W przypadku niedojścia do umowy warunkiem dopuszczalności korekty VAT należnego od zadatku jest zwrot tego zadatku na rzecz kupującego odstępującego od umowy przedwstępnej – wyrok NSA z 25 stycznia 2024 r., sygn. akt I FSK 2075/19.
Podatnik zawarł umowę przedwstępną sprzedaży mieszkania. W umowie kupujący zobowiązał się do wpłacenia zadatku. Po jakimś czasie okazało się, że kupujący odstępuje od umowy kupna lokalu. Podatnik jako sprzedawca zachował otrzymany zadatek. Jak należy go opodatkować PIT?
Podatnik, który zawarł umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości bądź udziału w nieruchomości, nie uzyskuje w tym momencie przychodu ze zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof. Przychód z tego tytułu powstanie dopiero z chwilą podpisania ostatecznego aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości lub udziału w nieruchomości. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej
Spółka wpłaciła zadatek na poczet zakupu nieruchomości. Dostawca nieruchomości wystawił nam fakturę na zadatek. Jednak ze względu na trudności finansowe, leżące po naszej stronie, nie doszło do transakcji i zrezygnowaliśmy z zakupu. Dostawca wystawił fakturę korygującą zadatek. Jak rozliczyć podatkowo i ująć w księgach rachunkowych stracony zadatek? Czy będzie on kosztem uzyskania przychodów?
Sprzedajemy maszyny i urządzenia specjalistyczne. Na poczet zamówień kontrahenci wpłacają nam często zaliczki i zadatki. Zdarza się przy tym, że kontrahenci tacy wycofują się ze złożonych zamówień, a my zatrzymujemy wpłacone zaliczki i zadatki. Czy i kiedy powstają z tego tytułu przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?