Nauczyciele zatrudnieni w naszej szkole w czasie ferii i wakacji mają często polecenie przeprowadzania egzaminów. Mam wątpliwości, w jakim wymiarze mogą być do tego zobowiązani, skoro okresy ferii i wakacji są ich czasem urlopu. Czy są tutaj jakieś ograniczenia ilościowe, a jeżeli tak, to czy odnoszą się do całego roku?

Artykuł
03.07.2018 Kadry i płace

Od 1 czerwca 2011 r. zmieniły się zasady nabywania przez pracowników niepełnosprawnych uprawnień pracowniczych. Jednocześnie nie zmieniły się zasady nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego przez pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym. Taka regulacja spowodowała problemy z naliczaniem dodatkowego urlopu wypoczynkowego dla tych pracowników.

Porada
02.07.2018 Kadry i płace

Zatrudniona w naszym gimnazjum nauczycielka od 15 sierpnia 2005 r. przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Czy po rozwiązaniu stosunku pracy przysługuje jej ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 2005 r.?

Porada
30.06.2018 Kadry i płace

Umowa o pracę z jednym z naszych pracowników rozwiąże się 10 stycznia 2016 r. Osoba ta oprócz wynagrodzenia miesięcznego otrzymywała co miesiąc premie regulaminowe. Przez 2 miesiące przed ustaniem zatrudnienia (od 2 listopada do 31 grudnia 2015 r.) pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim z przerwami przypadającymi na sobotę i niedzielę (dni wolne od pracy dla tej osoby zgodnie z obowiązującym ją

Porada
28.06.2018 Kadry i płace

W szkole będącej równocześnie placówką feryjną zatrudniamy nauczyciela, który przebywał na urlopie zdrowotnym od kwietnia 2004 r. do marca 2005 r. włącznie. Czy po powrocie do pracy przysługuje mu urlop wypoczynkowy za ten okres?

Artykuł
10.05.2018 Kadry i płace

Nie wszyscy pracownicy mają takie same uprawnienia urlopowe. Odrębności są głównie przewidziane dla kilku grup zawodowych należących do sfery budżetowej, m.in. nauczycieli, pracowników socjalnych, prokuratorów, pracowników Najwyższej Izby Kontroli, urzędników służby cywilnej, żołnierzy zawodowych, strażaków, policjantów czy funkcjonariuszy służby więziennej. Jednak są one ustanowione również dla zatrudnionych

Artykuł

Urlop wypoczynkowy to ustawowy przywilej zapewniony tylko pracownikom. Żadne powszechnie obowiązujące przepisy nie gwarantują prawa do niego osobom prowadzącym działalność gospodarczą ani osobom pracującym w ramach pozapracowniczych form zatrudnienia (np. zleceniobiorcom). Za okres urlopu przysługuje wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował.

Artykuł
13.04.2018 Kadry i płace

Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela wzrosły od 1 kwietnia 2018 r. o 5,35% w stosunku do 2017 r. Podwyżka płac nastąpiła w związku ze zmianą od wskazanej daty kwoty bazowej dla nauczycieli określonej w ustawie budżetowej na 2018 r.

Poprzednia Następna