Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji
05.01.2024 Podatki

Z uwagi na długoletnią współpracę i rekordowe zamówienia postanowiłem przekazać jednemu z kontrahentów ekskluzywny alkohol w postaci kilkuletniej whisky. Czy mogę ten wydatek zaliczyć do kosztów?

W trakcie aktualizacji
29.05.2023 Podatki

Od lipca 2023 r. zacznę prowadzić restaurację. Jaką stawką ryczałtu powinnam opodatkowywać świadczone przeze mnie usługi? Czy sprzedaż frytek mam opodatkować stawką 3%, a piwa stawką 8,5%?

Artykuł
02.05.2015 Podatki

Przedsiębiorcy, którzy negocjują umowy na spotkaniach w restauracjach, mają prawo zaliczać wydatki poniesione podczas tych spotkań do kosztów podatkowych. Dotyczy to także wydatków poniesionych na alkohol. Takie stanowisko zajął NSA w wyroku z 2 kwietnia 2015 r. (sygn. akt II FSK 483/13).

Artykuł
12.12.2012 Podatki

Dla każdego przedsiębiorcy, który dba o swój pozytywny wizerunek, ponoszenie wydatków służących utrzymywaniu dobrych relacji z kontrahentami jest koniecznością. Konkurencja pomiędzy podmiotami gospodarczymi jest tak duża, że wydatki o tym charakterze stanowią obecnie standard w obsłudze klienta. Przekazywanie prezentów kontrahentom ma spowodować pozytywne postrzeganie przedsiębiorcy przez podmioty

Porada
02.10.2010 Podatki

Ośrodek wypoczynkowy organizuje dla swoich gości przebywających na wczasach i turnusach rehabilitacyjnych wieczorki taneczne połączone z kolacją. Chcielibyśmy podczas takiej kolacji poczęstować gości lampką szampana. Czy zakup tego szampana będzie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów?

Porada
29.08.2005 Podatki

Firma będzie prowadziła hurtownię alkoholu. Zamierza sprzedawać „własny” alkohol również kontrahentowi z Austrii. Czy do takiej sprzedaży wystarczy, że firma jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE, czy musi spełnić dodatkowe wymagania? Jaką stawkę podatku akcyzowego powinno się stosować w związku ze sprzedażą alkoholu kontrahentowi z Austrii? W jaki sposób firma powinna udokumentować dokonaną dostawę