Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji
12.04.2024 Kadry i płace

Tryb nawiązania i rozwiązania stosunku pracy osób zatrudnianych w samorządzie terytorialnym zależy od stanowiska, jakie dana osoba zajmuje. Inaczej przebiega zatrudnienie i zwolnienie prezydenta miasta, burmistrza czy wójta, a inaczej urzędnika zatrudnionego na szeregowym stanowisku w jednostce samorządu terytorialnego.

W trakcie aktualizacji
19.04.2022 Kadry i płace

Pracodawca samorządowy może skierować pracownika do innej pracy, korzystając w ramach przepisów z różnych rozwiązań. W tym celu może np. przenieść pracownika samorządowego do innej jednostki na określony czas czy dokonać zmiany zakresu jego obowiązków lub zastosować wypowiedzenie zmieniające lub porozumienie zmieniające w zakresie miejsca pracy.

Artykuł
14.09.2018 Kadry i płace

Pracodawca musi zwolnić od pracy pracownika zasiadającego w komisji wyborczej w wyborach samorządowych. Takiemu pracownikowi przysługuje 5 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy. Za ten czas nie przysługuje mu jednak wynagrodzenie od pracodawcy.

Artykuł
29.10.2014 Kadry i płace

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada 2014 r. Pracownicy, którzy zasiądą w obwodowych i terytorialnych komisjach wyborczych, będą mieli prawo do 5 dni wolnych od pracy. Nie będzie przysługiwać im jednak za nie wynagrodzenie.

Porada
13.01.2005 Kadry i płace

Jeden z pracowników naszego urzędu (jednostka organizacyjna powiatu) wystąpił z wnioskiem o wypłatę dodatku stażowego. Osoba ta pracuje u nas dopiero 2 lata, wcześniej była przez rok zarejestrowana jako bezrobotna (w tym przez 6 miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych). Wcześniej przez 18 miesięcy pracowała na podstawie umowy o pracę (w urzędzie administracji). Podjęcie tej pracy poprzedziła roczna