Bank pobiera ode mnie raz w roku prowizję za możliwość korzystania z kredytu w firmowym rachunku bieżącym. Czy taka prowizja może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?
Firmy coraz częściej wykorzystują umowę komisu do sprzedaży towarów handlowych, np. książek, obuwia itd. Umowa ta wymaga stosowania szczególnych zasad rozliczeń w podatkach i ewidencji księgowej komitenta. Przedstawiamy zasady opodatkowania takiej transakcji podatkami VAT i dochodowym oraz proponowaną ewidencję księgową.
Dość często zdarza się, że przedsiębiorcy prowadzący wymianę gospodarczą z zagranicznymi firmami otrzymują zapłatę pomniejszoną o prowizję bankową. Chociaż zagraniczny odbiorca towaru, dokonując zapłaty za pośrednictwem swojego rachunku bankowego, realizuje przelew na całą należność dla polskiego dostawcy, to na rachunek walutowy tego dostawcy wpływa kwota mniejsza niż ta przekazana przez zagranicznego
Prowadzimy targowisko, na którym handlują lokalni kupcy. W związku z zajmowaniem przez nich placu pobieramy miesięczny czynsz, który stanowi dochód spółki. Zajmujemy się też pobieraniem opłaty targowej na rzecz gminy, ponieważ zawarliśmy umowę pośrednictwa, na podstawie której to my pobieramy opłatę, a następnie wpłacamy ją na rachunek urzędu. Z tego tytułu otrzymujemy wynagrodzenie obliczane w formie
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu zapłaconą bankowi prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu inwestycyjnego, który został zaciągnięty na zakup środka trwałego dla prowadzonej działalności?
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu zapłaconą bankowi prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu inwestycyjnego, który został zaciągnięty na zakup środka trwałego dla prowadzonej działalności?
Jesteśmy spółką z o.o. Komornik zajął nam środki na rachunku bankowym z tytułu niezapłacenia VAT. Bank przekazał środki z naszego konta do wysokości zajętej kwoty i z tego tytułu pobrał prowizję. Czy ta prowizja jest kosztem?
Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji podatkowej, jeżeli w sklepie spożywczym prowadzę dodatkowo przyjmowanie wpłat od ludności, wykonując usługi pośrednictwa finansowego, które są zwolnione z VAT? Do tej pory za każdy dzień wystawiam dowód wewnętrzny ujmujący prowizję moją i banku, rejestruję go w ewidencji sprzedaży VAT (łącznie z prowizją banku - brutto), a do pkpir wystawiam dowód księgowy obejmujący
Zamierzamy podpisać umowę o współpracy na działalność marketingową jako umowę prowizyjną, mającą doprowadzić do zawarcia kontraktów na Białorusi. Stroną tej umowy byłby obywatel polski, zamieszkały w Katowicach, posiadający roczną wizę pobytową na Białorusi i tam obecnie przebywający. Prowadzi on działalność gospodarczą w Polsce. Za doprowadzenie do podpisania umowy otrzyma 5% wartości kontraktu. Działalność
W kwietniu br. podpisaliśmy umowę o kredyt. Bank, przekazując środki pieniężne na nasz rachunek bankowy, pomniejszył kwotę udzielonego kredytu o prowizję i w związku z tym nasze zobowiązanie wobec banku jest wyższe niż faktycznie otrzymana kwota. Jak powinniśmy zaksięgować pobraną z góry przez bank kwotę prowizji?
Osoba zagraniczna napisała dla firmy w Polsce utwory artystyczne, które będą wykorzystane w spektaklu, za co otrzymała kwotę ryczałtową. Po wystawieniu przedstawienia będzie otrzymywać jeszcze prowizję od sprzedaży biletów. Czy należy do tych kwot naliczyć VAT, jeżeli usługi te są zwolnione z VAT?