Orzeczenie przepadku rzeczy, stanowiącej dorobek małżonków, uprawnia małżonka osoby skazanej do dochodzenia przysługujących temu małżonkowi roszczeń w drodze procesu cywilnego (art. 369 k.p.k.).
Umowa przekazania gospodarstwa rolnego następcy zawarta w formie aktu notarialnego (art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin Dz. U. Nr 40, poz. 268), którą rolnik przekazał następcy jedynie część gospodarstwa rolnego, jest nieważna.
Spór co do ważności umowy darowizny udziału w rzeczy wspólnej toczący się pomiędzy współwłaścicielami jest sporem o prawo własności w rozumieniu art. 618 § 1 k.p.c.
Pomoc pieniężna, przyznana na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 stycznia 1979 r. w sprawie rodzin zastępczych (jedn. tekst: Dz. U. z 1985 r. Nr 48, poz. 256) dziecku umieszczonemu w rodzinie zastępczej, nie podlega zaliczeniu na poczet renty przysługującej mu od osoby odpowiedzialnej za śmierć jego rodziców (art. 446 § 2 k.c.).
Wynikający ze statutu zrzeszenia obowiązek zapłaty składek członkowskich od osiągniętych przez członka zrzeszenia dochodów z realizacji umowy kontraktacji nie stanowi podstawy do przystąpienia tego zrzeszenia w charakterze interwenienta ubocznego do strony powodowej "W sprawie o odszkodowanie z tej umowy.
Jeżeli w okresie oczekiwania na przydział lokalu członek spółdzielni mieszkaniowej, którego członkostwo następnie ustało, zaspokoił w innej spółdzielni potrzeby mieszkaniowe, zamieszkałym z nim razem osobom bliskim nie przysługuje przewidziane w art. 221 § 2 prawa spółdzielczego roszczenie o przyjęcie do spółdzielni i przydzielenie lokalu w kolejności przysługującej byłemu członkowi.
Szczególnie zuchwała kradzież pojazdu, strzeżonego osobiście przez znajdującego się przy nim posiadacza, objęta jest ubezpieczeniem auto-casco bez względu na to, czy pojazd był zabezpieczony przed kradzieżą również w sposób określony w § 21 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 lutego 1985 r. w sprawie ubezpieczeń ustawowych komunikacyjnych (Dz. U. Nr 6, poz. 20).
Komornik, dokonując zajęcia ruchomości, nie może w protokole zajęcia oznaczyć globalnej ich wartości, lecz jest obowiązany oznaczyć odrębnie wartość każdej zajętej ruchomości.
1. Przepisy art. 692 i art. 693 k.p.c. oraz rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 września 1965 r. o zasadach i trybie postępowania w sprawach o złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego (Dz. U. Nr 42, poz. 261) nie mają zastosowania do stanów faktycznych unormowanych przez art. 808, 852 § 1 i 2, art. 862 § 1, art. 888 § 1, art. 1024 § 1 pkt 4, art. 1029 § 1, art. 1033 § 1 i
Jeżeli autor reportażu relacjonuje zaistniałe wydarzenie w sposób niezgodny z jego rzeczywistym przebiegiem i przypisuje uczestnikowi tego wydarzenia nieprawdziwe cechy, postępuje nierzetelnie w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. prawo prasowe (Dz. U. Nr 5, poz. 24), tym bardziej gdy pomawia osoby o niewłaściwe postępowanie. W tym ostatnim wypadku z reguły dochodzi do
Użycie przez wykonawcę do budowy domu (mieszkania) materiałów budowlanych emitujących substancje toksyczne, które zagrażają zdrowiu lub życiu osób korzystających z tego domu (mieszkania) rodzi odpowiedzialność cywilną wykonawcy wobec tych osób za szkodę wyrządzoną takim działaniem. Odpowiedzialności tej nie może uchylić brak formalnych zakazów użycia takich materiałów budowlanych.
Osoba należąca do kręgu spadkobierców ustawowych może na podstawie testamentu dziedziczyć gospodarstwo rolne również wtedy, gdy odpowiada jednemu z warunków wymaganych do dziedziczenia tego gospodarstwa z ustawy (art. 1059 k.c.).
Dłużnik, przeciwko któremu wszczęta została egzekucja alimentów, mimo że dobrowolnie zaspokajał alimenty w terminie i wysokości określonej w tytule wykonawczym, może skutecznie stosownie do okoliczności w drodze skargi kwestionować czynności komornika w zakresie obciążenia go kosztami egzekucyjnymi (art. 767 i 770 k.p.c.).
Należności państwowej jednostki organizacyjnej za korzystanie z hotelu pracowniczego podlegają ściągnięciu w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji.
W przypadku zabezpieczenia na majątku dorobkowym małżonków będącym w samoistnym posiadaniu oskarżonego - byłego małżonka, grożącej mu kary grzywny oraz roszczenia o naprawienie wyrządzonej czynem przestępnym szkody w mieniu społecznym, nie ma zastosowania przepis art. 1252 k.k.w., a były współmałżonek może domagać się zwolnienia od zabezpieczenia na podstawie art. 841 w związku z art. 743 k.p.c.
Dobra osobiste osób prawnych - to wartości niemajątkowe, dzięki którym osoba prawna może funkcjonować zgodnie ze swym zakresem działań (art. 43 w związku z art. 23 k.c.). Szkoła wyższa może należycie wypełniać powierzone jej zadania dydaktyczno-wychowawcze, polegające na kształceniu i wychowywaniu młodzieży tylko wówczas, gdy dysponuje odpowiednio wysokim autorytetem wychowawczym i moralnym.
W sprawach o ochronę dobra osobistego w postaci wolności (art. 24 § 1 k.c.), naruszonego na skutek lub w związku z zatrzymaniem obywatela przez funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej lub Służby Bezpieczeństwa, zakresem badania sądu objęte są także kwestie dotyczące okoliczności zatrzymania i prawidłowości stosowania przepisów prawnych regulujących instytucję zatrzymania.
Umowa zawarta między spółdzielnią mieszkaniową i jej członkiem w przedmiocie zezwolenia na adaptację strychu i powiększenie lokalu mieszkalnego o powierzchnię przebudowanego strychu może określać wysokość odpłatności z tego tytułu w sposób odbiegający od zasad obowiązujących przy ustalaniu wysokości wkładu budowlanego.
Do nabycia przez osobę fizyczną nieruchomości stanowiącej las stosuje się odpowiednio przepisy o nabywaniu nieruchomości rolnych (art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 22 listopada 1973 r. o zagospodarowaniu lasów nie stanowiących własności Państwa Dz. U. Nr 48, poz. 283; art. 160 § 1 pkt 2 k.c. w związku z § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1964 r. w sprawie przenoszenia własności nieruchomości
Nie pobiera się opłaty sądowej od zażalenia podlegającego odrzuceniu z powodu nieprzysługiwania tego środka.
W sprawie o zniesienie współwłasności działki siedliskowej niedopuszczalne jest objęcie podziałem budynków, stanowiących odrębną własność osoby trzeciej, powstałą w wyniku przekazania przez byłego współwłaściciela udziału w nieruchomości siedliskowej na własność Państwa w zamian za emeryturę.
Na wniosek wierzyciela, umocowanego w trybie art. 1049 k.p.c. do wykonania czynności na koszt dłużnika, sąd może na podstawie art. 1051 § 3 k.p.c. polecić komornikowi usuniecie oporu dłużnika przeszkadzającego tej czynności.
Do sprzedaży gruntów stanowiących mienie gminne położone na wsi należy nadal stosować przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 listopada 1962 r. w sprawie zarządu mieniem gromadzkim oraz trybu jego zbywania (Dz. U. Nr 64, poz. 303; zm.: Dz. U. z 1970 r. Nr 7, poz. 57).
Zgodnie z art. 51 § 2 prawa spółdzielczego zarówno spółdzielnia, jak i odwołany członek zarządu są legitymowani do samodzielnego wytoczenia powództwa o uchylenie uchwały centralnego związku w przedmiocie odwołania członka zarządu tej spółdzielni; w razie wytoczenia powództwa tylko przez spółdzielnie lub tylko przez odwołanego członka zarządu drugi z uprawnionych podmiotów może wstąpić do sprawy w charakterze