Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji

Nakłady ponoszone przez podatnika na dostosowanie cudzej nieruchomości lub środka trwałego do własnych potrzeb są klasyfikowane jako tzw. inwestycja w obcym środku trwałym. Rozliczenie podatkowe tego rodzaju wydatków może być dla podatników problematyczne, szczególnie w sytuacji wcześniejszego terminu rozwiązania umowy lub zwrotu poniesionych nakładów. W publikacji wskazujemy, w jaki sposób należy

W trakcie aktualizacji

Od 1 stycznia 2024 r. część sprzedawców ma obowiązek pobierać opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. W opracowaniu omawiamy ten obowiązek oraz podatkowe skutki pobierania takich opłat wraz z ich ewidencją księgową. W opracowaniu uwzględniono stanowisko MF z 28 marca 2024 r. W pierwszej wersji raportu Mk redakcja i autor przedstawiali inne stanowisko w przedmiocie przychodów i

W trakcie aktualizacji
15.05.2023 Podatki

Podatnik otrzymał kaucję od jednego ze swoich kontrahentów związaną z wynajętym lokalem użytkowym. W którym momencie taką kaucję należy uznać za przychód?

Artykuł nieaktualny
14.12.2022 Podatki

W 2022 r. najem prywatny po raz ostatni mógł być opodatkowany według zasad ogólnych albo ryczałtem ewidencjonowanym. Od 1 stycznia 2023 r. jedyną formą opodatkowania najmu jest ryczałt ewidencjonowany.

Artykuł
27.01.2021 Podatki

Zwrot przedstawicielom handlowym kosztów noclegów, paliwa do samochodów służbowych, opłat za przejazdy płatnymi autostradami oraz opłat parkingowych nie stanowi dla nich przychodu ze stosunku pracy. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Artykuł
28.08.2019 Podatki

Wspólnik, który otrzymał nieruchomość jako spłatę jego udziału w spółce jawnej, z której występuje, nie osiąga z tego tytułu przychodu opodatkowanego PIT. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Artykuł
06.06.2019 Kadry i płace

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić wszystkim pracownikom, bez względu na rodzaj zajmowanych przez nich stanowisk i wykonywanej pracy, wodę zdatną do picia lub inne napoje. Natomiast w przypadku niektórych grup pracowników jest ponadto zobligowany do finansowania posiłków profilaktycznych. Zapewnienie napojów i posiłków może przyjmować różną formę. Oferowanie pracownikom tego rodzaju świadczeń może

Artykuł

Obowiązujące przepisy nie zawierają wzoru listy płac. Pracodawca może więc ustalić ten wzór we własnym zakresie. Niniejsza instrukcja określa, jakie elementy powinna mieć lista płac, aby pracodawca mógł wywiązać się z ciążących na nim obowiązków w zakresie naliczania podatku i składek ZUS w prawidłowej wysokości.

Porada
05.03.2019 Podatki

Podatnik rozpoczął prywatny najem mieszkania. Rozlicza się z tego tytułu ryczałtem. Kiedy powstaje u niego przychód? Czy w momencie gdy dostanie czynsz, czy według dat płatności przewidzianych w umowie najmu?

Porada
13.09.2018 Podatki

Mój siostrzeniec przez kilka dni będzie nieodpłatnie pomagał mi w firmie przy sprzątaniu po remoncie. Czy jego pracę powinienem jakoś opodatkować?

Artykuł
06.08.2018 Podatki

Pracownik zapłaci podatek od akcji pracowniczych nabytych w programie motywacyjnym dopiero w momencie ich zbycia. Nie ma znaczenia, czy akcje te są akcjami własnymi pracodawcy, czy też zostały przez niego nabyte. Takie stanowisko zajął NSA w wyroku z 11 maja 2018 r., sygn. akt II FSK 1301/16. W 2018 r. sytuacja ta może się zmienić diametralnie, ponieważ przepisy, na które powołują się sądy w swojej

Poprzednia Następna