1. Nałożenie na właściciela /użytkownika/ gruntu obowiązku przewidzianego w art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo wodne /Dz.U. nr 38 poz. 230/, bez wykazania, że wprowadza on do wody ścieki nienależycie oczyszczone, stanowi naruszenie prawa, uzasadniające uchylenie decyzji administracyjnej nakładającej taki obowiązek. 2. Decyzja organu administracji państwowej, nakładająca na
W postępowaniu, którego przedmiotem jest przebudowa polegająca na powiększeniu ilości lokali mieszkalnych w domu wielomieszkaniowym przy jednoczesnym uszczupleniu powierzchni pomieszczeń wspólnie wykorzystywanych przez właścicieli i najemców lokali, stronami postępowania są nie tylko właściciele lokalu, ale i najemcy pozostałych mieszkań, którzy korzystają z praw wynikających ze stosunku najmu /art
Stosowanie w postępowaniu odwoławczym, wywołanym odwołaniem jednej ze stron i w związku z rozpatrywaniem tego odwołania, skutków prawnych o charakterze nadzorczym w stosunku do innej strony tego samego postępowania administracyjnego jest niedopuszczalne, a taka decyzja organu odwoławczego dotknięta jest wadą nieważności z przyczyn określonych w art. 156 par. 1 pkt 2 Kpa jako wydana z rażącym naruszeniem
Przepisy prawa /ustawa z dnia 12 lipca 1984 r. o planowaniu przestrzennym - Dz.U. nr 35 poz. 185/ nie przewidują załatwienia wniosku o udzielenie wskazań lokalizacyjnych w formie decyzji administracyjnej, co czyni niedopuszczalną skargę do sądu administracyjnego na podstawie art. 216 Kpa na bezczynność organu w tym przedmiocie.
Żądanie dopisania w akcie urodzenia przyimka "de" przed nazwiskiem jest w istocie żądaniem sprostowania aktu stanu cywilnego w rozumieniu art. 31 ustawy z dnia 29 września 1986 r - Prawo o aktach stanu cywilnego /Dz.U. nr 36 poz. 180/, co wyłącza właściwość organów administracji do orzekania /art. 33 ustawy/.
Jeżeli w wyroku rozwodowym orzeczono tylko o sposobie korzystania z mieszkania, to w razie opuszczenia mieszkania przez jednego z byłych małżonków pozostały małżonek jest nadal najemcą całości, a lokal mieszkalny nie może być uznany za wolny /opuszczony/, chociażby w części, w rozumieniu art. 42 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe /Dz.U. 1983 nr 11 poz. 55/.
Podatnik nie może skutecznie zasłaniać się nieznajomością prawa ani też tym, że o zmianach w obowiązujących przepisach oraz o sankcjach wprowadzonych za ich nieprzestrzeganie nie został powiadomiony ani przez podmiot będący płatnikiem należnych od niego podatków, ani przez organ podatkowy.
Fakt formalnego legitymowania się przez kandydata na nabywcę państwowej nieruchomości rolnej, pierwszeństwem do jej nabycia określonym w par. 7 ust. 2 pkt 2-6 zarządzenia Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 18 września 1982 r. w sprawie cen, warunków i trybu sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych /Dz.U. nr 23 poz. 205 ze zm./ bez wykazania się gwarancjami racjonalnego wykorzystywania
Pojęcie gruntu rolnego występujące w ustawie z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości /Dz.U. nr 22 poz. 99/ nie może być definiowane w oderwaniu od definicji tego pojęcia zawartej w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych /Dz.U. nr 11 poz. 79/.
1. Zadysponowanie przez organ administracji państwowej, w drodze zamiany lokali, mieszkaniem znajdującym się w budynku wybudowanym przez zakład pracy - z wyjątkiem mieszkań funkcyjnych /art. 54 ust. 1 w zw. z art. 56 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe - Dz.U. 1983 nr 11 poz. 55/ - wyłącza uprawnienie tego zakładu pracy dla wskazania organowi administracyjnemu osoby, na rzecz której
Szacunek podstaw opodatkowania nie może być dowolny, sprzeczny z logiką i zasadami doświadczenia życiowego. W przeciwnym razie dochodzi do naruszenia art. 11 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych /Dz.U. nr 27 poz. 111 ze zm./, przepisów ustaw o podatku obrotowym i o podatku dochodowym jak również przepisów postępowania administracyjnego /art. 7, art. 77, art. 80 Kpa/.
Jeżeli wniosek o "umorzenie pozostałości podatkowych" jest w istocie wnioskiem zarówno o umorzenie zaległości podatkowej, jak i o zaniechanie poboru podatku, powinien być rozstrzygnięty w każdej części przez właściwe dla tych spraw organy I instancji, pod rygorem nieważności decyzji /art. 156 par. 1 pkt 1 Kpa/.
Wniosek skarżącego o cofnięcie skargi nie może być rozpatrzony do czasu uiszczenia wpisu. Zgodnie bowiem z treścią art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych /Dz.U. nr 24 poz. 110; zm Dz.U. 1982 nr 31 poz. 215/ sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata.
Użycie do sporządzenia napoju alkoholu powyżej 18 procent w zakładzie i punkcie gastronomicznym, w których nie sprzedaje się napojów zawierających powyżej 18 procent alkoholu, wyłącza możliwość korzystania przez podatnika ze zwolnienia od podatku obrotowego i dochodowego w oparciu o par. 1 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 1984 r. w sprawie zwolnienia od podatków obrotowego
Jeżeli podatnik w odwołaniu od decyzji organu I instancji powołuje się na okoliczności, które w rozumieniu par. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 1981 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o zobowiązaniach podatkowych /Dz.U. nr 18 poz. 88 ze zm./ mogą być potraktowane jako "okoliczności szczególne", to organ odwoławczy rozpoznając to odwołanie jest z mocy art. 7 i art
Czy budynek wzniesiony przez podatnika na nabytej nieruchomości stanowi nakład w rozumieniu art. 13 zdanie drugie ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym /Dz.U. nr 53 poz. 331; zm. Dz.U. 1976 nr 40 poz. 331/, o którego wartość ulega zmniejszeniu różnica między przychodem uzyskanym ze sprzedaży nieruchomości zabudowanej, a kosztem nabycia tej nieruchomości?
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn /Dz.U. nr 45 poz. 207/ w skład długów spadków wchodzą także i te roszczenia spadkobiercy o zwrot nakładów i wydatków poniesionych z majątku wspólnego na majątek odrębny spadkodawcy, których małżonek zmarłego, będący jego spadkobiercą, mógł - na podstawie art. 45 Krio - dochodzić jeszcze za życia spadkodawcy.
W przypadku zamiany lokali mieszkalnych nie dochodzi do ich opróżnienia w rozumieniu art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe /Dz.U. 1983 nr 11 poz. 55/ i wobec tego zamiar objęcia lokalu przez współwłaściciela domu nie ma znaczenia dla przeprowadzonej zamiany.
Decyzje wydane na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1982 r. w sprawie zasad udzielania kredytu bankowego na cele mieszkaniowe /Dz.U. 1983 nr 1 poz. 4/, w zakresie, w jakim dotyczą praw i obowiązków obywateli, podlegają kontroli sądu administracyjnego z punktu widzenia ich zgodności z prawem na zasadzie art. 196 par. 2 pkt 7 Kpa.
1. Art. 61 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe /Dz.U. 1983 nr 11 poz. 55/, mówiący o bezzwłocznym usunięciu sprawcy z lokalu samowolnie zajętego ma na celu natychmiastową likwidację stanu spowodowanego bezprawnym zachowaniem. Jeżeli zatem od samowolnego zajęcia lokalu upłynął czas dłuższy i żadne działania na tej podstawie prawnej nie były przez organ administracji państwowej podejmowane