Podatnik osiąga dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP BOX). Ponieważ są to duże pieniądze, przekraczające milion złotych rocznie, czy to oznacza, że taki podatnik zapłaci daninę solidarnościową?
Przedsiębiorcom będącym osobami fizycznymi w prowadzeniu działalności gospodarczej często pomagają członkowie rodziny. Zdarza się również, że z członkami rodziny przeprowadzane są różnego rodzaju transakcje. Sprawia to różnego rodzaju problemy, w związku z tym w niniejszym opracowaniu wskazane i omówione zostaną zagadnienia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w rodzinie oraz problemy
Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia dotyczące zasad obliczania i zapłaty daniny solidarnościowej. Zdaniem resortu małżonkowie nie unikną zapłaty daniny solidarnościowej, wybierając wspólne opodatkowanie. Podatnicy po raz pierwszy muszą zapłacić daninę solidarnościową do 30 kwietnia 2020 r.
W przypadku zbycia nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie nie jest możliwe określenie wysokości przychodu osiągniętego przez dożywotnika. W związku z tym dożywotnicy nie muszą płacić podatku dochodowego od zbytej w ramach umowy dożywocia nieruchomości. Takie stanowisko zajął NSA w uchwale wydanej w składzie siedmiu sędziów 17 listopada 2014 r., sygn. akt II FPS 4/14.
Zapłacony z opóźnieniem podatek od środków transportowych podatnik powinien zaewidencjonować w pkpir w dacie sporządzenia deklaracji na ten podatek za poszczególne lata, a nie w dacie faktycznego uregulowania zaległości z tego tytułu.
Przeniesienie nieruchomości z majątku wspólnego małżonków do majątku odrębnego jednego z nich w drodze darowizny nie stanowi ponownego nabycia nieruchomości. Z tego powodu 5-letni termin wyłączający opodatkowanie zbycia tej nieruchomości nie rozpoczyna biegu od tej darowizny, lecz od chwili pozyskania nieruchomości do majątku wspólnego - wyrok NSA z 19 grudnia 2017 r., sygn. akt II FSK 33/17.
TSUE orzekł, że przeniesienie własności nieruchomości przez podatnika VAT na rzecz Skarbu Państwa państwa członkowskiego lub jednostki samorządu terytorialnego takiego państwa, z tytułu zapłaty zaległości podatkowych, nie stanowi odpłatnej dostawy towarów podlegającej VAT (wyrok TSUE z 11 maja 2017 r. w sprawie C-36/16).
Składanie zeznań rocznych w podatkach dochodowych to obowiązek większości podatników. Mimo że obecnie coraz częściej korzystamy z elektronicznych wersji formularzy lub dedykowanych programów, które podpowiadają nam, w jaki sposób prawidłowo wypełnić zeznanie, w dalszym ciągu zdarzają się błędy podczas wypełniania własnych PIT-ów (CIT-ów). Jak prawidłowo wypełnić zeznanie roczne i uiścić ewentualny
Od 1 stycznia 2016 r. zaczynają obowiązywać istotne zmiany w Ordynacji podatkowej. Celem nowelizacji było głównie zracjonalizowanie i uproszczenie procedur podatkowych, ale wiele z nich wpływa na podstawowe prawa i obowiązki podatnika. Zmiany dotyczą m.in. zasad naliczania odsetek od zaległości podatkowych, wydawania interpretacji podatkowych czy nakładania kar porządkowych. Z punktu widzenia podatnika1
Jeżeli termin składania deklaracji (informacji) podatkowej lub termin płatności podatku przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, termin ten ulega przesunięciu na następny dzień po dniu (dniach) wolnym od pracy. Wyjątek stanowią deklaracje składane w procedurze MOSS, w przypadku których termin ten nie ulega przesunięciu. Przedstawiamy wyjaśnienie Ministerstwa Finansów w tej sprawie.
Przedsiębiorcy w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej dość często wykorzystują grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego (lub Skarbu Państwa). Grunty te mogą być bowiem oddawane w użytkowanie wieczyste, w wyniku czego oddający w użytkowanie nadal pozostaje właścicielem gruntu, natomiast użytkownik nabywa prawa zbliżone do praw właściciela.