1 lipca 2023 r. weszły w życie przepisy wprowadzające okresowe dopłaty do rat spłaty kredytów hipotecznych udzielanych na zakup pierwszego mieszkania. Wsparcie ze strony państwa otrzymają także oszczędzający na cele mieszkaniowe. Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowych rozwiązaniach wprowadzanych ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe (dalej: ustawa).
Mam własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w centrum Katowic. Lokal wykorzystuję na cele prowadzonego biura projektowego. Otrzymałem w ubiegłym miesiącu informację, iż w związku z tym, że duża część lokatorów nie uiszcza opłat czynszowych, spółdzielnia nie jest w stanie spłacać swoich bieżących zobowiązań i jej zadłużenie stale się powiększa. Spółdzielnia podjęła więc uchwałę o ustanowieniu nowej
Czy opłaty czynszu (za okres wypowiedzenia umowy), poniesione w okresie zawieszenia działalności są kosztem uzyskania przychodów?
Prowadzę działalność gospodarczą m.in. w zakresie wynajmu powierzchni biurowych. Z tego tytułu jestem podatkiem podatku od towarów i usług. Przez ostatnie kilka lat najemcą jednego z biur była spółka prowadząca działalność handlową. Umowa najmu wygasła z dniem 31 grudnia 2010 r. Niemniej jednak w rozmowie telefonicznej ustaliłem z prezesem spółki, że umowa zostanie przedłużona o następnych kilka lat
Jednostka organizacyjna (Kościół) powołała jednostkę organizacyjną posiadającą osobowość prawną (nadaną przez MSWiA), która działa również na podstawie statutu. Nowa jednostka ma za zadanie zarządzać nieruchomościami, które należą do Kościoła (zarząd nieruchomością na zlecenie). Do Kościoła należą nieruchomości (lokale mieszkalne i użytkowe). Jednostka wynajmuje lokale (należące do Kościoła) m.in.
Czy świadczone przez spółdzielnię mieszkaniową usługi wynajmowania pomieszczeń dodatkowych w budynkach mieszkalnych, stanowiących własność spółdzielni podlegają zwolnieniu czy opodatkowaniu 22 % podatku VAT?