Od 1 września 2019 r. wzrosło o 1% minimalne wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu. Wynagrodzenie pracowników odbywających przygotowanie zawodowe w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy nie zmieniło się i nadal przysługuje w wysokości nie niższej niż 4% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.
Likwidacja minimalnego okresu trwania nauki zawodu, który dotychczas wynosił 24 miesiące, oraz nowe zasady podejmowania nauki zawodu przez młodocianego po przerwie to najważniejsze zmiany, jakie wprowadziła nowelizacja rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Nowe przepisy obowiązują od 1 września 2012 r.
Zatrudniamy pracownika młodocianego w celu przygotowania zawodowego. W czerwcu 2012 r. ukończył on naukę w szkole zawodowej. Co mamy zrobić, jeżeli dalej chcemy go zatrudniać? Czy jego umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego rozwiązuje się automatycznie wraz z ukończeniem szkoły, czy trwa dalej? Jak ustalić mu wynagrodzenie po zakończeniu nauki? Czy musimy go wyrejestrować z ZUS i ponownie zarejestrować