Od 1 stycznia 2025 roku fakultatywną formą rozliczania kosztów dla przedsiębiorców będzie metoda kasowa. Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność wyłącznie samodzielnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 1 mln zł. Jednym z warunków będzie także nieprowadzenie ksiąg rachunkowych.
Do Krajowej Izby Biur Rachunkowych napływają liczne zapytania dotyczące uprawnienia biur rachunkowych do składania w imieniu płatników wniosków o wakacje składkowe (RWS). Wątpliwości dotyczą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń oraz tego, czy pełnomocnicy mogą podpisywać takie oświadczenia w imieniu przedsiębiorców. Izba apeluje o jednoznaczną odpowiedź, aby rozwiać obawy biur
21 listopada 2024 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o rachunkowości, która wdraża dyrektywę unijną w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Nowe regulacje wprowadzają obowiązek raportowania informacji dotyczących wpływu działalności przedsiębiorstw na kwestie środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego (ESG). Nowelizacja zakłada również podniesienie o
Tak. Osoba opłacająca składki na ubezpieczenia społeczne od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej (tzw. mały ZUS plus) ma prawo skorzystać z „wakacji składkowych”.
Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą warunków stosowania zwolnienia z opodatkowania dywidend wypłacanych między spółkami z UE i EOG. Interpretacja wyjaśnia warunek "niekorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów" oraz potwierdza, że brak zapłaty podatku z powodu strat nie wyklucza zastosowania zwolnienia.
Od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie nowe przepisy wprowadzające kasową metodę rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. Co to jest kasowy PIT dla przedsiębiorców? Na czym polega metoda kasowa w podatku dochodowym? Kto może z niej skorzystać, a kogo obowiązują wyłączenia? Na co trzeba uważać przy wyborze tej formy rozliczania? Na te pytania odpowie podczas webinaru Monika Brzostowska - specjalistka
Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w poprzednich latach była aktualizowana dwukrotnie - od 1 stycznia i od 1 lipca. W 2025 r. płaca minimalna zmieni się tylko raz. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie od 1 stycznia 2025 r. i jak przełoży się na wyliczanie wynagrodzeń? Zmiana wynagrodzenia minimalnego i przeciętnego przekłada się na inne świadczenia, w tym kwoty wolne od potrąceń, odprawy,
Polski Fundusz Rozwoju (PFR) przypomina pracodawcom o obowiązku utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). W listopadzie 2024 roku PFR wyśle listowne wezwania do pracodawców, którzy nie zawarli umowy o zarządzanie PPK, mimo deklaracji składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie grozi grzywna w wysokości
Sejm skierował w czwartek (21.11.2024) do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki zdrowotnej Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił.
Sejm uchwalił w czwartek 21 listopada 2024 r. nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Nowela zakłada wprowadzenie w niektórych miastach obowiązku ustanowienia stref czystego transportu oraz zakupu autobusów wyłącznie zeroemisyjnych.
Wskaźnik określa maksymalne wysokości diet przysługujących członkom organów jednostek samorządu terytorialnego, w tym radnym województw, powiatów i gmin. Limity te są wyliczane na podstawie kwoty bazowej ustalonej w ustawie budżetowej dla osób na kierowniczych stanowiskach państwowych.
Podatnik prowadzący indywidualnie działalność gospodarczą (zarejestrowany jako czynny podatnik VAT) zamierza przekazać prowadzone przedsiębiorstwo do fundacji rodzinnej. Czy z tego tytułu będzie obowiązany zapłacić VAT?
Wydanie przez Prezesa Rady Ministrów w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 polecenia obowiązującego
Przygotowane na podstawie projektów opublikowanych od 18 października do 18 listopada 2024 r.
Przygotowane na podstawie informacji z 21 posiedzenia Sejmu RP, które odbyło się w dniach 6, 7 i 8 listopada 2024 r., oraz porządku obrad 22 posiedzenia Sejmu RP planowanego w dniach 19, 20, 21 i 22 listopada 2024 r.
Od 1 stycznia 2025 roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Osoby, które do tej pory nie ubiegały się o przyznanie renty rodzinnej, ponieważ świadczenie
Od 1 stycznia 2025 roku minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej zostanie zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia. 19 listopada Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wraz z autopoprawką. Kolejne zmiany w składce zdrowotnej zaplanowano na 2026 rok.
Przygotowane na podstawie aktów prawnych opublikowanych od 18 października do 18 listopada 2024 r.