przewłaszczenie
Interpretacja

Jeżeli przeniesienie na zabezpieczenie spłaty pożyczki nie stanowi odpłatnego zbycia nieruchomości w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy w przypadku (przyszłego) zbycia przedmiotowej nieruchomości nie znajdzie zastosowania przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy z uwagi na upływ 5 letniego okresu posiadania tejże nieruchomości, tj. od 16 lutego 2005 r.?

Interpretacja

Zawarcie umowy przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie pożyczki pomiędzy Spółką a pożyczkobiorcą nie będzie stanowić czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja

Czy zawarcie umowy przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie wierzytelności powoduje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Interpretacja

1. Z jakimi obowiązkami w zakresie PIT wiąże się sprzedaż nieruchomości na wolnym rynku, w szczególności jaki jest moment nabycia nieruchomości m.in. dla celów obliczenia 5-letniego okresu opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia (20 lipca 2009 r. czy 20 lipca 2010 r.)? 2. Czy wpłacona kaucja (zaliczka) jest kosztem uzyskania takiego przychodu?

Interpretacja

Czy Wnioskodawca ustalając na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w zysku Spółki w okresie po przewłaszczeniu na zabezpieczenie akcji Spółki powinien przyjąć swoje prawo do udziału w zysku z wyłączeniem przewłaszczonych akcji, tj. czy powinien przyjąć prawo do udziału w zysku na podstawie tych pozostałych akcji, które dają Wnioskodawcy prawo do

Interpretacja

Opodatkowanie zawarcia powierniczej umowy przelewu wierzytelności, której konsekwencją jest wydanie nieruchomości.

Interpretacja

Czy w związku z zawarciem w formie aktu notarialnego umowy przeniesienia prawa użytkowania wieczystego gruntu i własności budynku na zabezpieczenie wierzytelności, Wnioskodawca zobowiązany jest do wystawienia faktury VAT i zastosowania odpowiedniej stawki z tytułu podatku od towarów i usług?

Artykuł
29.10.2003 Obrót gospodarczy

Bank udzielając kredytu naraża się na ryzyko nieściągalności długu. W celu zabezpieczenia wierzytelności wynikających z czynności bankowych (w tym z tytułu udzielonych kredytów) bank może żądać odpowiedniego zabezpieczenia (art. 93 ust. 1 ustawy Prawo bankowe). Jedną z często stosowanych form zabezpieczenia kredytu jest przewłaszczenie prawa własności rzeczy ruchomej lub papierów wartościowych.