W razie wątpliwości przepisy prawne niższego rzędu powinny być interpretowane zgodnie z unormowaniami kodeksu cywilnego. 2. Przy ocenie wady fizycznej rzeczy kryterium funkcjonalne, obejmujące użyteczność rzeczy i jej przeznaczenie zgodne z celem umowy sprzedaży, powinno być stosowane przed kryterium normatywno-technicznym.
Sędzia uczestniczący w składzie, który wydał orzeczenie w sprawie o pozbawienie władzy rodzicielskiej jednego z rozwodzących się małżonków, nie może brać udziału w rozpoznawaniu sprawy rozwodowej tych małżonków, jeżeli orzeczenie dotyczące władzy rodzicielskiej zostało uchylone i sprawę przekazano do ponownego rozpoznania, a następnie sprawę tę połączono ze sprawą rozwodową.
Uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym polega na doprowadzeniu tejże księgi do jej rzeczywistego, a więc aktualnego w dacie orzekania stanu prawnego; wymaga zatem wzięcia udziału w sprawie przez wszystkie osoby wpisane w dziale drugim księgi wieczystej oraz udziału innych osób, których uprawnienia z tytułu własności nie zostały bez względu na przyczynę dotychczas ujawnione
Roszczenie uprawnionego z tytułu zachowku, który nie zaspokoił go w związku ze śmiercią, przechodzi na dziedziczące po nim dzieci; jeżeli przedmiotem takiego roszczenia jest wierzytelność wynikająca z dziedziczenia gospodarstwa rolnego, przepis art. 1082 k.c. nie ma zastosowania.
Jeżeli sąd jako organ egzekucyjny, po rozpoznaniu sprawy na skutek wniosku wierzyciela o przeprowadzenie egzekucji w celu wykonania czynności objętej tytułem wykonawczym, dojdzie do przekonania, że zasadna jest egzekucja z innej podstawy prawnej, niż tego żądał wierzyciel, to tenże sąd stosuje środki przymuszające przewidziane we właściwym przepisie, bez względu na treść wniosku wierzyciela.
Najemca zajmujący na podstawić decyzji administracyjnej o przydziale lokal mieszkalny (albo jego części) w małym domu mieszkalnym stanowiącym odrębną nieruchomość nie ma interesu prawnego w ustaleniu nieważności umowy o ustanowieniu odrębnej własności lokali w tym domu (art. 189 k.p.c.).
Członkowi spółdzielni mieszkaniowej korzystającemu z przydzielonego mu lokalu mieszkalnego nie przysługuje roszczenie o przydzielenie mu części budynku przeznaczonej do wspólnego użytku.
Do wykonania tytułu wykonawczego nakazującego dłużnikowi opróżnienie i wydanie budynku mieszkalnego podlegającego prawu lokalowemu oraz usunięcie dłużnika z nieruchomości lub jej części, niezbędnej do prawidłowego korzystania z budynku i jego urządzeń właściwy jest administracyjny organ egzekucyjny.
W postępowaniu o podział majątku dorobkowego i o dział spadku po zmarłym małżonku, obejmującym uprawnienie do nabycia samochodu osobowego, związane ze specjalnym rachunkiem przedpłat, wartość tego uprawnienia określa cena wolnorynkowa samochodu z daty działu. Z uzasadnienia:
Podatnik nie może dochodzić w drodze sądowej od płatnika zwrotu nieprawidłowo obliczonej opłaty skarbowej.
Świadkowi przysługuje zażalenie na postanowienie sądu odmawiające przyznania należności związanych ze stawiennictwem na wezwanie sądu.
Dłużnik odpowiadający solidarnie z innymi osobami za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym nie może uzyskać w drodze powództwa o ustalenie orzeczenia określającego zakres odpowiedzialności jego i innych osób.
1. W przypadku uniemożliwienia przez małżonka zmarłego wkładcy osobie wskazanej w dyspozycji z art. 37 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. Prawo bankowe (Dz.U. nr 7, poz. 56) podjęcia przypadającej jej zgodnie z tą dyspozycją kwoty z wkładu oszczędnościowego stanowiącego majątek odrębny wkładcy lub z części wkładu stanowiącej udział wkładcy w majątku wspólnym małżonków, poszkodowanemu
Dług spadkowy związany ze wzniesieniem nagrobka jako zobowiązanie pieniężne podlega rozliczeniu w postępowaniu działowym według nominalnej wysokości.
Termin rozbiórki obiektu budowlanego stanowiącej warunek realizacji inwestycji określonej w ostatecznej decyzji organu administracji państwowej o pozwoleniu na budowę (art. 29 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 października 1974 r. prawo budowlane Dz.U. Nr 38, poz. 229 ze zm. i § 43 ust. J i 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 20 lutego 1975 r. w sprawie nadzoru urbanistyczno-budowlanego
Wyłączenie odpowiedzialności przedsiębiorstwa z uwagi na przewidzianą w art. 435 k.c. wyłączną winę osoby trzeciej wymaga identyfikacji tej osoby.
Artykuł 30 k.p.c. określa właściwość ogólną sądów w sprawach przeciwko wszystkim - poza Skarbem Państwa - osobom prawnym, a wiec również i tym, których działalność obejmuje teren całego kraju; przepis szczególny może określać tę właściwość w sposób odmienny.
Opłaty z tytułu kosztów eksploatacji oraz remontów domów wielomieszkaniowych zarządzanych przez państwowe jednostki organizacyjne poniesione przez właścicieli lokali w tych domach za czas od dnia 1 stycznia 1986 r. do dnia 17 marca 1987 r. w wysokości wynikającej z § 30 ust. 1 pkt 1 i § 31 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 1985 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu oddawania w użytkowanie
1.Sąd uwzględniając powództwo o przywrócenie stanu posiadania (art. 344 § 1 k.c.) jest zobowiązany do określenia sposobu jego przywrócenia, to jest do zamieszczenia w wyroku dyspozycji, których wykonanie do tego doprowadzi. 2.Niezamieszczenie takich dyspozycji w wyroku nie upoważnia komornika do odmowy wszczęcia przeciwko dłużnikowi egzekucji.
Spadkodawca może na podstawie testamentu skutecznie powołać do dziedziczenia gospodarstwa rolnego osobą spośród spadkobierców uprawnionych do dziedziczenia tego gospodarstwa na zasadach ogólnych określonych w art. 1063 k.c.
Wynagrodzenie ustalone w formie świadczeń okresowych za ustanowioną służebność drogi koniecznej (art. 145 § 1 k.c.) może być zmienione w razie zmiany stosunków (art. 907 § 2 k.c.).
Przesłanka wyczerpania drogi administracyjnej przewidziana w art. 160 § 4 i 5 k.p.a. jest zachowana także wówczas, gdy strona poszkodowana zwróci się do organu administracji o odszkodowanie a organ wyda decyzję odmowną. Milczenia organu nie można traktować jako równoznacznego ze spełnieniem powyższej przesłanki.
Osoba wymieniona w decyzji administracyjnej o przydziale lokalu mieszkalnego jako uprawniona do zamieszkania wraz z głównym najemcą ma legitymacje do żądania opróżnienia lokalu zajętego przez osobę trzecią wraz z rodziną wprowadzoną do lokalu przez głównego najemcę.