7 września oraz 1 października 2021 r. weszły w życie zmiany w ustawie o VAT wprowadzone w ramach tzw. pakietu SLIM VAT 2. W artykule omawiamy te zmiany oraz ich praktyczne skutki na konkretnych przykładach.
W grudniu 2010 r. spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego na samochód z homologacją ciężarową w karoserii osobowej. W załączniku do umowy określono markę, typ, rok produkcji samochodu oraz warunki dzierżawy, a ponadto nr VIN samochodu wyszczególnionego w załączniku. Fizyczne wydanie samochodu do używania nastąpiło w styczniu 2011 r. na podstawie protokołu wydania. Umowa została zarejestrowana w
Osoba fizyczna prowadzi warsztat samochodowy (czynny podatnik VAT zarejestrowany jako podatnik VAT-UE). Obecnie ma wykonać usługę naprawy samochodu osobowego należącego do niemieckiej firmy (czynny podatnik VAT DE). Naprawa samochodu ma być wykonana w Polsce. Naprawa polega na wymianie kilku części samochodowych + koszt robocizny. Jak w przedstawionej sytuacji udokumentować usługę? Czy na fakturze
Zakupuję części samochodowe w Niemczech. Niektóre z nich na faktury od firm prowadzących działalność gospodarczą oraz na umowy kupna-sprzedaży od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W jaki sposób powinnam ewidencjonować zakup części w rejestrze VAT oraz w deklaracji VAT?
Wpłaciliśmy zaliczkę na zakup samochodu ciężarowego w wysokości 10%. Sprzedawca wystawił nam fakturę VAT na tę zaliczkę. Samochód otrzymamy i resztę należności zapłacimy w czerwcu. Jak zaksięgować fakturę na wpłaconą zaliczkę i kiedy odliczyć VAT?