Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji

W zasadzie każdy z oferowanych benefitów stanowi dla pracowników opodatkowany i oskładkowany przychód ze stosunku pracy. Jednak po spełnieniu określonych warunków istnieje możliwość zaoszczędzenia na ww. należnościach publicznoprawnych od przekazanych świadczeń. W przypadku wątpliwości w kwestii dopuszczalności wyłączenia danego świadczenia z podstawy wymiaru podatku i składek ZUS rekomendujemy, aby

Artykuł
01.10.2018 Podatki

Jeżeli szkoła zwalnia z czesnego za uczęszczanie do szkoły dzieci zatrudnionych w niej nauczycieli, to nauczyciele ci - niezależnie od formy zatrudnienia w szkole - otrzymują przychód w postaci nieodpłatnego świadczenia - wyrok NSA z 10 sierpnia 2018 r., sygn. akt II FSK 2161/16.

Porada
29.06.2018 Podatki

Od września będę prowadziła prywatne przedszkole. Mam zapisanych 15 dzieci. Czesne za pobyt dziecka w przedszkolu będzie płacone za okresy miesięczne, z góry, do 5. dnia każdego miesiąca. Chciałabym rozliczać dochody osiągane z przedszkola na podstawie pkpir. Czy mogę? Jeżeli tak, to czy czesne powinnam ewidencjonować w pkpir w dniu jego wpłaty przez rodzica na rachunek bankowy przedszkola?

Porada
28.04.2013 Podatki

Podpisaliśmy z pracownikiem umowę o dokształcanie i zobowiązaliśmy się pokryć koszty studiów, które rozpoczął w lutym br. Zapomnieliśmy jednak opłacić pierwszą ratę czesnego i pracownik zrobił to z własnych środków. Czy zwrot pracownikowi kosztów czesnego powinniśmy w tej sytuacji potraktować jak opodatkowany przychód ze stosunku pracy tej osoby?