MF potwierdziło, że świadczenia otrzymane przez byłych małżonków będący fundatorami fundacji rodzinnej nie mogą w całości korzystać ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 157 updof.
Przychód ze zbycia wierzytelności własnej za cenę równą wartości nominalnej tej wierzytelności należy rozpoznać w kwocie netto, czyli bez VAT (wyrok NSA z 8 sierpnia 2023 r., sygn. akt II FSK 211/21).
Przy ustalaniu momentu powstania przychodu i kosztu udokumentowanego fakturą ustrukturyzowaną należy brać pod uwagę art. 106na ustawy o VAT, który w sposób szczególny ustala moment wystawiania takich faktur. Takie stanowisko potwierdził MF w odpowiedzi udzielonej redakcji „MONITORA księgowego”.
Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport. Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację wydaną w tej sprawie.
Sprzedawcy często umożliwiają nabywcom płacenie za nabywane towary i usługi w ratach, zwłaszcza w przypadku zakupów towarów i usług o znacznej wartości. W raporcie omawiamy na przykładach skutki podatkowe i rachunkowe takiej sprzedaży.
Podatnicy mają liczne wątpliwości, jak należy rozliczać zaliczki w podatku dochodowym i VAT. Dotyczą one m.in. obowiązku rozpoznawania przychodu z tytułu otrzymanych zaliczek, konieczności ich zapłaty na rachunki wykazane na białej liście podatników VAT czy też stosowania przy ich regulowaniu mechanizmu podzielonej płatności. Z początkiem 2021 r. umożliwiono podatnikom VAT przeliczanie kwot wyrażonych
Moment powstania przychodu z tytułu świadczonych usług szkoleniowych zależy od tego, na jakich zasadach pobierane jest wynagrodzenie. I tak, jeśli kwota wynagrodzenia opłacona jest z góry, przychód powstaje w dniu uregulowania należności. W przypadku płatności dokonywanych po wykonaniu usługi przychód powinien powstać w dniu wykonania usługi. W obu przypadkach założono, że faktura została wystawiona
Chciałbym zaciągnąć kredyt gotówkowy na cele konsumpcyjne. Jednak bank nie chce udzielić mi kredytu w takiej wysokości, jaka mnie interesuje, gdyż osiągam zbyt niskie dochody (nie posiadam odpowiedniej zdolności kredytowej). Posiadam również oszczędności ulokowane w jednostki funduszy inwestycyjnych, których wartość przekracza kwotę kredytu, o który się ubiegam. Czy aktywa te mogą stanowić zabezpieczenie
Kiedy należy zrobić korektę przychodów w związku z wystawieniem faktur korygujących sprzedaż z powodu zmiany zakresu i ceny świadczonych usług? Faktury korygujące wystawione są miesiąc później niż faktura pierwotna, czyli w grudniu. Korekta musi być przeprowadzona z powodu przekazania fakturzystce błędnych informacji z biura obsługi klienta.
Jesteśmy spółką z o.o., która dokonuje ze spółką X wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w ramach umowy samofakturowania. Przez cały miesiąc dokonujemy dostaw towarów do UE, a firma X wystawia w naszym imieniu i na nasz rachunek jedną zbiorczą fakturę na koniec każdego miesiąca. Zdarza się jednak, że nasze dostawy z końca miesiąca nie zostają ujęte w tej fakturze, a dopiero w następnej (z miesięcznym
Pod jaką datą powinnam zaksięgować fakturę VAT za wykonane usługi, jeżeli wystawiłam ją 1 lutego 2005 r., a data wykonania to 26 stycznia 2005 r.? Czy przychód z tego tytułu oraz należny VAT powinno się zaliczyć jeszcze do stycznia?
Osoba zarejestrowana jako bezrobotna otrzymała z urzędu pracy pożyczkę z Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Po upływie połowy okresu, na który została udzielona pożyczka, po spełnieniu określonych warunków urząd pracy umorzył połowę pożyczki wraz z odsetkami. Czy umorzona kwota pożyczki stanowi przychód dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą na zasadach ogólnych? Czy należy
Kiedy powstanie przychód (podatkowy) w przypadku zafakturowania usługi na umieszczenie reklamy klienta w czasopiśmie, którego numer zawierający tę reklamę ukaże się w przyszłości? Fakturę wystawiono w grudniu 2004 r., natomiast zamieszczenie reklamy będzie miało miejsce w lutym 2005 r. Dla celów rachunkowych jest to przychód przyszłych okresów. Czy również dla podatku dochodowego?
W 2003 r. spółka z o.o. dokonała sprzedaży towaru. Do dzisiaj firma, która kupiła towar, nie zapłaciła za niego. Chcąc odzyskać pieniądze, spółka zamierza wystawić fakturę korygującą w 2004 r. i odebrać towar. Czy korekta wystawiona w tym roku koryguje przychód 2004, czy 2003 r., w którym była wystawiona faktura sprzedaży?