Porady i artykuły

Porada
29.12.2003 Podatki

Już od 1 stycznia 2003 r. osoby fizyczne, osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, mają możliwość wyboru formy opodatkowania - może to być ryczałt lub zasady ogólne. Praktyka urzędów skarbowych wskazuje, że podatnicy mają trudności z rozliczeniem podatku od najmu lokali mieszkalnych lub użytkowych wchodzących w skład małżeńskiej

Artykuł
29.01.2004 Podatki

Podatkowe skutki leasingu finansowego są podobne jak przy umowie sprzedaży na raty. W przypadku leasingu finansowego przedmiot leasingu jest zaliczany do majątku leasingobiorcy (korzystającego), dlatego to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych.

Porada
29.01.2004 Podatki

Czy w trakcie kontroli podatkowej przeprowadzanej w mojej firmie kontrolujący może żądać ode mnie informacji, których udzielenie może się okazać dla mnie niekorzystne? Czy kontrola może zostać przeprowadzona w jednym z lokali (mieszkalnym), który wprawdzie wynajmuję na firmę, ale nie prowadzę w nim żadnej działalności (nie odliczam kosztów z tego tytułu)?

Porada
13.02.2004 Podatki

Członek zarządu został powołany przez radę nadzorczą spółki z o.o. do zarządzania przedsiębiorstwem. Podstawą jego pracy dla spółki jest umowa zlecenia podpisana przez członków rady nadzorczej. Osoba ta nie prowadzi działalności gospodarczej. Siedzibą naszej spółki jest Szczecin, natomiast zakład produkcyjny jest w Zabrzu. Dla bieżącego zarządzania przedsiębiorstwem ów członek zarządu przebywa w Zabrzu

Porada
27.02.2004 Podatki

Czy, skoro prowadzimy wyłącznie działalność rolniczą, to od lokalu mieszkalnego stanowiącego własność firmy i przeznaczonego na biuro zobowiązani jesteśmy płacić podatek od nieruchomości i według jakiej stawki?

Porada
12.03.2004 Podatki

Logo jest graficznym przedstawieniem znaku firmowego marki lub marki produktu itp., składającym się na całość identyfikacji wizualnej przedsiębiorstwa. Ma na celu wywoływanie korzystnych skojarzeń o danej firmie albo produkcie. Logo firmy to znak występujący samodzielnie, bez wiązania go z towarem, indywidualizujący przedsiębiorstwo.

Porada
12.03.2004 Podatki

Prowadzę firmę usługową, której składnikiem majątku jest lokal wybudowany w 2000 r. Chciałbym ten lokal sprzedać. Czy będę musiał zapłacić podatek? Jestem opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych według zasad ogólnych.

Porada
13.03.2004 Ubezpieczenia

Zatrudniamy pracownika będącego cudzoziemcem. Pokrywamy mu koszty wynajęcia lokalu mieszkalnego. Czy koszty te należy wliczać do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne?

Porada
12.04.2004 Podatki

Spółka z o.o. nabyła za granicą prawo używania programu komputerowego na potrzeby własnej działalności. W ramach umowy otrzymaliśmy licencję osobistą na użytkowanie oprogramowania. Zgodnie z umową nie mamy prawa do dalszego udzielania sublicencji. Czy w związku z tą transakcją jesteśmy zobowiązani, jako płatnik, do odprowadzenia podatku ryczałtowego od opłat licencyjnych (withholding tax), które otrzymywać

Porada
12.04.2004 Podatki

Spółka z o.o. zamierza zakupić na własność od głównego udziałowca lokal mieszkalny z przeznaczeniem go na biuro. Lokal ten jest używany przez udziałowca do celów mieszkalnych już ponad 5 lat. Czy możliwe jest zaliczenie odpisów amortyzacyjnych do kosztów podatkowych i czy możliwe będzie zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej? Planujemy również dokonać pewnych wydatków na adaptację tego lokalu

Porada
29.05.2004 Podatki

Komornik sądowy zlicytował środek trwały będący w ewidencji środków trwałych używanych do działalności gospodarczej. Przez komornika sądowego został wystawiony „Protokół sprzedaży ruchomości”, w którym jest uwidoczniona cena sprzedaży (samochód ciężarowy). Dłużnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy komornik sądowy powinien wystawić fakturę sprzedaży tego środka trwałego z naliczeniem

Porada
13.06.2004 Podatki

Ostatnio firma kupiła lokal handlowy i zaewidencjonowała go jako środek trwały. Wraz z nabyciem lokalu firma musiała wnieść opłatę wpisową i członkowską do spółdzielni mieszkaniowej. Czy opłaty te są kosztem uzyskania przychodów?

Porada
13.07.2004 Ubezpieczenia

Wynajmuję lokal użytkowy i z dochodu rozliczam się sama na zasadach ogólnych. Czy mam obowiązek płacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Porada
29.07.2004 Podatki

Czy w lombardzie w roku 2003 istniał i obecnie istnieje obowiązek instalacji kasy fiskalnej?

Porada
29.07.2004 Obrót gospodarczy

Prowadzę rodzinny interes związany z przemysłem drzewnym, jako właściciel tartaku. Odziedziczyłem 40% udziału w spadku, którego głównym aktywem jest las. Sąd wskazał spadkobierców, ale nie przeprowadzono podziału spadku. Problem w tym, że pozostali spadkodawcy uprawnieni do podziału lasu czerpią z niego korzyści, nie dzieląc się ze mną - wycinają drzewa i sprzedają je. Jak mogę przyśpieszyć podział

Porada
13.08.2004 Podatki

Nie prowadzę działalności gospodarczej, ale wynajmuję mieszkanie. Proszę o informację, czy od wynajmowanego mieszkania muszę zapłacić podwyższony podatek od nieruchomości według stawek dla nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Artykuł

Leasing jest umową nazwaną uregulowaną w ustawie - Kodeks cywilny. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego przedmiotem leasingu mogą być tylko rzeczy będące środkami trwałymi. Warunki odpłatnego używania środków trwałych na podstawie umowy leasingu określają przepisy art. 7091-70918 tej ustawy.

Porada
28.09.2004 Podatki

Obywatel Belgii zamieszkujący tam na stałe posiada 100% udziałów w polskiej spółce z o.o. Zamierza zlikwidować spółkę. Wiadomo, że po spłaceniu wszelkich zobowiązań i należności kapitały spółki będą wynosić 24 000 zł (kapitał zakładowy 25 000 zł). Jaki podatek powinna odprowadzić spółka jako płatnik?

Porada
28.09.2004 Podatki

Przedsiębiorcy, którzy skorzystali z leasingu operacyjnego i w jego ramach używali samochodów z tak zwaną kratką, tuż przed zakończeniem leasingu stoją przed dylematem: kupić leasingowany samochód, czy też nie? Opłacalność tej operacji zależy od porównania ceny sprzedaży samochodu z jego wartością rynkową oraz hipotetyczną wartością netto. Z moich doświadczeń wynika, że często przedsiębiorcy rozważają

Porada
13.10.2004 Kadry i płace

Muszę zlikwidować należący do mnie sklep. Pracują tam 2 osoby. Jedną z nich chciałbym przenieść do pracy w innym moim sklepie, drugą zaś muszę zwolnić. Czy likwidacja sklepu może być przyczyną zwolnienia, jeżeli tego pracownika także mógłbym przenieść do innej pracy? Zatrudniam łącznie 24 osoby.

Porada
13.10.2004 Kadry i płace

Jestem kierownikiem zakładu pracy. Czy zamiast karty ewidencji czasu pracy mogę dokonywać zapisów czasu pracy pracowników w poszczególnych dniach na prowadzonej liście obecności?

Porada
13.10.2004 Obrót gospodarczy

Jestem udziałowcem spółki z o.o. Ostatnio pojawiły się konflikty między udziałowcami. Rozważam wycofanie się z tej spółki i doprowadzenie do jej rozwiązania. Nie ufam pozostałym wspólnikom i chcę osobiście nadzorować likwidację spółki. Co mam zrobić, aby zostać likwidatorem spółki i jakie obowiązki mnie czekają?

Artykuł
29.10.2004 Kadry i płace

W ostatnich latach często zdarza się, że pracodawca, z różnych przyczyn, nie wypłaca pracownikom należnego im wynagrodzenia. Dlatego inspektorzy pracy w trakcie kontroli na ogół sprawdzają, czy w danym zakładzie pracy pracownicy otrzymują wypłatę oraz czy następuje ona terminowo.

Artykuł

Umowa leasingu operacyjnego charakteryzuje się tym, że zarówno ponoszone ryzyko, jak i uzyskane korzyści wynikające z prawa własności do wydzierżawionego środka trwałego pozostają przy właścicielu, czyli leasingodawcy.

Poprzednia Następna