Inwentaryzacja jest niezbędnym elementem odpowiedzialności pracowników za powierzone mienie. Na jej podstawie pracodawca ma możliwość obciążenia pracowników brakami w powierzonym mieniu. Jednak musi ona przebiegać według ustalonych reguł, a za czas poświęcony na uczestnictwo w inwentaryzacji pracownicy mają prawo do wynagrodzenia.
Potrącenie niedoboru, który zostanie ujawniony w trakcie inwentaryzacji, z pensji pracownika jest możliwe wyłącznie za jego zgodą. Gdy pracodawca nie uzyska takiej zgody, musi dochodzić należności od pracownika w postępowaniu sądowym.
Jeden z naszych pracowników objęty umową o wspólnej odpowiedzialności materialnej weźmie udział w inwentaryzacji już po ustaniu zatrudnienia, ponieważ w czasie trwania zatrudnienia w dniu, w którym początkowo miała odbyć się inwentaryzacja, pracownik był chory. Czy byłemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za udział w inwentaryzacji?
Kodeks pracy wyczerpująco normuje odpowiedzialność materialną pracowników, ustanawiając podstawy tej odpowiedzialności odmiennie od zasad przyjętych w Kodeksie cywilnym. Odpowiedzialność materialna pracownika jest różna ze względu na jej charakter. Mamy więc do czynienia albo z odpowiedzialnością pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy, albo z odpowiedzialnością za mienie powierzone pracownikowi
Pracownik magazynu od miesiąca przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pozostałych dwóch magazynierów zwróciło się w związku z tym o przeprowadzenie inwentaryzacji w magazynie. Wszyscy trzej pracownicy mają umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej. Czy w takim przypadku powinniśmy przeprowadzić inwentaryzację? Jeśli tak, to w jakim terminie?
Nasi magazynierzy wyrażają zgodę na potrącanie kwot pieniężnych w przypadku niedoborów stwierdzonych w magazynie. Chcemy, aby ich zgoda została zapisana w umowach o wspólnej odpowiedzialności materialnej. Czy na tej podstawie będziemy mogli w przyszłości dokonywać potrąceń?
Pracownik, który ma zawartą umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej, otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. W związku z tym chcieliśmy przeprowadzić inwentaryzację. Jednak pracownik po otrzymaniu wypowiedzenia przebywa na zwolnieniu lekarskim, którego termin upływa po zakończeniu okresu wypowiedzenia. Czy możemy go wezwać na inwentaryzację po zwolnieniu lekarskim i rozwiązaniu umowy o pracę?
Prowadzę sklep, w którym od dłuższego czasu występowały braki towaru. Jednemu z pracowników, objętemu wspólną odpowiedzialnością materialną, wręczyłem wypowiedzenie umowy o pracę i zwolniłem z obowiązku świadczenia pracy. W trakcie wypowiedzenia przeprowadzam inwentaryzację. Czy mam prawo wezwać tego pracownika do wzięcia w niej udziału?
Podpisałem z trzema pracownicami umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej (były zatrudnione w sklepie). W czerwcu br. zwolniłem dyscyplinarnie jedną z nich, zaś z końcem września pozostałe dwie rozwiązały umowy o pracę. Przed ich odejściem zrobiłem inwentaryzację, która wykazała 1000 zł straty. Jak obciążyć pracownice z tego tytułu?