Orzeczenia

Orzeczenie
21.01.2021 Obrót gospodarczy

Pracownik, wobec którego ogłoszono upadłość jako osoby prowadzącej działalność gospodarczą, może wnieść skargę kasacyjną w sprawie, w której Sąd pierwszej instancji oddalił jego powództwo o odszkodowanie za rozwiązanie umowy o pracę a Sąd drugiej instancji po apelacji pozwanego pracodawcy umorzył postępowanie wobec syndyka masy upadłości pracownika, po stwierdzeniu, że syndyk nie mógł brać udziału

Orzeczenie
18.12.2020 Podatki

W świetle art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług gmina nie jest uznawana za podatnika podatku od towarów i usług w odniesieniu do opłat z tytułu wyżywienia dzieci w placówkach oświatowych i żłobkach, gdyż wykonuje te działania w ramach swojego imperium i nie działa na zasadach rynkowych, co nie zakłóca reguł konkurencji.

Orzeczenie
03.12.2020 Podatki

Gmina, realizując zadania w zakresie edukacji publicznej, w tym organizowanie pobytu i nauczania dzieci po godzinie 13:00 oraz zapewnienie wyżywienia dzieciom w przedszkolu, działa jako organ władzy publicznej i nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. W konsekwencji, czynności takie jak zapewnianie wyżywienia dla wychowanków placówek, opieka w przedszkolu

Orzeczenie
03.12.2020 Podatki

Gmina wykonująca zadania w zakresie edukacji publicznej, które obejmują organizowanie wyżywienia dzieci w przedszkolu oraz ich pobyt i nauczanie po godzinie 13:00, nie jest uznawana za podatnika VAT w stosunku do tych czynności, w świetle wyłączenia przewidzianego w art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. W konsekwencji, działania te, mimo że wiążą się z odpłatnością, nie powodują, że gmina działa jako usługodawca

Orzeczenie
02.12.2020

Organ odwoławczy nie może wydać decyzji na niekorzyść strony odwołującej się, gdy wadliwe zastosowanie przepisów prawa nie może być uznane za rażące naruszenie prawa ani interesu społecznego, a jego ustalenie wymagało wielu zabiegów interpretacyjnych.

Orzeczenie
26.11.2020 Podatki

Gmina realizująca zadania własne (publiczne) w zakresie edukacji, które obejmują organizowanie wyżywienia dla dzieci w przedszkolu oraz uczniom w szkole, nie jest w stosunku do tych czynności, w świetle wyłączenia przewidzianego w art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikiem podatku od towarów i usług.

Orzeczenie
04.11.2020 Podatki

Odsetki za opóźnienie w wykonaniu świadczenia głównego, tj. wykupu nieruchomości, są przychodem z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, niezależnie od zakwalifikowania przychodu ze zbycia nieruchomości.

Orzeczenie
30.10.2020

Zgodnie z art. 39 ust. 4 pkt 2 ustawy Prawo oświatowe, gmina obowiązana jest zapewnić bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, uczęszczających do specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, jeżeli uczestniczą oni w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych, do momentu ukończenia

Orzeczenie
14.07.2020

Obowiązek gminy zapewnienia niepełnosprawnemu uczniowi transportu szkolnego odnosi się do 'najbliższej szkoły', co wymaga uwzględnienia zarówno odległości geograficznej, jak i zdolności szkoły do realizacji specjalnych potrzeb ucznia. Organ jest zobowiązany do rzetelnego zebrania i przedłożenia dowodów potwierdzających zdolności bliższych szkół do realizacji wszystkich zaleceń kształcenia specjalnego

Orzeczenie
02.07.2020

Zwrot kosztów przejazdu ucznia niepełnosprawnego i jego opiekuna zgodnie z przepisami Prawa oświatowego obejmuje tylko wspólną podróż do szkoły i z powrotem, nie obejmując samodzielnych podróży rodzica, a konstrukcja przepisów wskazuje na konieczność łącznego uwzględniania przejazdu dziecka z opiekunem, jako równoważnego bezpłatnemu transportowi zapewnianemu przez gminę.

Orzeczenie
02.07.2020

W przypadku szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, tworzenie i likwidacja innych lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych wymaga przeprowadzenia procedury przekształcenia szkoły zgodnie z art. 89 Prawa oświatowego. Niepodanie wszystkich lokalizacji w planie sieci szkół publicznych stanowi naruszenie obowiązków wynikających z ustawy.

Orzeczenie
22.06.2020

Podjęcie działań w celu wykonania prawomocnego wyroku nakazującego wydanie nieruchomości w stanie wolnym od nasadzeń nie wymaga uzyskania zezwolenia ani dokonywania zgłoszeń na podstawie ustawy o ochronie przyrody, a działania te nie mogą być kwalifikowane jako zniszczenie drzew w rozumieniu tej ustawy, nawet jeśli dochodzi do ogłowienia drzew.

Orzeczenie
04.06.2020

Zastępca burmistrza, działając z upoważnienia burmistrza, może być powołany jako członek komisji konkursowej w składzie komisji konkursowej, wyłaniającej kandydata na stanowisko dyrektora szkoły. Powierzenie zastępcy burmistrza określonych zadań przez burmistrza nie oznacza przeniesienia na niego statusu organu prowadzącego szkołę.

Orzeczenie
23.04.2020

Organy administracji mają prawo naliczenia opłaty za niezachowanie żywotności nasadzeń zastępczych, jeżeli zostanie stwierdzone, że uschnięcie drzew wynikało z przyczyn leżących po stronie posiadacza nieruchomości, który nie spełnił określonych w zezwoleniu warunków dotyczących nasadzeń.

Orzeczenie
25.02.2020

Realne zapewnienie udziału społeczeństwa w procesie uchwalenia aktu prawa miejscowego jest spełnione, gdy szeroko informowane jest społeczeństwo o przystąpieniu do prac nad projektem, nawet jeśli brak zgłoszonych uwag i wniosków nie wymaga ponownego publicznego ogłoszenia przyjęcia niezmienionego projektu.

Orzeczenie
20.02.2020

Brak aktu małżeństwa nie jest wystarczającym powodem do negacji faktu zawarcia małżeństwa. Można go udowodnić za pomocą innych dowodów, nawet gdy związek małżeński został zawarty w formie religijnej przed II wojną światową przez osoby narodowości żydowskiej, które z powodu okoliczności historycznych mogły nie dopełnić formalności rejestracyjnych.

Orzeczenie
24.01.2020

Organ odwoławczy może uchylić decyzję organu pierwszej instancji częściowo, jeżeli poszczególne rozstrzygnięcia zawarte w decyzji mogą samodzielnie funkcjonować w obrocie prawnym. Nałożenie obowiązku nasadzeń zastępczych zamiast opłaty za usunięcie drzew jest bardziej adekwatną rekompensatą strat w środowisku przyrodniczym, o ile w pełni uda się określić stan faktyczny dotyczący wartości przyrodniczej