11 kwietnia 2025 r. resort finansów opublikował nową wersję projektu ustawy wprowadzającej zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur, który wejdzie w życie zgodnie z zapowiedziami etapowo. Do końca przyszłego roku będzie utrzymana możliwość wystawiania faktur z kas rejestrujących. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać dodatkowe uwagi i opinie do projektu do 25 kwietnia 2025 r.
Resort finansów przedstawił, oczekiwany przez przedsiębiorców, projekt ustawy oraz plan wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur. Nowa wersja projektu potwierdza dotychczasowy harmonogram wdrożenia KSeF. Obowiązek e-fakturowania dla wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) zostanie wprowadzony w dwóch etapach z dodatkowym odroczeniem dla najmniejszych przedsiębiorców.
Projekt nowelizacji ustawy o KSeF zostanie skierowany pod obrady Rady Ministrów w II kwartale 2025 r. – poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman. Zapewnił przy tym, że nie jest planowane przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego systemu e-faktur.
W odpowiedzi na interpelację poselską MF poinformowało, że projekt ustawy w zakresie KSeF zostanie skierowany pod obrady Rady Ministrów w II kwartale 2025 r. MF nie planuje kolejnego przesunięcia terminu wejścia w życie KSeF. Dla dużych firm będzie to 1 luty 2026 r., a dla pozostałych 1 kwietnia 2026 r.
Czy faktura dokumentująca sprzedaż na rzecz rolnika ryczałtowego musi być wystawiona w KSeF?
Wejście w życie KSeF planowane jest na 1 lutego 2026 r. Wiele firm rozpoczyna już prace przygotowawcze do wdrożenia systemu w firmie. Aby zakupić odpowiednie oprogramowanie, „rozpisać role”(kto będzie miał jakie dostępy do KSeF w firmie) wymaga ustalenia jakie dokumenty księgowe wystawiamy, a jakie otrzymujemy. Sprawdź, które dokumenty będziesz wystawiał i otrzymywał w KSeF.
Fakt, że klient wyraził zgodę na otrzymywanie faktur ustrukturyzowany za pośrednictwem KSeF przed 1 lutego 2026 r., nie oznacza, iż każda faktura korygująca musi być dostarczona w tej formie. Dotyczy to tylko przypadków, gdy faktura pierwotna była wystawiona w formie ustrukturyzowanej i przesłana do KSeF. Takie stanowisko zajął resort finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 18 września 2024 roku
Faktura korygująca „in minus” przesłana do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) jest rozliczana w miesiącu jej wystawienia, niezależnie od formy wystawienia faktury pierwotnej oraz sposobu dostarczenia jej klientowi. Sprzedawca nie musi posiadać dokumentacji potwierdzającej warunki korekty.
Od 1 lutego 2026 roku system KSeF będzie obowiązkowy dla największych firm, których sprzedaż w 2025 roku przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 roku dla pozostałych przedsiębiorców. Pomimo, iż trwają jeszcze prace legislacyjne nad ostatecznym kształtem systemu e-fakturowania, firmy powinny odpowiednio wcześniej przygotować swoje systemy księgowe oraz wdrożyć niezbędne procedury. Jest to szczególnie