Ministerstwo Finansów poinformowało o konieczności składania kompletu dokumentów dla celów rejestracji do szczególnej procedury One Stop Shop (OSS) i Import One Stop Shop (IOSS) w przypadku działania przez pełnomocnika.
Nowa ustawa o wyrobach winiarskich upraszcza i ujednolica wymagania dotyczące wpisu do rejestru działalności regulowanej. Przy czym nie będzie uznawana za podlegającą wpisowi do rejestru działalność polegająca na wyrobie i rozlewie wina przez drobnego producenta wina pochodzącego z upraw własnych, wprowadzonego do obrotu w opakowaniach zbiorczych, w miejscu prowadzenia sprzedaży detalicznej tych wyrobów
Od 1 stycznia 2022 r. należy stosować bezpośrednio rozporządzenie Komisji (EWG) nr 3649/92 określające unijny wzór uproszczonego dokumentu towarzyszącego, sposób obiegu jego kart oraz warunki, na jakich dokument handlowy może zastąpić uproszczony dokument towarzyszący.
Komisja Europejska oraz organy utworzone przez UE, mające siedzibę w Polsce uzyskały prawo do zwrotu VAT z tytułu nabycia przez te podmioty towarów lub usług w ramach wykonywania zadań powierzonych im na mocy prawa Unii Europejskiej w celu reagowania na pandemię COVID-19. Natomiast sprzedaż towarów do walki z pandemią na rzecz tych organów jest opodatkowana stawką 0%.
Od 1 stycznia 2022 r. wszyscy sprzedawcy, którzy działają w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym, mają obowiązek wystawiania dokumentów TAX FREE w formie elektronicznej. Warunkiem działania jest kasa online i rejestracja na PUESC.
Podmiot, który w 2022 r. chce wystawiać lub odbierać faktury ustrukturyzowane za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur(KSeF) musi się uwierzytelnić w tym systemie. Sposoby tego uwierzytelnienia oraz nadawania uprawnień innym podmiotom określiło rozporządzenie w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.
31 grudnia 2021 roku resort finansów przestanie udostępniać aplikację e-Deklaracje Desktop. Użytkownicy, którzy chcą zachować deklaracje wysłane przez tą aplikację, mogą je zapisać jako pliki PDF. Po 1 stycznia nadal będzie można wysyłać przez bramkę e-Deklaracje formularze interaktywne z wykorzystaniem wtyczki (plug-in).
Komisja Europejska (KE) na wniosek większości państw członkowskich UE, w tym Polski, wydała nową decyzję zwalniającą z cła i VAT przywóz towarów potrzebnych do walki z COVID-19. Decyzja ta będzie obowiązywała od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r.
Weszła w życie uchwała w sprawie KSUA 3001PL - „Badanie sprawozdań finansowych sporządzonych w jednolitym elektronicznym formacie raportowania”.
Uczestnik PPK może obniżyć swoją wpłatę podstawową nawet do 0,5% wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2022 r. zostanie podwyższony limit miesięcznego wynagrodzenia, uprawniający do obniżenia wpłaty podstawowej. Obniżenie wpłaty podstawowej, mimo przekroczenia limitu, pozbawi uczestnika PPK dopłaty rocznej.
Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą musieli prowadzić ewidencję przychodów na nowym wzorze. Tak wynika z rozporządzenia MF wydanego w tej sprawie.
brak prawa do odliczenia całości lub części podatku naliczonego w związku z realizacją projektu
opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP Box)
Opodatkowanie dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
w zakresie ustalenia, czy w związku z uchyleniem od dnia 1 stycznia 2017 r. zapisów art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d u.p.d.o.p. Wnioskodawca, podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, który przyjął od gmin: (...), w zamian za udziały aport niepieniężny w postaci środków trwałych (urządzeń wodociągowo - kanalizacyjnych ), którego część wartości ustalonej na podstawie operatu szacunkowego, została przekazana
Sprzedaż przedmiotowego udziału w działce będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust 1 pkt 10 ustawy z możliwością rezygnacji z przedmiotowego zwolnienia przy spełnieniu warunków z art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy. Rezygnacja z tego zwolnienia spowoduje, że Wnioskodawca powinien udokumentować fakturą VAT obrót, który uzyska z tytułu sprzedaży udziału w tej
zastosowania dla świadczonych usług stawki podatku w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy.
czy prawidłowym jest stanowisko Wnioskodawcy, w świetle którego, w stanie prawnym obowiązującym do końca 2018 r., w przypadku wymiany kryptowaluty na inną kryptowalutę Wnioskodawca nie był zobowiązany do rozpoznania przychodu w momencie zamiany