Od 1 stycznia 2016 r. zaczynają obowiązywać istotne zmiany w Ordynacji podatkowej. Celem nowelizacji było głównie zracjonalizowanie i uproszczenie procedur podatkowych, ale wiele z nich wpływa na podstawowe prawa i obowiązki podatnika. Zmiany dotyczą m.in. zasad naliczania odsetek od zaległości podatkowych, wydawania interpretacji podatkowych czy nakładania kar porządkowych. Z punktu widzenia podatnika1
Moja córka mieszkająca na stałe we Francji pożyczyła mi 250 000 zł. Pożyczkę zawarliśmy według prawa francuskiego. Po roku ustaliliśmy, że nie będę oddawał córce pieniędzy, a przejmie ona moje udziały o wartości 400 000 zł w spółce z o.o. z siedzibą w Polsce. Urzędnicy twierdzą, że w istocie zawarłem z córką umowę sprzedaży udziałów pod pozorem zawarcia umowy pożyczki. Urząd skarbowy wykorzystał przeciwko
Na organach podatkowych, a nie na podatniku, ciąży obowiązek dostarczenia dowodów, które pozwolą ustalić faktyczne okoliczności w sprawie - wyrok NSA (sygn. akt FSK 1755/04).
Organy podatkowe mają prawo uznać, że wstępny problem został rozstrzygnięty, jeżeli inny organ wydał decyzję w II instancji. Nie muszą więc czekać na ostateczny wyrok sądu administracyjnego, nawet jeśli podatnik ją zaskarżył - wyrok WSA w Warszawie (sygn. akt III SA 1910/03).
Organy podatkowe mają prawo ocenić, czy zaewidencjonowana czynność, za którą firma domaga się ulg podatkowych, faktycznie miała miejsce - wyrok WSA w Poznaniu (sygn. akt I SA/Po 316/02).
Nie można na organy podatkowe nakładać nieograniczonego obowiązku poszukiwania dowodów. Podatnik powinien sam ujawnić wszystko to, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy - wyrok NSA (sygn. akt FSK 78 i 79/04).
Nie można nakładać na organy podatkowe nieograniczonego obowiązku poszukiwania dowodów świadczących na korzyść podatnika. To przede wszystkim on sam powinien dołożyć wszelkiej staranności, aby zadbać o swoje interesy - wyrok WSA (sygn. akt III SA 2328/02).
Jestem właścicielem hotelu. W wyniku kontroli podatkowej (przy jednoczesnym wszczęciu postępowania egzekucyjnego skutkującego zajęciem rachunku bankowego) i wadliwej decyzji organu podatkowego poniosłem spore straty. Nie dokonałem wypłat wynagrodzeń dla pracowników przez 4 miesiące (zaległe pobory wypłaciłem wraz z odsetkami dopiero w 5. miesiącu od wydania decyzji). Przez cały ten czas zalegałem z
Zobowiązanie podatkowe przedawnia się, jeżeli pięcioletni termin przedawnienia upłynął przed wydaniem decyzji organu odwoławczego. Ma to miejsce nawet wówczas, gdy decyzja pierwszej instancji została skutecznie doręczona jeszcze przed jego upływem - tak orzekł NSA (sygn. akt FPS8/03).