Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji

Nakłady ponoszone przez podatnika na dostosowanie cudzej nieruchomości lub środka trwałego do własnych potrzeb są klasyfikowane jako tzw. inwestycja w obcym środku trwałym. Rozliczenie podatkowe tego rodzaju wydatków może być dla podatników problematyczne, szczególnie w sytuacji wcześniejszego terminu rozwiązania umowy lub zwrotu poniesionych nakładów. W publikacji wskazujemy, w jaki sposób należy

W trakcie aktualizacji
29.04.2024 Podatki

Posiadam dwa lokale użytkowe. Wycofałem je z prowadzonej działalności gospodarczej, w której do tej pory je wynajmowałem, i zamierzam wynajmować poza działalnością. Jak powinienem opodatkować przychody osiągane z tego tytułu?

W trakcie aktualizacji
10.01.2024 Podatki

Prowadzę działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. Z uwagi na wiek postanowiłem zlikwidować działalność, jednak lokal, w którym ją prowadziłem, chciałbym wynajmować. Czy po likwidacji działalności wynajem lokalu będzie podlegać VAT?

Artykuł

W związku z epidemią COVID-19 pojawiła się konieczność udzielenia przedsiębiorcom wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Jednym z aktów prawnych służących temu celowi jest ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Wprowadza ona również pakiet zmian w dotychczasowych rozwiązaniach tarczy

Porada
06.03.2018 Podatki

Małżonkowie (osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej) są właścicielami kilku mieszkań. Czy obowiązujący od początku 2018 r. limit 100 000 zł uprawniający do korzystania ze stawki ryczałtu w wysokości 8,5% dotyczy łącznego przychodu uzyskanego z tego tytułu przez oboje małżonków?

Artykuł
21.11.2017 Podatki

Podatnik, który po zlikwidowaniu działalności w zakresie najmu nieruchomości zamierza kontynuować ich wynajem, nie może uzyskiwanych z tego tytułu przychodów kwalifikować do źródła przychodów, jakim jest najem prywatny, i opodatkowywać ich ryczałtem ewidencjonowanym. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Artykuł
01.09.2014 Podatki

Usługa najmu nieruchomości na cele mieszkalne jest zwolniona z VAT zarówno w przypadku zawierania umów najmu między wynajmującym a najemcą, jak i w przypadku zawierania dalszych umów między najemcą a podnajemcą. Takie stanowisko zajął Minister Finansów - zmieniając interpretację indywidualną w tej sprawie wydaną przez Dyrektora IS w Warszawie. Poniżej fragment stanowiska MF.

Artykuł

Usługa najmu lokalu mieszkalnego na rzecz podmiotu gospodarczego nie korzysta ze zwolnienia z VAT, nawet jeżeli w ramach prowadzonej działalności wynajmie on ten lokal na cele mieszkaniowe. Zdaniem NSA przedsiębiorca wynajmujący lokal nie ma prawa do zwolnienia, ponieważ nie jest konsumentem zaspokajającym - w oparciu o tę usługę - własne potrzeby mieszkaniowe (wyrok NSA z 3 września 2013 r., sygn.

Artykuł
01.01.2014 Podatki

W pierwszych miesiącach 2014 r. będzie ponownie istniała możliwość pełnego odliczenia VAT od samochodów z kratką na zasadach określonych w art. 86a i art. 88a ustawy o VAT. Mimo początkowych planów wprowadzenia z dniem 1 stycznia 2014 r. ograniczenia prawa do odliczenia VAT od samochodów, nie udało się do tego doprowadzić. Polska nie zdążyła uzyskać rozstrzygnięcia procedury wydania przez KE kolejnej

Porada
15.09.2012 Podatki

Nasza spółka wynajmuje lokal spółce ze Słowacji. Lokal jest położony w Polsce. W związku z tym faktury za najem są z 23% VAT. W której pozycji deklaracji VAT powinny być wykazywane? Czy powinny być wykazywane także w informacji podsumowującej VAT-UE?

Porada
12.06.2012 Podatki

Posiadam duże mieszkanie w centrum Warszawy. Z okazji EURO 2012 zamierzam je wynająć kibicom z Danii. Czy od uzyskanego przychodu z najmu muszę zapłacić podatek dochodowy? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości? Zaznaczam, że nie prowadzę działalności gospodarczej w tym zakresie, pracuję na etacie.

Porada

Spółdzielnia mieszkaniowa jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Wynajmuje część lokali użytkowych znajdujących się w jej zasobach. Z tego tytułu pobiera czynsz, a oprócz tego refakturuje bezpośrednio na każdego najemcę tzw. media (prąd, gaz, woda) w wielkości rzeczywistego ich zużycia. W związku z tym wystawiane są faktury VAT, na których zarówno czynsz, jak i media objęte są 23% stawką VAT.

Porada
17.05.2011 Podatki

Nasza Spółka (X) zamierza wynająć na kilka lat od innej Spółki (Y) samochody osobowe. Spółka Y nie zajmuje się "zawodowo" wynajmem. W Spółce Y samochody, które mają być przedmiotem wynajmu, są jej własnością lub są przedmiotem leasingu operacyjnego. Czy w związku z tym, że wynajęte samochody są osobowe, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu? Czy do kosztów możemy zaliczyć

Artykuł
17.04.2011 Podatki

Polskie prawo podatkowe nie definiuje pojęcia "refakturowanie". Dopiero od 1 kwietnia 2011 r. w ustawie o VAT wprowadzono przepis art. 8 ust. 2a, którego treść odpowiada wypracowanemu w praktyce pojęciu "refakturowanie".

Porada
05.03.2011 Podatki

Jesteśmy spółką, która zarządza zasobami gminnymi i nieruchomościami wspólnot mieszkaniowych, w których wszelkie remonty, naprawy i awarie wykonują na zlecenie firmy zewnętrzne. W związku z nowelizacją ustawy o VAT powstał problem z zaliczaniem remontów i napraw w obiektach budownictwa mieszkalnego PKOB 11 (Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych), tj. wspólnoty mieszkaniowe i budynki mieszkalne gminne

Poprzednia Następna