Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji
04.11.2022 Podatki

Przy sprzedaży egzekucyjnej w formie licytacji nie jest wymagany aktualny operat szacunkowy licytowanej nieruchomości. Jeżeli wynikająca z licytacji cena nabycia nieruchomości jest wyższa niż przyjęta w sporządzonym ponad rok wcześniej operacie, to ta wyższa cena może być przyjęta jako wartość rynkowa, czyli jako podstawa opodatkowania PCC - wyrok NSA z 21 lipca 2022 r., sygn. akt III FSK 739/21.

Artykuł nieaktualny
14.09.2022 Podatki

Podatnicy, którzy dokonują zbycia nieruchomości zaliczonych do środków trwałych, uzyskują przychód z działalności gospodarczej. Zasada ta nie dotyczy przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności m.in. budynków mieszkalnych oraz lokali mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość (art. 14 ust

Artykuł
27.08.2020 Podatki

Podatnik, sprzedając prywatną nieruchomość, może pomniejszyć uzyskany z tego tytułu przychód o koszty związane z nabyciem zbywanej nieruchomości. Do kosztów tych może zaliczyć nie tylko kwotę, za którą nabył zbywaną nieruchomość, ale również zapłacony z tytułu jej nabycia PCC oraz opłaty notarialne. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy

Artykuł
17.03.2015 Podatki

Nabywca działki zapłaci wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych, jeśli jej wartość rynkowa wzrośnie po dniu zawarcia umowy przedwstępnej. Jest tak, nawet jeśli wzrost wartości działki jest efektem działań podjętych przez samego nabywcę. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji, której fragment przytaczamy.

Porada
12.06.2012 Podatki

Zakupiłem korzystnie nieruchomość obciążoną hipoteką. Cena uwzględniała obciążenie hipoteką nieruchomości i od niej zapłaciliśmy podatek od czynności cywilnoprawnych. Urząd skarbowy zarzuca mi zaniżenie podstawy opodatkowania i wezwał do jej zmiany. Czy organ podatkowy ma prawo do takiego wezwania?

Porada

Spółka podpisała umowę powierniczego nabycia nieruchomości. Celem tej umowy było ukrycie rzeczywistej tożsamości nabywcy. W związku z tą transakcją mamy następujące wątpliwości: 1. Czy przekazanie na rachunek bankowy zleceniobiorcy środków pieniężnych przeznaczonych na zakup nieruchomości, które w całości na ten cel zostaną wydane - spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie pcc? 2. Czy przeniesienie

Porada

Umowa użyczenia jest umową nazwaną, uregulowaną przez przepisy art. 710-719 Kodeksu cywilnego. Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Przedmiotem użyczenia mogą być zarówno rzeczy ruchome (np. samochód, maszyna, meble), jak i nieruchomości (np. lokal użytkowy lub jego część, działka

Porada
02.09.2006 Podatki

Kupiłem nieruchomość na licytacji sądowej (w wyniku egzekucji). Czy w związku z tym muszę zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?

Porada
17.05.2006 Podatki

Na gruncie działki budowlanej należącej do naszej spółki inna spółka zbudowała budynek. Jest to nowoczesny biurowiec. Wartość budynku przekracza wartość działki. Wobec tego nasz radca prawny doradził przeniesienie własności gruntu w trybie art. 231 k.c. Spółka wystąpiła już z żądaniem zakupu gruntu. Czy przeniesienie prawa własności gruntu w trybie art. 231 § 2 Kodeksu cywilnego podlega pcc?

Porada

Prowadzę działalność gospodarczą i biorę w banku kredyt w wysokości 120 000 zł, który będzie zabezpieczony nieruchomością oraz samochodem. Bank poinformował mnie, że będę musiał ustanowić dwie hipoteki i od obu zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Dlaczego nie wystarczy jedna? W jakim terminie należy zapłacić ten podatek?