Od 1 stycznia 2024 r. katalog składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia porównywanego z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę, powiększy się o dodatek za szczególne warunki pracy. Skutkiem tej zmiany ma być zwiększenie wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika uprawnionego do tego dodatku.
W związku ze zmianą polegającą na zmniejszeniu od 1 września 2022 r. liczby stopni awansu zawodowego nauczycieli średnie wynagrodzenie nauczycieli zostało przyporządkowane trzem etapom rozwoju zawodowego. Ma to zapewnić dodatkowy wzrost wynagrodzeń pedagogów podejmujących pracę w tym zawodzie.
W 2019 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie do 2250 zł. Minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców wyniesie 14,70 zł. Wzrost minimalnego wynagrodzenie spowoduje zmianę wysokości świadczeń powiązanych z tym wynagrodzeniem.
Obniżenie wymiaru zatrudnienia pracownika w trakcie miesiąca zwykle powoduje proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia ustalonego w stawce miesięcznej. Pracodawca powinien wówczas skalkulować wynagrodzenie za okres sprzed i po zmianie wielkości etatu. Należy zatem ustalić płacę za czas od początku miesiąca do dnia zmiany etatu. Następnie wyznacza się wynagrodzenie za przepracowane godziny od dnia zmiany
W związku ze zmianami organizacyjnymi w naszej firmie dokonaliśmy modyfikacji stanowisk zatrudnionych specjalistów, powierzając im większy zakres obowiązków i odpowiedzialności, a także zupełnie nowe funkcje, do wykonywania których nie posiadają odpowiednich kwalifikacji. Mimo że wynagrodzenia tych osób znacznie wzrosły, to w przypadku jednego z takich stanowisk podwyżka była symboliczna. Pracownik
Od 1 grudnia 2013 r. zmieniła się m.in. wysokość wynagrodzenia dla pracowników młodocianych, kwota przychodu powodującego zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytów i rencistów oraz wysokość dofinansowania zatrudnienia bezrobotnych i niepełnosprawnych. Zmiana wynika z obowiązującej od 1 grudnia 2013 r. nowej kwoty bazowej, którą stanowi przeciętne wynagrodzenie w III kwartale br., tj. 3651,72
Pracodawca ma obowiązek równego wynagradzania pracowników za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Wynagrodzenie to obejmuje wszystkie składniki, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej niż pieniężna.
Przy przejściu zakładu pracy na nowego pracodawcę pracowników obowiązują dotychczasowe warunki wynagradzania. Jest tak niezależnie od tego, czy wynikają one z indywidualnych umów o pracę, regulaminu wynagradzania czy z układu zbiorowego pracy.
Od 28 lipca 2011 r. pracownicy zatrudnieni w żłobkach i klubach dziecięcych są wynagradzani według wyodrębnionych stawek wynagrodzenia zasadniczego. Dotychczasowe wątpliwości związane z ustalaniem wysokości wynagrodzenia dla nowej grupy stanowisk powstałych w związku z wejściem w życie ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3 zostały uregulowane w zmienionym rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników
Regulamin wynagradzania jest jednym z podstawowych aktów prawa wewnątrzzakładowego regulujący wszelkie kwestie dotyczące wynagrodzeń pracowników. W swojej treści regulamin powinien zawierać przepisy szczegółowe dotyczące prawa pracowników do określonych składników wynagrodzenia oraz zasady ich przyznawania i wypłaty.
Pracodawcy mają możliwość swobodnego kształtowania systemów wynagradzania przyznając pracownikom obok obligatoryjnych elementów płacy również dobrowolne składniki wynagrodzenia. W większości mają one działanie motywacyjne. Warunkiem poprawnego funkcjonowania fakultatywnych składników płacowych w firmie jest precyzyjne określenie celu, w jakim zostały wprowadzone, a w niektórych przypadkach również
Chciałbym zatrudnić odpłatnie osobę do pracy w ramach praktyk absolwenckich. Czy wynagrodzenie przysługujące takiej osobie mogę ustalić w dowolnej wysokości?
Prowadzę firmę transportową. Często zdarza się, że w nocy przyjeżdża spóźniony transport i potrzebny jest pracownik, który pomógłby kierowcy w rozładunku. Czy mogę zobowiązywać pracowników do pełnienia w nocy dyżurów, które rozwiązałyby ten problem? Jakie zasady wynagradzania obowiązują pracowników pełniących dyżury?
Dochody uzyskiwane z umów o zarządzanie stanowią odrębne źródło przychodów od umów o pracę, zlecenia i o dzieło. Mimo to nie zawsze rozlicza się je tak samo. Kwota, jaką otrzyma „na rękę” menedżer, jest uzależniona m.in. od tego, czy prowadzi on działalność gospodarczą i w jakim kraju zamieszkuje.