Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat, z którego wynika, że opłata pobierana od konsumentów za sprzedaż żywności i napojów pakowanych w opakowania plastikowe jednorazowego użytku nie jest ani przychodem, ani kosztem sprzedawcy.
Pracownik pojechał w delegację własnym autem. Pozostawił je na płatnym parkingu, ale za niego nie zapłacił. W związku z tym ukarano go dodatkową opłatą parkingową. Czy tego typu wydatki pracodawca może rozliczyć jako koszt uzyskania przychodu?
Kalendarium wydarzeń lipiec–sierpień 2023 r.
16 maja 2020 r. weszły w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej 3.0. Jest to kolejna modyfikacja tarczy antykryzysowej wprowadzającej szczególne rozwiązania prawne łagodzące skutki ekonomiczne epidemii COVID-19. W publikacji przedstawiamy, jakie rozwiązania zostały wprowadzone tarczą 3.0.
Podatnik założył firmowy rachunek bankowy. W ramach opłat za jego prowadzenie otrzymuje też pakiet usług assistance. Czy wydatki ponoszone na takie usługi mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu?
Wszelkie opłaty wnoszone na pokrycie kosztów utrzymania (opłaty eksploatacyjne) garaży, jak też opłaty za wynajmowane dodatkowo przez spółdzielnię pomieszczenia niemieszkalne podlegają opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 22%. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji, której fragment przedstawiamy. Pismo w pełnym brzmieniu jest dostępne na www.mk.infor.pl w zakładce
Podatnik uiszczający na rzecz firmy leasingowej opłaty za udzielenie organom prowadzącym postępowania w sprawach o wykroczenia informacji o użytkowniku leasingowanych przez niego pojazdów nie może tych opłat zaliczyć do kosztów. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Od początku 2018 r. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie mogą już być oferowane za darmo w placówkach handlowych. Przedsiębiorcy prowadzący jednostki handlowe lub hurtowe muszą pobierać od nabywców lekkich toreb z tworzyw sztucznych 20 gr i pobrane pieniadze wpłacać do budżetu.
TSUE wydał wyrok w polskiej sprawie dotyczącej opodatkowania VAT opłat reprograficznych pobieranych przez organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi od producentów i importerów sprzętu i nośników pozwalających na kopiowanie utworów chronionych prawem autorskim. W wyroku z 18 stycznia 2017 r. Trybunał w sprawie Minister Finansów przeciwko Stowarzyszeniu Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych
Spółka z o.o. posiada grunt, od którego zobowiązana jest wnosić opłatę z tytułu użytkowania wieczystego. Na działce postawiony jest biurowiec. Za grunt i budynek spółka płaci również podatek od nieruchomości. Czy nieuiszczenie (fizyczny przelew do urzędu) tych opłat sprawia, że nie można naliczonych podatków i opłaty zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
Spółka z o.o. opłaciła w 2004 r. opłatę za 10-letni okres ochronny znaku towarowego w kwocie 5620 zł. Znak towarowy jest zaewidencjonowany jako wartość niematerialna i prawna. Czy opłata ta powinna zostać zaliczona w koszty 2004 r., czy też podlegać rozliczeniu w czasie przez 10 lat? Czy znak ten powinien podlegać amortyzacji?
Ze stanowiska Ministerstwa Finansów wynika, że od 15 lutego 2005 r. obowiązek podatkowy w przypadku opłat za użytkowanie wieczyste powstaje z chwilą wpłaty należności z tego tytułu. Ministerstwo wypowiedziało się również w kwestii zasad wyliczania podatku należnego od opłat za użytkowanie wieczyste, nakazując traktować je jako kwoty brutto. Wyklucza to zatem stosowaną często praktykę doliczania podatku