Pracownik może podnosić kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. Jeżeli pracodawca skieruje pracownika na naukę lub wyrazi zgodę na dokształcanie podjęte z inicjatywy zatrudnionego, powinien zapewnić mu możliwość skorzystania z urlopu szkoleniowego i zwolnić z całości lub części dnia pracy, żeby pracownik mógł uczestniczyć w zajęciach.
Od 4 maja 2019 r. zmianie uległy uprawnienia pracodawcy do pozyskiwania od kandydatów do pracy danych dotyczących ich wykształcenia, kwalifikacji zawodowych oraz przebiegu zatrudnienia. Obecnie takich danych można wymagać od tych osób, gdy jest to niezbędne do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku. Pomimo wejścia w życie tych regulacji kilka miesięcy temu wciąż stwarzają
Pracownik może podnosić kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. W tym zakresie podmiot zatrudniający podejmuje swobodną decyzję i nie jest związany wnioskiem pracownika. Jeżeli jednak pracodawca skieruje pracownika na naukę lub wyrazi zgodę na dokształcanie podjęte z inicjatywy zatrudnionego, powinien zagwarantować mu możliwość skorzystania z dodatkowych uprawnień urlopowych
Od 4 maja 2019 r. zmieniły się dane osobowe, jakich pracodawca może żądać od kandydata do pracy i pracownika. To spowodowało modyfikację treści kwestionariuszy osobowych, których pomocnicze wzory w formie elektronicznej udostępnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jeśli pracodawca stosował własne druki, też musi je dostosować do nowych przepisów.
Niezgodne z Konstytucją są przepisy ustawy o związkach zawodowych pozbawiające prawa do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych osób wykonujących pracę zarobkową na innej podstawie niż umowa o pracę (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r., sygn. akt K 1/13).
Płatnik składek wstępujący w prawa i obowiązki łączących się spółek nie przejmuje zobowiązania do opłacania składki wypadowej w wysokości właściwej dla przejętego przedsiębiorstwa. Nie istnieją bowiem przepisy szczególne, które regulowałyby kwestie możliwości sukcesji uprawnienia do posługiwania się określoną wartością stopy procentowej składki, jaka obowiązywała innego płatnika.
Po zapłaceniu 20 grudnia 2011 r. podatku od wypłat w listopadzie 2011 r. okazało się, że powstała zaległość podatkowa wynikająca z niepobrania 32% podatku od dochodów zleceniobiorcy. Na początku stycznia br. uregulowaliśmy tę zaległość. Czy mamy obowiązek powiadomić urząd skarbowy o dopłacie podatku?
Zatrudniamy pracowników na stanowiskach kierowców. Czy wartość kursu dokształcającego, który przedłuża ważność zaświadczenia uprawniającego do przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, sfinansowanego naszym pracownikom - kierowcom powinniśmy doliczyć do ich przychodów ze stosunku pracy oraz pobrać składki i podatek?