Informacja z posiedzenia Sejmu z dnia 6 grudnia 2024 r.
Spółka sprzedająca artykuły budowlane zakupiła łatwą do zapamiętania domenę internetową za stosunkowo wysoką cenę. Jak rozliczyć w księgach rachunkowych jej zakup? Czy jest to wartość niematerialna i prawna, czy też usługi obce? Czy wydatki poniesione przez spółkę na zakup domeny internetowej powinny być rozliczane w czasie?
Spółka, która zmieni decyzję i przeznaczy zysk na kapitał rezerwowy zamiast na wypłatę dywidendy, nie musi wykazywać z tego powodu przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym. W szczególności nie powstaje tu dla spółki przychód z tytułu umorzenia zobowiązania.
Zyski powstałe w spółkach są – w formie dywidend lub wypłat z zysku – wypłacane wspólnikom tych spółek. Na poczet dywidend lub wypłat z zysku wypłacane są również niekiedy zaliczki. W niniejszym raporcie omawiamy skutki podatkowe dokonywania takich wypłat przez polskie spółki wraz z ich ewidencją księgową.
Nasza spółka w porozumieniu z partnerem biznesowym zamówiła usługę reklamową polegającą na zamieszczaniu w Internecie reklamy zachęcającej do skorzystania z oferowanych usług. Umówiliśmy się z partnerem, że koszty jej opracowania i zamieszczenia na stronach internetowych będą dzielone po połowie i zostaną przez nas refakturowane. W jaki sposób należy rozliczyć w księgach rachunkowych refakturowanie
Spółka przekazała w darowiźnie jeden ze swych wyrobów gotowych (biurko z regulowaną wysokością do pracy) organizacji pożytku publicznego. Jak prawidłowo rozliczyć w księgach rachunkowych wskazaną darowiznę?
Jesteśmy spółką, która w 2024 r. – po raz pierwszy jako wspólnik – otrzyma dywidendę od innej spółki (spółka z o.o). Na zgromadzeniu wspólników spółki podjęta została uchwała o podziale zysku za 2023 r. i wypłacie dywidendy. Ponieważ nie mamy jeszcze zatwierdzonego sprawozdania finansowego, chcielibyśmy wiedzieć, czy przychody z tego tytułu zaliczyć do roku 2023 czy też 2024. W przypadku jeśli przychody
Przepisy wprowadzone od 1 stycznia 2024 r. pozwalają na przyspieszoną amortyzację wybudowanych we własnym zakresie budynków użytkowych i budowli, które znajdują się na obszarze gmin dotkniętych wysokim bezrobociem. W przypadku niektórych dofinansowań podatnicy mogą wybrać, czy stosować do nich zwolnienia, albo wyłączenia z opodatkowania czy też traktować jako przychód podatkowy. W zależności od dokonanego
Kalendarium wydarzeń marzec 2024 r.
Chociaż sprawozdania finansowe już od 2018 r. składane są wyłącznie w formie elektronicznej i podpisywane za pomocą podpisu elektronicznego, to nadal występują wątpliwości dotyczące tych czynności. Przedstawiamy te najczęściej się pojawiające.
Ustawa o rachunkowości wskazuje, że wszelkie ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji (art. 27 ust. 2 uor). W przypadku jednostek, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, ostateczne wyjaśnienie, rozliczenie
Mimo że inwentaryzacja składników majątku drogą spisu z natury jest niemal tak stara jak sama rachunkowość, to nadal występują wątpliwości i problemy, które ostatecznie skutkują popełnieniem błędów w tym obszarze. W niniejszym materiale zwracamy uwagę na sześć z nich.
kalendarium wydarzeń od 30 grudnia 2022 r. do 24 stycznia 2023 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie przedłużające do końca 2024 r. zaniechanie poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Celem MF jest wsparcie kredytobiorców i kredytodawców w ramach programu zawierania ugód dotyczących „kredytów frankowych”.