Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji
15.11.2023 Podatki

Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) może z urzędu (czyli z własnej inicjatywy) zmienić wydaną wcześniej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) interpretację indywidualną. Dzieje się tak, jeśli stwierdził jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Szef KAS nie jest w tym zakresie

W trakcie aktualizacji
11.01.2023 Podatki

Od 1 stycznia 2023 r. podatnicy będący m.in. pracownikami i zleceniobiorcami mogą składać oświadczenia i wnioski wpływające na wysokość zaliczki na podatek na formularzu PIT-2. Obecnie jest to dokument zawierający katalog różnych okoliczności, których wystąpienie powoduje, że zaliczka na podatek jest obliczana w odstępstwie od ogólnie obowiązujących zasad. Podatnik może zatem oświadczać lub wnioskować

Artykuł nieaktualny
13.01.2022

Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy uzyskujący przychody z pracy ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy, a także pozarolniczej działalności gospodarczej mogą skorzystać z tzw. ulgi dla klasy średniej. W związku z pojawiającymi się wątpliwościami pracodawców o warunki stosowania tej ulgi wyjaśnień udzieliło Ministerstwo Finansów. Poniżej zaprezentowano wybrane

Artykuł
03.07.2018 Podatki

Pracownik, któremu pracodawca zwraca koszty całodziennego wyżywienia w podróży służbowej ponad kwotę przysługującej mu diety, nie osiąga z tego tytułu przychodu ze stosunku pracy - wyrok WSA w Warszawie z 23 stycznia 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 1111/14.

Artykuł
01.07.2018 Podatki

Wadium uiszczane w postępowaniu przetargowym nie może być kosztem uzyskania przychodu, nawet gdy zostało zatrzymane za zgodą podatnika - wyrok NSA z 27 czerwca 2014 r., sygn. akt II FSK 1821/12.

Artykuł
01.07.2018 Podatki

Podatnik, który przekaże w drodze darowizny prowadzone dotychczas przedsiębiorstwo, nie uzyskuje z tego tytułu dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Takie stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej, której fragment przedstawiamy.

Porada

Menedżer, któremu firma pokrywa koszty hotelu, udostępnia komórkę lub samochód służbowy, musi zapłacić z tego tytułu podatek dochodowy - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 grudnia 2012 r. (sygn. akt II FSK 709/11).

Artykuł
26.06.2018 Podatki

Przychody uzyskiwane ze sprzedaży praw autorskich do tworzonych przez podatnika utworów, np. przychody ze sprzedaży tworzonych przez podatnika programów komputerowych, nie powinny być wykazywane jako przychody z zysków kapitałowych, tylko jako przychody z innych źródeł przychodów. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Artykuł
28.05.2018 Podatki

Jeżeli samochód wykupiony przez przedsiębiorcę prywatnie z leasingu nie będzie przez niego wykorzystywany w działalności gospodarczej i nie zostanie zaliczony do środków trwałych, przychód uzyskany z jego sprzedaży nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej. Jeżeli sprzedaż takiego samochodu będzie miała miejsce przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpił jego

Artykuł
04.04.2018 Podatki

Podatnik, który otrzymał z budżetu gminy dotację na zmianę systemu ogrzewania, uzyskuje przychód z innych źródeł. Przychód ten jest jednak zwolniony z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 updof. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Artykuł

Transakcje zagraniczne sprawiają podatnikom kłopoty związane z ich prawidłowym rozliczeniem. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że na podatkowe rozliczenie zagranicznej sprzedaży lub zakupu składa się z reguły kilka etapów. Pomyłka w jednym z nich może skutkować błędami w dalszym rozliczeniu. Dlatego, aby zapobiec takim pomyłkom, warto przeanalizować poszczególne etapy związane z rozliczeniem zagranicznych

Porada
24.01.2018 Podatki

Podatnik zlikwidował działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Na dzień likwidacji przygotował wykaz składników majątku. Jak długo musi się wstrzymać ze sprzedażą tych rzeczy, żeby nie płacić od niej podatku?

Artykuł
15.01.2018 Podatki

Od 1 stycznia 2018 r. w przepisach updof wprowadzono liczne zmiany. Z uwagi na ich obszerny zakres MF zdecydowało się wyjaśnić najważniejsze z nich. Przedstawiamy treść komunikatu MF w tej sprawie.

Artykuł
10.01.2018 Podatki

Podatnik może dokonywać wpisów do pkpir na podstawie dziennego zestawienia zrealizowanych transakcji, do którego są podłączone wystawione przez niego w danym dniu rachunki. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Artykuł

W wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu PIT. W tym przypadku art. 17 ust. 1 pkt 9 updof nie znajduje zastosowania. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Artykuł
08.01.2018 Podatki

Działalność polegająca na uprawie sadzonek drzew iglastych typu świerk i jodła nie podlega opodatkowaniu PIT. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Artykuł

Z roku na rok rośnie liczba przedsiębiorców, którzy dokonują darowizn towarów na cele charytatywne. Tego rodzaju działalność nabiera rozpędu zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia. W raporcie przedstawiamy, jakie skutki w podatku dochodowym oraz VAT wywołuje dokonanie darowizny towarów na cele charytatywne oraz jej otrzymanie, jak ją dokumentować i ewidencjonować w księgach rachunkowych.

Poprzednia Następna