Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji

W 2024 r. wejdą w życie zmiany w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą wysokości i ustalania płacy minimalnej, nowych limitów podatkowych świadczeń pracowniczych oraz emerytur pomostowych dla pracowników.

Artykuł

W wyroku z 11 lipca 2018 r. (II PK 175/17) Sąd Najwyższy uznał, że pracownikowi, który podlega ochronie w czasie obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z prawem do urlopu wychowawczego, nie przysługuje wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy w razie bezzasadnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W takim przypadku pracownik ma prawo maksymalnie do 3-miesięcznego wynagrodzenia

Porada

Wprowadzone ostatnią nowelizacją zmiany w ustawie emerytalnej wciąż wzbudzają wiele wątpliwości. Większość z nich obowiązuje od 16 września 2005 r., natomiast 1 stycznia 2007 r. wejdą w życie przepisy nowelizujące uprawnienia emerytalne górników.

Porada

Odmówiliśmy pracownikowi umieszczenia stanowiska pracy, na którym jest zatrudniony, w wykazie oraz ewidencji stanowisk pracy w szczególnych warunkach. Czy pracownik może bezpośrednio w tej sprawie wystąpić z powództwem do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, czy będzie to możliwe dopiero po wydaniu przez ZUS decyzji odmawiającej przyznania emerytury?

Porada

Pracownik, który nie został umieszczony w ewidencji zatrudnionych w szczególnych warunkach, może poskarżyć się na pracodawcę do Państwowej Inspekcji Pracy. Skarga może jednak okazać się nieskuteczna, jeśli pracodawca nie umieścił jego stanowiska w prowadzonym wykazie prac szczególnych.

Porada

Zatrudniamy pracowników, których stanowisko pracy w umowie o pracę zostało określone jako drwal - motorniczy. Praca na ww. stanowisku została zaliczona jako praca wykonywana w szczególnych warunkach. Z reguły w okresach wiosennych i letnich pracownicy zatrudnieni na tych stanowiskach wykonują inne prace, np. zalesienia, pielęgnacja gleby, zabezpieczanie upraw. Prace te są wykonywane w wymiarze od kilku

Porada
22.08.2006 Kadry i płace

Jesteśmy firmą produkującą środki czystości. Jeden z naszych pracowników został zatrudniony na stanowisku pakowacza. W naszej firmie wystąpiły braki personelu w dziale produkcji artykułów chemicznych i pracownik ten został skierowany do pracy w tym dziale. Pracował on na linii produkcyjnej przez okres 1 roku, wykonując tylko tę pracę (nie świadczył już pracy pakowacza). Następnie rozwiązaliśmy z tym

Artykuł

Osoby objęte zreformowanym w 1999 r. systemem emerytalnym mogą przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku 60 lat - kobiety lub 65 lat - mężczyźni. Reforma systemu emerytalnego nie objęła jednak wszystkich ubezpieczonych.

Porada
26.02.2005 Kadry i płace

Prowadzę firmę konsultingową. Większość zatrudnionych u mnie pracowników pracuje przy komputerach. Czy prawdą jest, że praca przy komputerze jest pracą w szczególnych warunkach i z tego tytułu pracownicy mają skrócony czas pracy?

Artykuł

Do niedawna praca wykonywana w szczególnych warunkach u prywatnego pracodawcy nie stanowiła podstawy do nabycia wcześniejszych uprawnień emerytalnych. Sytuacja ta uległa jednak zmianie od 24 czerwca 2004 r. Obecnie również prywatni przedsiębiorcy muszą wystawiać dokumenty potwierdzające fakt wykonywania takiej pracy.