Na pokrycie wkładów w nowo powstałej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wniesiono składniki rzeczowe w postaci urządzeń technicznych. Wartość nominalna kapitału zakładowego wynosi 50 000 zł, natomiast łączna wartość wnoszonych na jego pokrycie urządzeń to 80 000 zł. W jaki sposób rozliczyć tę transakcję w księgach rachunkowych? Jak amortyzować bilansowo i podatkowo wniesione składniki majątku?
Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) może z urzędu (czyli z własnej inicjatywy) zmienić wydaną wcześniej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) interpretację indywidualną. Dzieje się tak, jeśli stwierdził jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Szef KAS nie jest w tym zakresie
Kalendarium wydarzeń październik 2023 r. Sąd Najwyższy przychylił się do stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy wskazującego, że uruchomienie wypożyczalni sprzętu sportowego czy biblioteki w placówce, która zasadniczo jest nastawiona na handel, aby prowadzić działalność handlową w niedziele, stanowi obejście prawa. W wyroku z 13 września 2023 r. (sygn. akt III KK 155/23) Sąd Najwyższy wskazał, że zorganizowanie
Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport. Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację wydaną w tej sprawie.
W sytuacji wniesienia aportem do spółki osobowej jednoosobowego przedsiębiorstwa osoby fizycznej osoba ta pozostaje odpowiedzialna za zobowiązania podatkowe powstałe przed aportem, a spółka może za nie odpowiadać jedynie jako tzw. osoba trzecia (wyrok NSA z 24 marca 2023 r., sygn. akt I FSK 1518/21).
Wspólnik spółki z o.o. wniósł do spółki aportem lokal użytkowy. Wartość tego lokalu w 20% zwiększyła kapitał zakładowy spółki, zaś w pozostałej części przeznaczona została na kapitał zapasowy (agio). Lokal ten został zaliczony do środków trwałych spółki i będzie amortyzowany. Czy dokonywane od niego odpisy amortyzacyjne stanowią koszty podatkowe w całości czy tylko w części, w jakiej wartość lokalu
Podatnik jest uprawniony do ustalenia wartości początkowej aportowanego znaku towarowego będącego elementem składowym wnoszonej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Może to zrobić jednak tylko w sytuacji, gdy znak był ujęty w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podatnika (podmiotu wnoszącego aport) oraz był przez ten podmiot amortyzowany. Stanowisko takie zajął Dyrektor
Podatnicy wnoszący do spółki aport w postaci swojej wierzytelności wobec tej spółki mogą do kosztów uzyskania przychodu z tytułu wniesienia aportu zaliczyć kwotę tej wierzytelności - wyrok NSA z 14 lipca 2021 r., sygn. akt II FSK 2977/18.
Jeżeli aport podlega opodatkowaniu VAT, to przychodem wnoszącego go podatnika jest wartość udziałów odpowiadająca wartości netto aportu, czyli bez VAT - wyrok NSA z 19 lutego 2019 r., sygn. akt II FSK 583/17.
Wniesienie aportem do spółki kapitałowej nieruchomości niezwiązanej z działalnością gospodarczą skutkuje powstaniem przychodu z kapitałów pieniężnych, a nie z odpłatnego zbycia majątku - wyrok NSA z 24 października 2018 r., sygn. akt II FSK 1152/16.
Z funkcjonowaniem spółek osobowych (tj. spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej czy komandytowej) wiąże się wiele nierozstrzygniętych jednoznacznie problemów w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Chcąc ograniczyć skalę występowania tych problemów, ustawodawca planuje od 1 stycznia 2011 r. wprowadzić kilka nowych rozwiązań podatkowych dla tych spółek.
Do spółki jawnej ma przystąpić wspólnik, który jako aport wniesie samochód ciężarowy. Czy wartość początkową samochodu jako środka trwałego należy powiększyć o koszty notarialne oraz podatek od czynności cywilnoprawnych, zapłacone przez spółkę w związku z wniesieniem aportu? Jeżeli nie, to czy koszty te wspólnicy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej?
Wniesienie przez osobę fizyczną do spółki osobowej wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w spółce kapitałowej nie stanowi odpłatnego zbycia tych udziałów, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) updof - uchwała siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 marca 2011 r. (sygn. akt II FPS 8/10).
Wnoszący wkład pieniężny do spółki lub spółdzielni nie uzyskuje przychodu po stronie podmiotu wnoszącego. Wynika to z tego, że regulujący te kwestie przepis 12 ust. 1 pkt 7 updop obejmuje swoim zakresem wyłącznie wkłady pieniężne. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w interpretacji ogólnej, której fragment przedstawiamy.