Jeżeli pod adresem podanym przez spółkę do KRS nie ma żadnych oznak prowadzenia przez nią działalności, to organ podatkowy może doręczać pisma na adres prywatny osoby fizycznej reprezentującej spółkę, bez pozostawiania awiz pod takim formalnym jedynie adresem spółki - wyrok NSA z 6 lutego 2024 r., sygn. akt II FSK 1112/23.
W przypadku doręczenia pisma organu podatkowego przez awizo (tzw. doręczenia zastępczego) i niepobrania pisma przez adresata z placówki pocztowej uznaje się, że doręczenie następuje z upływem 14 dnia od dnia pozostawienia pierwszego awiza. Nieprawidłowe formalnie przekazanie pisma przez pracownika poczty adresatowi już po upływie tych 14 dni daty doręczenia nie zmienia - wyrok NSA z 15 lutego 2023
Zasadne jest przyjmowanie domniemania, że osoba odbierająca pismo skierowane do spółki jest uprawniona do wykonania tej czynności. W konsekwencji, jeżeli dana osoba przebywała w siedzibie spółki i nie oświadczyła doręczającemu, że przyjmowanie przesyłek nie mieści się w zakresie jej obowiązków, nie można twierdzić, że listonosz doręczył przesyłkę do rąk osoby nieuprawnionej (wyrok NSA z 8 grudnia 2022
Jeżeli podatnik w ramach procedur podatkowych ustanowił pełnomocnika, to wszystkie pisma organ powinien doręczać pełnomocnikowi, a nie podatnikowi. W każdym przypadku pominięcia pełnomocnika przy doręczeniu wadliwość doręczenia sprawia, że doręczane pismo nie wchodzi do obrotu prawnego, a więc jest całkowicie bezskuteczne – wyrok NSA z 29 listopada 2022 r., sygn. akt I FSK 1708/19.
Jeżeli organ podatkowy doręczył podatnikowi to samo pismo dwukrotnie - w różnych miejscach i różnych dniach, to prawnie skuteczne jest pierwsze doręczenie dokonane na właściwy adres. Od tego doręczenia należy więc liczyć terminy związane z doręczonym pismem - wyrok NSA z 12 kwietnia 2022 r., sygn. akt III FSK 1713/21.
Warunkiem koniecznym skutecznego wszczęcia egzekucji na podstawie rygoru natychmiastowej wykonalności jest uprzednie doręczenie podatnikowi postanowienia o nadaniu tego rygoru. Jeżeli postanowienie nie zostało doręczone przed wszczęciem egzekucji, to egzekucja jest nieważna. A nieważna egzekucja nie przerywa biegu terminu przedawnienia. Nadmierny pośpiech organów podatkowych w takich sytuacjach działa
Spółka powinna powiadomić organ podatkowy o zmianie adresu, pod którym ma następować doręczanie korespondencji. Spółka nie może uzależniać tego powiadomienia od oczekiwania na ujawnienie w KRS zmiany siedziby spółki. Procedury zmiany siedziby spółki obowiązujące w KRS nie zwalniają z obowiązku powiadomienia organu podatkowego o faktycznej zmianie adresu, pod którym ma następować doręczanie korespondencji
Odmowa przyjęcia pisma doręczanego przez organ podatkowy nie polepsza sytuacji procesowej podatnika (wyrok NSA z 20 września 2019 r., sygn. akt I FSK 1243/17).
Sposób wystawiania faktur korygujących oraz zmniejszenia (korekty) podatku należnego od sprzedaży.
dopuszczalne formy potwierdzania odbioru faktur korygujących oraz sposób udokumentowanej próby jej doręczenia.
Podatek od towarów i usług w zakresie prawidłowości dostarczenia faktury korygującej.
Dopuszczalne formy potwierdzania odbioru faktur korygujących oraz sposób udokumentowanej próby jej doręczenia.
Czy doręczenie zawiadomienia o zamiarze skorygowania podatku należnego, ze względu na wystąpienie okoliczności, o których mowa w art. 89a ust. 1, będzie skuteczne również w przypadku, w sytuacji gdy listonosz napisał na zwrocie Pod wskazanym adresem adresat nieznany", a spełnione zostaną przesłanki doręczeń zastępczych, o których mowa w art. 150 i 151a Ordynacji podatkowej?
Uznanie skuteczności doręczenia zawiadomienia o zamiarze skorygowania podatku należnego oraz okres, w którym Wnioskodawca może dokonać korekty podatku należnego.
w zakresie doręczenia zastępczego korespondencji dłużnikowi w związku z art. 89a ustawy w brzmieniu do 01 stycznia 2013 roku
Skuteczność doręczenia zastępczego zawiadomienia o zamiarze skorygowania podatku należnego.
Czy w zaistniałej sytuacji Wnioskodawca prawidłowo dokonał korekty podatku należnego w deklaracji VAT-7K za IV kwartał 2012 r.?
Czy terminy ustawowe dotyczące zmniejszenia naliczonego podatku od towarów i usług oraz kosztów uzyskania przychodów będą biegły od daty wystawienia faktury przez Wierzyciela, czy od daty otrzymania duplikatu faktury przez Wnioskodawcę?
Zastosowania doręczenia zastępczego w przypadku skorzystania z możliwości korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego
Jaki jest zakres ochrony prawnej wynikającej z doręczonej interpretacji indywidualnej, w sytuacji gdy skutki podatkowe wynikające ze zdarzenia odpowiadającego stanowi faktycznemu o charakterze ciągłym opisanemu w indywidualnej interpretacji miały miejsce również po jej doręczeniu i Spółka zastosowała się do otrzymanej interpretacji?