Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji
06.03.2024 Ubezpieczenia

Nasza firma planuje zawarcie od 20 kwietnia 2024 r. umowy zlecenia z emerytem, który dodatkowo jest zatrudniony na umowę o pracę w innym przedsiębiorstwie i tam miesięcznie osiąga minimalne wynagrodzenie. Do jakich ubezpieczeń powinniśmy go zgłosić z tytułu umowy zlecenia?

Artykuł

Płatnicy składek (pracodawcy i zleceniodawcy) zatrudniający emerytów i rencistów mają obowiązek powiadomienia ZUS o wysokości osiąganych przez nich przychodów za rok ubiegły. Ten sam obowiązek spoczywa na świadczeniobiorcach. Nie ma znaczenia, czy zaświadczenie zostanie przekazane przez pracodawcę (zleceniodawcę) czy przez pracującą osobę pobierającą jednocześnie świadczenie emerytalne lub rentowe.

Artykuł
08.10.2020 Ubezpieczenia

Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek z ubezpieczenia społecznego przysługują ubezpieczonym objętym ubezpieczeniem chorobowym zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie. Do tej grupy ubezpieczonych zaliczane są również osoby posiadające uprawnienia emerytalne lub rentowe. Osobom tym nie przysługują jednak świadczenia chorobowe m.in. po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego. Emeryt lub rencista nie otrzyma

Porada
13.09.2005 Ubezpieczenia

Mam 63 lata. Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą, z tytułu której nie opłacam składek na ubezpieczenia społeczne. Do ZUS zgłosiłem, że osiągam przychód w wysokości minimalnej podstawy wymiaru składek. Obecnie zaproponowano mi przystąpienie do spółki jawnej. Czy w tej sytuacji ZUS przyjmie, że osiągam przychód w wysokości stanowiącej podwójną wartość podstawy wymiaru składek?

Artykuł

Przy podjęciu dodatkowej działalności zarobkowej może dojść do zbiegu tytułów do objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Zwykle wybór tytułu, z którego składki muszą być w takiej sytuacji płacone obowiązkowo, nie należy do ubezpieczonego. Istnieją jednak sytuacje, gdy taka możliwość istnieje i pozwala na uniknięcie zbyt dużych obciążeń składkowych.

Porada
27.02.2004 Podatki Ubezpieczenia

Od 1 października 2003 r. zatrudniam emeryta na umowę o pracę. Zarabia on „najniższą krajową”. Czy muszę odprowadzać wszystkie składki tak jak za pracownika, który nie jest emerytem?

Artykuł
13.02.2004 Ubezpieczenia

W kolejnych wyjaśnieniach dotyczących rozliczania świadczeń zarobkujących emerytów i rencistów - o tym, na czym polega rozliczenie roczne i miesięczne? Jakie rozliczenie jest korzystniejsze dla emeryta lub rencisty?

Artykuł
29.01.2004 Ubezpieczenia

W większości przypadków rozliczenie świadczeń emerytalno-rentowych następuje po zakończeniu roku kalendarzowego. W zależności od rodzaju działalności, jaką wykonuje emeryt lub rencista, dokonywane jest ono na podstawie zaświadczenia wystawionego przez płatników składek bądź na podstawie oświadczeń przedłożonych przez świadczeniobiorców.

Artykuł
13.01.2004 Ubezpieczenia

Do końca lutego 2004 r. wszyscy zarobkujący emeryci i renciści zobowiązani są do poinformowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wysokości przychodu, jaki osiągnęli w 2003 r. Obowiązku tego powinien dopełnić zarówno świadczeniobiorca, jak i podmiot, na rzecz którego świadczona była praca lub z którym była zawarta inna umowa, niezależnie od tego, że w ciągu roku przekazywane były stosowne informacje

Porada
29.12.2003 Ubezpieczenia

Osoba, która pobiera emeryturę, a ma 85 lat, zamierza rozpocząć prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie wpisu do ewidencji. Czy z tego tytułu będzie musiała opłacać składki do ZUS? Jeśli tak, to jakie? Czy ZUS może jej zawiesić wypłatę emerytury, jeśli z tytułu tej działalności będzie osiągała wysokie dochody?