Zapłata sumy pożyczki, zaciągniętej w polskiej instytucji bankowej, ustanowionemu przez okupanta niemieckiego zarządcy tej instytucji, komisarzowi okupacyjnemu albo niemieckiej instytucji bankowej, która według przepisów lub zarządzeń okupanta była następczynią prawną albo likwidatorka polskiej instytucji bankowej, nie zwolniła dłużnika od zobowiązania, chyba że polska instytucja bankowa, będąca jego
1) W związku z przepisem art. 10 ust. 1 dekretu o publicznej gospodarce lokalami i kontroli najmu z dnia 21 grudnia 1945 r. (Dz.U. R. P. z 1946 r. Nr 4, poz. 27) istniejące umowy najmu nie wygasają z chwila wprowadzenia w danej miejscowości publicznej gospodarki lokalami. 2) Przepis art. 10 ust. 2 powołanego dekretu nie dotyczy przypadków zajmowania przez osobę lokalu na podstawie umowy najmu, zawartej
Nałożenie przez art. 18 § 1 pr. rodź. na rodziców obowiązku utrzymania dzieci nie pozbawia dzieci prawa domagania się alimentów od dalszych wstępnych w przypadku, gdy rodzice nie są w możności dostarczania swym dzieciom wystarczających środków utrzymania. Uzasadnienie.
W rozumieniu przepisu art. 312 pr. rzecz, posiadaczem w złej wierze jest nie tylko ten, kto nabył posiadanie w pełnej; świadomości bezprawnego nabycia, lecz również i ten, kto nabył rzecz w okolicznościach, na podstawie których powinien był przypuszczać, że nabywa rzecz od osoby nie uprawnionej. Uzasadnienie.
W razie ustalenia ojcostwa matka ma prawo wystąpić w imieniu dziecka o nadanie mu nazwiska ojca i nie zachodzi wówczas potrzeba mianowania kuratora z art. 22 § 2 prawa rodzinnego. Uzasadnienie.
W przypadku odmowy potwierdzenia umowy przez osobę, w której imieniu została ona zawarta, druga strona staje się posiadaczem w złej wierze od chwili zawiadomienia jej o odmowie potwierdzenia umowy i wezwania do zwrócenia świadczenia, za zwrotem świadczenia wzajemnego.
Ponieważ akt zejścia w przypadku uznania za zmarłego może być sporządzony tylko na podstawie orzeczenia sądowego, więc i unieważnienie lub sprostowanie tego aktu może nastąpić jedynie wówczas, gdy uprzednio zostało uchylone lub zmienione orzeczenie o uznaniu za zmarłego. Uzasadnienie.
Likwidatorzy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są uprawnieni do dokonania zapisu na sąd polubowny bez potrzeby uzyskiwania szczególnego umocowania.
Uzyskanie od władzy kwaterunkowej przydziału lokalu użytkowego na prowadzenie określonego przedsiębiorstwa uprawnia także do używania za odpowiednim, czynszem części niezabudowanego placu wchodzącego w skład nieruchomości, w której lokal się znajduje, jeżeli to jest niezbędne do prowadzenia tego przedsiębiorstwa. Uzasadnienie.
Małżonek niewinny rozwodu, żądający naprawienia szkody powstałej wskutek utraty korzyści wynikających z umowy majątkowej małżeńskiej, powinien udowodnić istnienie i wysokość szkody, nie może natomiast żądać z powyższej przyczyny zwolnienia od obowiązku wydania małżonkowi winnemu jego majątku. Uzasadnienie.
Przepis art. 409 pkt 7 k.p.c., mający na celu zapobieżenie, by prawa procesowe osoby biorącej udział w procesie w charakterze powoda albo pozwanego nie były naruszone, nie dotyczy osób nie biorących formalnie udziału w procesie. Z treści przepisu art. 28 pr. rzecz, wynika, że właściciel rzeczy może pozywać osobą, która rzecz dzierży i przez to uniemożliwia mu wykonywanie jego praw bez jednoczesnego
Rzeszy Niemieckiej i jej funkcjonariuszom nie przysługiwało w związku z faktycznym opanowaniem Polski w 1939 r. prawo do wykonywania na terytorium Polski aktów władzy państwowej w stosunku do obywateli polskich, na co zezwala okupantowi regulamin praw i zwyczajów wojny lądowej, stanowiący aneks do IV Konwencji Haskiej z 18.X.1907 r. (Dz.U. R. P. z 1927 r. Nr 21, poz. 161), ponieważ tzw. okupacja przez
1. Osoba, która nie była uczestnikiem postępowania niespornego, może pomimo zapadłego w tym postępowaniu prawomocnego postanowienia dochodzić swych roszczeń w drodze postępowania spornego, przez co rozumieć należy wystąpienie do sądu w drodze powództwa o roszczenie materialno-prawne, a nie o uchylenie prawomocnego postanowienia, zapadłego w postępowaniu niespornym. 2. Do pozwów, wytaczanych zgodnie
Każdy z mieszkających we wspólnym mieszkaniu jest uprawniony do używania i korzystania z niego w zakresie, który nie wyłącza takiegoż używania i korzystania przez pozostałych mieszkających w tym samym mieszkaniu, przy czym prawa swoje powinien wykonywać w sposób, odpowiadający wymaganiom dobrej wiary. Uzasadnienie.
Do spraw o zaprzeczenie urodzenia z małżeństwa, wszczętych po wejściu w życie prawa rodzinnego, stosuje się to prawo, chociażby dziecko urodziło się przed wejściem jego w życie, z wyjątkiem przewidzianym w art. XVII przep. wprow. pr. rodź.
Dla ustalenia przyczyny rozkładu pożycia stron ma znaczenie postępowanie ich nie tylko przed rozejściem, lecz i po rozejściu się, gdyż chodzi o ustalenie, czy rozkład pożycia nabrał cech stałości i z jakiej nastąpił on przyczyny.
Faktyczna wspólność małżeńska w rozumieniu art. 69 § 1 pr. rodź. istnieje, jeżeli sytuacja wytworzona przez rodziców dziecka jest analogiczna do wspólnoty, wynikającej z prawnie zawartego związku małżeńskiego, w szczególności gdy rodzice spełniają w swoich stosunkach wzajemnych obowiązki, przewidziane w art. 14 i 15 pr. małż. Uzasadnienie.
Ustanowione w art. 5 pr. rodzinnego domniemanie urodzenia z małżeństwa może być obalone tylko w sposób, unormowany w art. 6 - 14 prawa rodzinnego; w braku takiego obalenia domniemanie to obowiązuje bezwzględnie, choćby było oczywiste, że dziecko nie mogło być spłodzone przez męża matki. Uzasadnienie.
Podniesienie wątpliwości co do obywatelstwa polskiego nupturientów należy do urzędnika stanu cywilnego i skoro on wątpliwości w tej mierze nie ma i nie żąda przedstawienia dowodu obywatelstwa, to nie ma przeszkody do zawarcia związku małżeńskiego. Uzasadnienie.
Przepis art. 10 dekretu z dn. 29.VIII.1945 r. w sprawie postępowania o uznanie za zmarłego j o stwierdzenie zgonu bynajmniej nie wymaga naocznego stwierdzenia śmierci; wystarczy tylko wysoki stopień domniemania śmierci, czyniący ja w świetle ustalonych faktów niewątpliwą.
Wpisanie się obdarowanego członka rodziny na narodową listę niemiecką stanowi ciężkie naruszenie obowiązków rodzinnych i jako takie może być słuszna podstawą odwołania darowizny.
Orzeczenie Komisji Mieszkaniowej przydzielające lokal jest skuteczne w stosunku do każdego i niedopuszczalna jest skarga sądowa w trybie art. 567 k.p.c. o zwolnienie mieszkania od egzekucji, wszczętej na podstawie takiego orzeczenia. Uzasadnienie.
Przepis art. 605 § 1 kz ma zastosowanie również w przypadku umowy mieszanej, mającej cechy zarówno umowy sprzedaży jak ł umowy o dożywocie.