Porady i artykuły

Artykuł aktualny
25.01.2023

Zazwyczaj po podstawowym okresie umowy leasingu korzystający nabywa przedmiot leasingu za cenę znacznie niższą niż aktualna wartość rynkowa danej rzeczy. Do niedawna sprzedając prywatnie samochód wykupiony z leasingu, podatnik mógł łatwo uniknąć opodatkowania. Zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu znacznie ograniczyły tę korzyść podatkową.

Artykuł aktualny
03.11.2022 Podatki

Podatnik, który przed 1 stycznia 2022 r. wykupił przedmiot z leasingu na cele prywatne i następnie go sprzedał, nie osiąga z tego tytułu przychodu z działalności gospodarczej. Taki podatnik osiąga przychód ze źródła przychodów, jakim jest sprzedaż rzeczy, jeżeli do sprzedaży tego przedmiotu doszło przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpił jego wykup z leasingu. Sprzedaż przedmiotu

Artykuł aktualny
04.10.2022 Podatki

Sprzedaż lokalu użytkowego po likwidacji działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym jest opodatkowana ryczałtem w wysokości 10%. Podatnik nie musi płacić podatku tylko wtedy, gdy do sprzedaży lokalu dojdzie po upływie sześciu lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym działalność została zlikwidowana. Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej

Artykuł aktualny
11.05.2021 Podatki

Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wydało interpretację ogólną regulującą kwestię zakresu dopuszczalnych zmian postanowień umowy leasingu oraz ustalenia wysokości przychodu finansującego w przypadku sprzedaży przedmiotu leasingu w trakcie trwania umowy na rzecz osoby trzeciej. W raporcie wskazujemy na najważniejsze regulacje podatkowe związane z zagadnieniami rozstrzygniętymi interpretacją

Artykuł
28.04.2020

Po upływie półtora roku od wejścia w życie zmian w zakresie rozliczania w PIT i CIT kosztów używania samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej, MF zdecydował się wydać objaśnienia w tej sprawie. Wyjaśnił w nich m.in., jak rozliczać umowy leasingu zawarte przed 1 stycznia 2019 r., kto i od kiedy może stosować podwyższony limit amortyzacji dla samochodów elektrycznych oraz w jaki

Artykuł
25.11.2019 Podatki

Podatnik, który zamierza sprzedać samochód osobowy wykupiony z leasingu operacyjnego, nie osiąga przychodu z działalności gospodarczej pod warunkiem, że samochód ten po wykupie nie stanowił środka trwałego w prowadzonej działalności. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Porada
13.02.2019 Podatki

Podatnik ma lokal użytkowy będący środkiem trwałym w jego firmie. Chce zlikwidować działalność gospodarczą i sprzedać ten lokal. Czy pieniądze z takiej transakcji będą u niego przychodem?

Porada
03.12.2018 Podatki

Podatnik prowadził kiedyś działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zlikwidował ją 5 lat temu. Zostały mu towary ujęte w wykazie składników majątku pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej. Czy jeżeli teraz zdecyduje się na ich sprzedaż, będzie ona opodatkowana ryczałtem?

Artykuł

Podmioty gospodarcze w toku prowadzonej działalności bardzo często wykorzystują samochody osobowe, których podstawą używania jest umowa leasingu. Po zakończeniu umowy samochód może zostać wykupiony przez przedsiębiorcę i dalej używany na potrzeby prowadzonej działalności, a następnie sprzedany. Przedstawiamy podatkowe i rachunkowe skutki wykupu i sprzedaży leasingowanego pojazdu.

Artykuł
28.05.2018 Podatki

Jeżeli samochód wykupiony przez przedsiębiorcę prywatnie z leasingu nie będzie przez niego wykorzystywany w działalności gospodarczej i nie zostanie zaliczony do środków trwałych, przychód uzyskany z jego sprzedaży nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej. Jeżeli sprzedaż takiego samochodu będzie miała miejsce przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpił jego

Porada
24.01.2018 Podatki

Podatnik zlikwidował działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Na dzień likwidacji przygotował wykaz składników majątku. Jak długo musi się wstrzymać ze sprzedażą tych rzeczy, żeby nie płacić od niej podatku?

Artykuł
28.09.2012 Podatki

System VAT umożliwia podatnikom nabywającym towary w celu wykonywania czynności opodatkowanych odliczenie podatku naliczonego. W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Już czytając ten przepis, można zauważyć, że podatnik

Artykuł
02.02.2006 Podatki

Można określić przychód przypadający na żonę ze sprzedaży wspólnego małżeńskiego mieszkania - wyrok NSA (sygn. akt IIFSK120/05).

Porada
12.03.2004 Podatki

Prowadzę firmę usługową, której składnikiem majątku jest lokal wybudowany w 2000 r. Chciałbym ten lokal sprzedać. Czy będę musiał zapłacić podatek? Jestem opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych według zasad ogólnych.

Porada
12.03.2004 Podatki

Logo jest graficznym przedstawieniem znaku firmowego marki lub marki produktu itp., składającym się na całość identyfikacji wizualnej przedsiębiorstwa. Ma na celu wywoływanie korzystnych skojarzeń o danej firmie albo produkcie. Logo firmy to znak występujący samodzielnie, bez wiązania go z towarem, indywidualizujący przedsiębiorstwo.