Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji
13.06.2023 Podatki

W sierpniu przypada termin składania wniosków o zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego. W tym terminie będą składać wnioski o zwrot także producenci rolni zajmujący się chowem lub hodowlą świń, owiec, kóz i koni.

Artykuł
08.12.2020 Podatki

Od 2021 r. niektórzy sprzedawcy po raz pierwszy zapłacą podatek od sprzedaży detalicznej (tzw. podatek handlowy). W opracowaniu przypominamy, kto i na jakich zasadach płaci ten podatek, obciążający bezpośrednio przychody z tytułu sprzedaży.

Artykuł
16.11.2020 Podatki Ubezpieczenia

Po wyroku TK z 8 lipca 2014 r., sygn. K 7/13, organ podatkowy w większości konsekwentnie przyjmuje niekorzystną dla pracowników i pracodawców jego wykładnię w kontekście zapewnienia pracownikom bezpłatnego zakwaterowania. Fiskus uznaje tego rodzaju świadczenie za korzyść, która spełnia wszystkie warunki wskazane przez TK i dotyczące uznania wartości zakwaterowania za opodatkowany przychód. Zmiany w

Artykuł
02.12.2016 Podatki

Wydatki na spłatę hipoteki nie podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych. Hipoteka ma bowiem charakter zbliżony do poręczeń i gwarancji, na których spłatę wydatki zostały wyłączone z kosztów podatkowych - wyrok WSA w Poznaniu z 20 września 2016 r., sygn. akt I SA/Po 208/16.

Artykuł
05.04.2015 Podatki

Wyodrębnienie lokali w budynku hotelowym nie upoważnia do zastosowania preferencyjnej stawki VAT, jeśli lokale te służą celom biznesowym, a nie mieszkaniowym - wyrok NSA z 10 lutego 2015 r. (sygn. akt I FSK 1976/13).

Porada

Warunkiem uzyskania kredytu przez spółkę jest ustanowienie hipoteki łącznej na należących do spółki czterech nieruchomościach. Czy płacimy tyle razy podatek od czynności cywilnoprawnych, ile jest nieruchomości?

Artykuł
01.01.2014 Podatki

W pierwszych miesiącach 2014 r. będzie ponownie istniała możliwość pełnego odliczenia VAT od samochodów z kratką na zasadach określonych w art. 86a i art. 88a ustawy o VAT. Mimo początkowych planów wprowadzenia z dniem 1 stycznia 2014 r. ograniczenia prawa do odliczenia VAT od samochodów, nie udało się do tego doprowadzić. Polska nie zdążyła uzyskać rozstrzygnięcia procedury wydania przez KE kolejnej

Porada
15.12.2013 Podatki

Prowadzę kilka punktów handlowych (w tym punkty sprzedaży detalicznej i hurtowej - tylko dla przedsiębiorców). Mam obowiązek ewidencjonowania sprzedaży z zastosowaniem kas rejestrujących. Czy w każdym z punktów (zarówno sprzedaży detalicznej, jak i hurtowej) niezbędna jest kasa rejestrująca?

Porada
29.10.2013 Podatki

Zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką przymusową podlegają przedawnieniu. Za niezgodne z Konstytucją Trybunał Konstytucyjny uznał bowiem prawne wyłączenie przedawnienia tego rodzaju zobowiązań. Organy te mają natomiast prawo do stosowania hipoteki przymusowej w przypadku "uzasadnionej obawy niewykonania zobowiązania podatkowego". Taka przesłanka stosowania tego zabezpieczenia jest zgodna z

Porada
01.04.2013 Podatki

Od 1 kwietnia 2013 r. obowiązuje stawka podstawowa 23% na każdy napój, przy którego przygotowywaniu jest wykorzystywany napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju. Stawka podstawowa obowiązuje zarówno na dostawę takich napojów ("na wynos"), jak i na usługi związane z wyżywieniem, w ramach których takie napoje są przygotowywane i podawane.

Porada

Spółka z o.o. zaciągnęła na poczet prowadzonej działalności kredyt na kwotę 600 000 PLN, przy czym oprocentowanie kredytu zostało ustalone na podstawie zmiennej stopy procentowej (WIBOR). Warunkiem wypłaty kredytu przez bank było złożenie przez spółkę oświadczenia o ustanowieniu hipoteki łącznej na trzech posiadanych przez nią nieruchomościach (posiadających odrębne księgi wieczyste) do kwoty 800 000

Porada
12.06.2012 Podatki

Zakupiłem korzystnie nieruchomość obciążoną hipoteką. Cena uwzględniała obciążenie hipoteką nieruchomości i od niej zapłaciliśmy podatek od czynności cywilnoprawnych. Urząd skarbowy zarzuca mi zaniżenie podstawy opodatkowania i wezwał do jej zmiany. Czy organ podatkowy ma prawo do takiego wezwania?

Artykuł
05.09.2011 Podatki

Tegoroczne zmiany przepisów VAT wprowadziły sporo zamieszania również w gastronomii. Wiąże się to z tym, że sprzedaż w tym zakresie może stanowić zarówno dostawę towaru, jak i usługę. Taka różnica nie miałaby większego znaczenia praktycznego, gdyby nie fakt, że dostawę towarów i usługi gastronomiczne obciążają różne stawki VAT. Błędy w zakwalifikowaniu wykonywanych czynności mogą więc prowadzić do

Porada
02.08.2011 Podatki

Podczas kontroli inspektor kontroli skarbowej uznał, że nadwyżki magazynowe wynikające z inwentaryzacji są przychodem spółki. Nadwyżka nie wynika ze wzrostu majątku spółki, lecz z błędów pracowników przy obsłudze programu do obsługi magazynu. Czy inspektor UKS ma rację?

Porada
17.11.2010 Podatki

Firma przekazuje produkowane przez siebie wyroby spożywcze (wędliny) pracownikom na śniadanie. Czy wartość tych wyrobów podlega VAT? Jeśli tak, w jaki sposób dokonać jego rozliczenia? Czy można VAT należny zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Kupujemy też dla pracowników kawę, herbatę, cukier i wodę (praca przy przetwórstwie mięsa). Zakupy te ujmujemy w kosztach uzyskania przychodu i odliczamy

Poprzednia Następna