Wystawiłem paragon dla klienta jako osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Paragon nie zawierał jego NIP. Po tygodniu klient zmienił zdanie i zażądał wystawienia faktury do paragonu na prowadzoną przez niego działalność z jego NIP. Klient uważa, że jego NIP mogę teraz dopisać ręcznie na paragonie? Czy klient ma rację?
Błędne oznaczenie towaru na fakturze nie powinno odbierać prawa do odliczenia VAT, jeśli nie ma wątpliwości co do faktycznego przebiegu transakcji - wyrok TSUE z 13 grudnia 2018 r., sygn. akt C-491/18, Mennica Wrocławska.
Spółka cywilna zarządzająca nieruchomością, będącą formalnie własnością jednego z dwóch wspólników, nie może wystawić faktury na sprzedaż tej nieruchomości - wyrok NSA z 4 października 2018 r., sygn. akt I FSK 1815/16).
Organy podatkowe potwierdzają praktykę polegającą na anulowaniu wystawionych faktur, które nie zostały wprowadzone do obrotu. Warunkiem anulowania faktury jest fakt, że faktura dokumentuje czynność niedokonaną, a u sprzedawcy znajduje się zarówno oryginał, jak i kopia faktury. Oto fragment stanowiska Dyrektora IS w Poznaniu w tej sprawie.
Podatnik zwolniony podmiotowo z VAT otrzymał fakturę zakupową od kontrahenta z błędnym numerem NIP. Czy w tej sytuacji ma on prawo wystawić notę korygującą? Jeśli nie, to w jaki sposób należałoby poprawić ten błąd?
Wystawca faktury może skorygować błąd polegający na pominięciu NIP nabywcy na fakturze, zarówno wystawiając fakturę korygującą, jak i akceptując notę korygującą wystawioną przez nabywcę. Brak NIP nabywcy to błąd tzw. mniejszej wagi, który nie wyklucza prawidłowości rozliczenia sprzedawcy i prawa nabywcy do odliczenia VAT. Potwierdza to interpretacja MF, której fragment przytaczamy. Pełna treść interpretacji
Najemcy lokali przeznaczonych na cele działalności gospodarczej, poza opłacaniem czynszu, ponoszą też wydatki związane z bieżącym korzystaniem z lokalu, takie jak np. dostawa wody, energii elektrycznej, wywóz śmieci, kaucja czy nakłady na ulepszenie lokalu. O ile kwestia opodatkowania najmu podatkiem VAT nie jest szczególnie problematyczna – wynajem lokali niemieszkalnych opodatkowany jest bowiem stawką
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał, że podatnik nie ma obowiązku dokonywania wstecznej korekty odliczenia VAT naliczonego w przypadku, gdy faktura pierwotna nie zawierała NIP-u nabywcy, a brak ten został skorygowany dopiero po upływie pewnego czasu - wyrok TSUE w sprawie C-518/14.
Opłatę za bezumowne korzystanie z nieruchomości należy udokumentować notą księgową. Faktura nie jest właściwym do tego celu dokumentem, ponieważ opłata za bezumowne korzystanie z nieruchomości nie stanowi należności za usługę i dlatego nie podlega opodatkowaniu VAT. Prawidłowość takiego stanowiska potwierdził Dyrektor IS w Katowicach w interpretacji, której fragment przytaczamy. Pełna treść interpretacji
Wynajmujący nie ma obowiązku wystawienia osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej faktury dokumentującej świadczenie usług najmu, nawet gdy najemca tego zażąda. Nie ma przy tym znaczenia, czy wynajmujący jest podatnikiem VAT czynnym czy zwolnionym z VAT. Nie ma jednak przeszkód prawnych, aby taką fakturę wystawił dobrowolnie. Obowiązek wystawienia faktury istnieje natomiast w przypadku