Pracownik, z którym w grudniu 2023 r. rozwiązaliśmy umowę o pracę z powodu likwidacji jednego z naszych oddziałów, w czerwcu 2024 r. miał otrzymać drugą część dodatkowej odprawy przyznanej mu za utratę zatrudnienia. Odprawa była uregulowana tylko w porozumieniu rozwiązującym umowę o pracę (nie ma o niej wzmianki w żadnych regulacjach wewnątrzzakładowych). Jednak były pracownik zmarł przed jej wypłatą
Ustanowienie zarządu sukcesyjnego przez pracodawcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą nie spowoduje wygaśnięcia umów o pracę z dniem jego śmierci. Taki efekt wystąpi tylko wtedy, gdy w czasie wykonywania zarządu pracownicy zmarłego nie zostaną przejęci przez nowego pracodawcę. Takie zmiany w zakresie wygasania stosunków pracy wprowadza ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem
Świadczenia wypadkowe przysługują członkom rodziny zmarłego pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy, bez względu na jego stopień przyczynienia się do spowodowania wypadku (wyrok Sądu Najwyższego z 13 lipca 2011 r., I UK 46/11).
Śmierć pracownika, zleceniobiorcy lub wykonawcy umowy o dzieło skutkuje wygaśnięciem umów, których stroną był zmarły. Taka sytuacja zobowiązuje podmioty zatrudniające do rozliczenia przychodów z pozostałych po tych osobach praw majątkowych. W tym zakresie może powstać obowiązek pobrania przez płatnika od należnych przychodów zaliczki na podatek dochodowy lub przekazania świadczenia beneficjentom do
W grudniu 2014 r. zmarł jeden z naszych pracowników. Pozostawił żonę, dwie prowadzące własną działalność gospodarczą córki w wieku 33 i 36 lat oraz 23-letniego syna, który obecnie studiuje. Komu, na jakiej podstawie i w jakich częściach powinniśmy wypłacić należne po nieżyjącym pracowniku świadczenia, takie jak: zaległe wynagrodzenie, ekwiwalent urlopowy oraz odprawę pośmiertną?
Niedawno zmarła jedna z pracownic naszej firmy. Wystawiliśmy świadectwo pracy jej mężowi, który się po nie zgłosił. Po 3 dniach mąż zmarłej pracownicy wystąpił do nas o sprostowanie świadectwa pracy, gdyż jego zdaniem świadectwo zawiera błędy. Czy powinniśmy rozpatrzyć jego wniosek o sprostowanie świadectwa pracy?
Pracownik zmarł 1 marca br. w godzinach porannych. Ustalam uprawnienia dla rodziny zmarłego pracownika. Czy przy naliczaniu proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego (i ekwiwalentu pieniężnego za urlop) należy brać pod uwagę ten dzień, tzn. czy zatrudnienie zakończyło się z końcem lutego, czy z końcem 1 marca? Soboty są dniami wolnymi od pracy dla tego pracownika.
W przypadku zgonu pracownicy w czasie urlopu macierzyńskiego pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do niewykorzystanej części tego urlopu. Ubezpieczony ojciec dziecka nabędzie również prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.
Zatrudniony u nas pracownik zmarł 30 września 2013 r. Jak powinniśmy wypełnić świadectwo pracy zmarłego pracownika i komu należy je przekazać?
Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni. Od pierwszego dnia tej niezdolności do pracy miał prawo do zasiłku chorobowego. Przed wypłatą zasiłku pracownik zmarł. Nasz zakład pracy jest uprawniony do ustalania wysokości i wypłaty zasiłków. Komu powinniśmy wypłacić zasiłek należny temu pracownikowi i za jaki okres?
Na początku roku zmarł nasz pracownik. Należne mu wynagrodzenie wypłaciliśmy żonie, która jest jedyną osobą uprawnioną do renty rodzinnej. Okazało się, że pracownik pracował dodatkowo w innej firmie, o czym nie wiedzieliśmy i z tego powodu doszło do nadpłaty składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za 2009 r. W październiku, po otrzymaniu w tej sprawie pisma z ZUS, sporządziliśmy korektę dokumentów
Pracownik, którego zatrudnialiśmy, zmarł nagle na zawał serca. Był on osobą samotną i nie miał żadnej rodziny. Komu mamy wydać w takim przypadku jego świadectwo pracy? Czy musimy w ogóle je sporządzić?
W wyniku ciężkiej choroby zmarł nasz pracownik. Zmarły miał dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa (w wieku 14 i 15 lat) i jedno z drugiego (w wieku 7 lat), a w chwili śmierci pozostawał z drugą żoną w formalnej separacji. Żyje również matka pracownika. Kto powinien otrzymać należne mu świadczenia ze stosunku pracy? Wiem, że pracownik sporządził testament, w którym wszystko zapisał trojgu swoim dzieciom
W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania, po jego rozwiązaniu, zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna. Jej wypłata sprawia pracodawcom często trudności.