Orzeczenia

Orzeczenie
29.12.1978

Wypadek pracownika zatrudnionego za granicą na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1974 r. w sprawie niektórych praw i obowiązków pracowników skierowanych do pracy za granicą w celu realizacji budownictwa eksportowego i usług związanych z eksportem (Dz. U. Nr 51, poz. 330) wracającego do miejsca swego zamieszkania w kraju w związku z udzielonym mu urlopem jest wypadkiem

Orzeczenie
21.12.1978

Pracownik, któremu w czasie trwania stosunku pracy zakład pracy powierzył za jego zgodą pełnienie obowiązków na kierowniczym lub innym samodzielnym stanowisku pracy albo zastępstwo pracownika zatrudnionego na takim stanowisku, może być odwołany od pełnienia tych obowiązków i powraca na poprzednie stanowisko bez potrzeby wypowiedzenia mu warunków pracy i płacy.

Orzeczenie
20.12.1978

Uspołeczniony zakład pracy odpowiada na podstawie przepisów prawa cywilnego w związku z art. 300 k.p. za szkodą pracownika wynikłą z nieuzyskania renty inwalidzkiej z powodu choroby zawodowej na skutek niedopełnienia przez ten zakład ciążących na mm obowiązków w zakresie wykonywania czynności związanych z uzyskaniem tego świadczenia przez pracownika.

Orzeczenie
19.12.1978

Roszczenia wykonawcy wynikające z umowy o pracę nakładczą, a dotyczące zwrotu kosztów poniesionych przy wykonywaniu tej umowy podlegają rozpoznaniu przez organy właściwe do rozpatrywania sporów o roszczenia pracowników ze stosunku pracy.

Orzeczenie
19.12.1978

Osiągnięcie wieku emerytalnego w okresie pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej jednostce organizacyjnej wymienionej w przepisie art. 1 dekretu z dnia 4 marca 1976 r. o ubezpieczeniu społecznym członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 10, poz. 54) albo w ciągu 5 lat po ustaniu tej pracy jest niezbędnym warunkiem nabycia prawa

Orzeczenie
18.12.1978

Pismo okólne nr 11 Ministra Rolnictwa z dnia 7 listopada 1972 r. w sprawie świadczeń przysługujących pracownikom stałym jednostek organizacyjnych określonych w układzie zbiorowym pracy dla pracowników państwowych przedsiębiorstw rolnych z dnia 3 maja 1972 r. korzystających z bezpłatnego urlopu dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi (Dz. Urz. Min. Rol. Nr 12, poz. 84) nie ma zastosowania

Orzeczenie
18.12.1978

Do rozpatrzenia wniosku o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy wykonywaniu umowy agencyjnej przewidziane w art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 19 grudnia 1975 r. o ubezpieczeniu społecznym osób wykonujących pracę na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia (Dz. U. Nr 45, poz. 232) właściwa jest komisja rozjemcza.

Orzeczenie
16.12.1978

W przypadku gdy rodzice dziecka do lat 8 oboje pracują i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe oraz opiekują się tym dzieckiem, to w razie choroby i pobytu matki dziecka w szpitalu oraz sprawowaniu w tym czasie osobistej opieki nad dzieckiem przez ojca dziecka przysługuje zasiłek opiekuńczy ojcu dziecka także wtedy, gdy pozostaje z matką dziecka w faktycznym związku małżeńskim (konkubinat).

Orzeczenie
14.12.1978

2. Nagrody przewidziane w § 28 ust. 2 i 3 powołanego wyżej rozporządzenia przyznaje i wypłaca jednostka gospodarki uspołecznionej z uwzględnieniem podwyżki wynagrodzenia twórcy określonej w § 22 ust. 3 tego rozporządzenia; nie podlegają natomiast uwzględnieniu podwyżki wynagrodzenia przewidziane w § 23 ust. 1 i 2 rozporządzenia.

Orzeczenie
14.12.1978

W postępowaniu przed organami rozpatrującymi spory o roszczenia pracowników ze stosunku pracy można powoływać wszelkie środki dowodowe w celu wykazania stanu nietrzeźwości pracownika w określonej dacie, uzasadniającego niedopuszczenie go do pracy lub odsunięcie od wykonywania pracy i uprawniającego zakład pracy do zastosowania innych przewidzianych prawem sankcji.

Orzeczenie
12.12.1978

Pracownik, z którym zakład pracy rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia wskutek choroby trwającej dłużej niż okres pobierania zasiłku chorobowego (art. 53 § 1 lit. b k.p.) i który podjął pracę w tym samym zakładzie po przerwie w zatrudnienia trwającej przez jeden rok, w czasie którego pobierał rentę chorobową, uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem roku pracy.

Orzeczenie
11.12.1978

Pracownik zatrudniony na podstawie powołania, który z naruszeniem art. 52 k.p. został odwołany ze stanowiska ze skutkiem przewidzianym w art. 70 § 3 k.p., może dochodzić przed terenową komisją odwoławczą do spraw pracy odszkodowania z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 56 i 58 k.p.) lub ustalenia, że odwołanie nastąpiło z naruszeniem art. 52 k.p.

Orzeczenie
28.11.1978

Nie może być uznany za inwalidę wojennego uczestnik ruchu podziemnego zraniony w czasie akcji zbrojnej oddziału tego ruchu przeciwko hitlerowskiemu okupantowi jeśli zranienia, uzasadniające zaliczenie go do jednej z grup inwalidów, nastąpiły nie w związku z jego udziałem w ruchu podziemnym, lecz w toku wykonywania pracy związanej z zatrudnieniem.

Orzeczenie
28.11.1978

Przewidziany w art. 157 § 1 k.p. bezpośrednio niższy" wymiar urlopu ma zastosowanie do tych tylko przypadków, gdy nie-wliczenie - do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu - okresu zatrudnienia zakończonego porzuceniem pracy nie spowoduje obniżenia wymiaru urlopu w stosunku do wymiaru, który przysługiwał pracownikowi przed porzuceniem pracy.

Orzeczenie
27.11.1978

Pracownicy zatrudnionej przez osobę fizyczną w razie urodzenia dziecka w czasie urlopu bezpłatnego udzielonego jej przez pracodawcę dla sprawowania opieki nad małym dzieckiem w wieku do lat czterech nie przysługuje zasiłek macierzyński przewidziany w art. 28 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (jednolity

Orzeczenie
24.11.1978

Wynagrodzeniem w stałej miesięcznej wysokości w rozumieniu §11 ust. 2 pkt 1 uchwały nr 102/76 Rady Ministrów z dnia 21 maja 1976 r. w sprawie zmian w organizacji handlu wewnętrznego jest takie wynagrodzenie pracownika, w którego skład wchodzą tylko elementy o stałej wysokości. Takimi składnikami będą z reguły wynagrodzenie zasadnicze i dodatki płatne w stałych miesięcznych kwotach określonych w umowie

Orzeczenie
21.11.1978

Udzielenie pracownicy, zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na okres wstępny, urlopu bezpłatnego na wychowanie małego dziecka na czas dłuższy niż do końca okresu, na który została zawarta ta umowa, może być - w zależności od okoliczności konkretnego przypadku - uznane za zawarcie w sposób dorozumiany umowy o pracę na czas nie określony, jeżeli istnieją podstawy do wniosku, że taki był zgodny zamiar

Orzeczenie
20.11.1978

2. zamiast miesięcy podlegających wyłączeniu, przyjmuje się do obliczania podstawy wymiaru emerytury lub renty zarobki z kolejnych miesięcy poprzednich.

Orzeczenie
17.11.1978

Jeżeli rozkład czasu pracy nie został określony w umowie o pracę, zakład pracy bez wypowiedzenia warunków pracy uprawniony jest do jednostronnego określenia rozkładu czasu pracy (art. 131 k.p.).

Orzeczenie
16.11.1978

Zaliczenie pracownika do jednej z grup inwalidów wskutek choroby zawodowej (art. 18 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych Dz. U. Nr 20, poz. 105) następuje nie tylko w razie istnienia przewlekłego schorzenia o charakterze choroby zawodowej, lecz także przy innym schorzeniu lub upośledzeniu sprawności ustroju będącym bezpośrednim następstwem

Orzeczenie
15.11.1978

Wypadek, jakiemu uległ pracownik udający się do pracy - z zachowaniem wymagań § 14 rozporządzenia Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 17 października 1975 r. w sprawie zasad i trybu orzekania o uszczerbku na zdrowiu oraz wypłacania świadczeń z tytułu wypadku przy pracy, w drodze do pracy i z pracy oraz z tytułu chorób zawodowych (Dz. U. Nr 36, poz

Orzeczenie
10.11.1978

W świetle § 6 ust. 2 pkt 2 załącznika nr 26 do układu zbiorowego pracy dla pracowników gospodarki komunalnej i mieszkaniowej z dnia 28 grudnia 1974 r. kierowcy autobusu komunikacji miejskiej, który bezpośrednio przed podjęciem tej pracy był zatrudniony w transporcie zorganizowanym lub nie zorganizowanym, kolejno w kilku zakładach pracy, wlicza się do stażu pracy, wymaganego do uzyskania dodatku za

Orzeczenie
10.11.1978

Zakład pracy, który na skutek braku wniosku pracownika nie zamieścił w jego legitymacji ubezpieczeniowej i dowodzie osobistym adnotacji o rozwiązaniu stosunku pracy, nie ponosi odpowiedzialności odszkodowawczej za nieuzyskanie z tego powodu zatrudnienia.

Orzeczenie
07.11.1978

Spór o wypłatę ekwiwalentu za korzystanie przez pracownika przy świadczeniu pracy z własnego sprzętu jest sporem ze stosunku pracy w rozumieniu art. 242 k.p.

Poprzednia Następna