Porady i artykuły

Artykuł aktualny
16.12.2024 Podatki Kadry i płace

Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne mają w styczniu 2025 r. wiele obowiązków informacyjnych wobec m.in. urzędów skarbowych i PFRON. Podmioty te są zobowiązane do przygotowania i przesłania właściwych informacji (PIT-11) oraz deklaracji podatkowych (PIT-4R, PIT-8AR), a także deklaracji rozliczeniowych z tytułu wpłat na PFRON.

W trakcie aktualizacji
07.06.2024 Podatki

W przypadku gdy płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych będący pracodawcą lub zleceniodawcą naliczył i potrącił od wypłaconych wynagrodzeń lub innych świadczeń podatek, który był nienależny lub w wysokości wyższej od należnej, powstaje nadpłata. Podatnik może ją odzyskać na podstawie wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku lub po złożeniu zeznania rocznego. Z takiego rozwiązania nie skorzysta

W trakcie aktualizacji
11.01.2023 Podatki

Od 1 stycznia 2023 r. podatnicy będący m.in. pracownikami i zleceniobiorcami mogą składać oświadczenia i wnioski wpływające na wysokość zaliczki na podatek na formularzu PIT-2. Obecnie jest to dokument zawierający katalog różnych okoliczności, których wystąpienie powoduje, że zaliczka na podatek jest obliczana w odstępstwie od ogólnie obowiązujących zasad. Podatnik może zatem oświadczać lub wnioskować

Artykuł nieaktualny
10.11.2022 Podatki

Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy utracili możliwość wyboru opodatkowania w formie karty podatkowej. Na zasadzie praw nabytych nadal mogą z niej jednak korzystać podatnicy, którzy byli opodatkowani w ten sposób w 2021 r. Co ważne, możliwość ta dotyczy nie tylko 2022 r., ale również kolejnych lat.

W trakcie aktualizacji

Sprzedawcy często umożliwiają nabywcom płacenie za nabywane towary i usługi w ratach, zwłaszcza w przypadku zakupów towarów i usług o znacznej wartości. W raporcie omawiamy na przykładach skutki podatkowe i rachunkowe takiej sprzedaży.

Artykuł nieaktualny
14.03.2022 Podatki

Do 2 maja 2022 r. (termin przesunięty, ponieważ 30 kwietnia przypada w 2022 r. w sobotę) podatnicy PIT muszą złożyć zeznanie roczne za 2021 r. W rozliczeniu tym nie brakuje nowych rozwiązań i problemów. Podatnicy muszą pamiętać o rozliczeniu czynności, które nie są stałym źródłem ich zarobku, takich jak np. zbycie nieruchomości. W rozliczeniu za 2021 r. w istotny sposób zmieniono zakres niektórych

Artykuł nieaktualny
13.12.2021 Podatki

Od 1 stycznia 2022 r. weszły w życie rewolucyjne zmiany w opodatkowaniu przychodów m.in. ze stosunku pracy, umów cywilnoprawnych i działalności gospodarczej. Nowe przepisy ustawy o pdof zmodyfikowały zasady obliczania podatku od wynagrodzeń (wprowadzono nową skalę podatkową i kwotę zmniejszającą podatek), a także ustalono nowe preferencje podatkowe (w postaci m.in. zwolnień od podatku wybranych przychodów

Artykuł
09.11.2021 Podatki

Od 1 stycznia 2022 r. karta podatkowa zostanie zlikwidowana. Prawo do opodatkowania w tej formie zachowają tylko podatnicy opodatkowani nią 31 grudnia 2021 r.

Artykuł

Zakupów przedsiębiorcy dokonywać mogą nie tylko w kraju, ale również za granicą. W publikacji omawiamy skutki dokonywania takich zakupów w zakresie podatku VAT oraz podatku dochodowego, a także ich ewidencję w księgach rachunkowych.

Artykuł
06.05.2021 Podatki

Zakup odzieży, co do zasady, powinien być traktowany jako zakup na potrzeby osobiste, niezwiązane z prowadzoną działalnością. Jeśli jednak podatnik kupuje odzież specjalistyczną i jej używanie jest obiektywnie niezbędne, to może zaliczyć do kosztów wydatek poniesiony na ten cel. W takim przypadku nie ma konieczności umieszczania na odzieży logo prowadzonej firmy - wyrok NSA z 4 marca 2021 r., sygn.

Porada
05.01.2021 Podatki

Podatnik osiąga dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP BOX). Ponieważ są to duże pieniądze, przekraczające milion złotych rocznie, czy to oznacza, że taki podatnik zapłaci daninę solidarnościową?

Artykuł
14.12.2020 Podatki

Od 18 listopada 2020 r. obowiązuje nowy wzór informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) oznaczonej jako wersja 26. Informację według tego wzoru należy wypełnić dla przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od 1 stycznia 2020 r. Pracodawcy najczęściej wystawiają ją dla podatników będących pracownikami lub osobami zatrudnionymi

Porada
04.12.2019 Podatki

Podatnik prowadzący pkpir ze względu na trudności finansowe nie może zapłacić składek na ZUS od prowadzonej działalności gospodarczej. Czy należne, a niezapłacone składki z tego tytułu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Artykuł
28.11.2019 Podatki

Aby oszacować koszty sprzedaży prowadzonej przez podatnika przez internet, organy podatkowe muszą dysponować chociażby pośrednimi dowodami ich poniesienia. Jeżeli podatnik takich dowodów nie dostarczył, szacowanie nie może dotyczyć samej okoliczności poniesienia przez niego wydatków, gdyż faktu tego z natury oszacować nie można - wyrok NSA z 9 października 2019 r., sygn. akt II FSK 3780/17.

Artykuł
25.11.2019 Podatki

Małżonek, który w prowadzonej działalności zamierza amortyzować środek trwały stanowiący współwłasność małżeńską, który był uprzednio amortyzowany przez współmałżonka, powinien ustalić jego wartość początkową w wysokości przyjętej wcześniej przez współmałżonka oraz kontynuować stosowaną przez niego metodę amortyzacji. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment

Artykuł
25.11.2019 Podatki

Podatnik, który zamierza sprzedać samochód osobowy wykupiony z leasingu operacyjnego, nie osiąga przychodu z działalności gospodarczej pod warunkiem, że samochód ten po wykupie nie stanowił środka trwałego w prowadzonej działalności. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Poprzednia Następna