Orzeczenia

Orzeczenie
13.11.2018

Dom pomocy społecznej spełnia wymogi prawne w zakresie warunków sanitarnych, jeśli każda łazienka i toaleta w nowo powstałym domu są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, niezależnie od tego, ilu z pensjonariuszy korzysta z wózków inwalidzkich. Niedostosowanie łazienek i toalet do standardów określonych w rozporządzeniu wyklucza możliwość legalnego prowadzenia domu pomocy społecznej.

Orzeczenie
08.11.2018

Zgodnie z art. 83f ust. 1 pkt 4 ustawy o ochronie przyrody usunięcie drzew w lasach nie wymaga uzyskania zezwolenia administracji publicznej, a ewentualne szkody oraz kradzież drewna z lasu są regulowane przez przepisy Kodeksu cywilnego i karnego, a nie postępowania administracyjnego.

Orzeczenie
11.10.2018

Decyzja o umorzeniu postępowania w sprawie zgody na usunięcie drzew jest zasadne, jeśli drzewa zostały usunięte przed uzyskaniem zgody, gdyż w takim przypadku postępowanie staje się bezprzedmiotowe.

Orzeczenie
20.09.2018

W sprawach dotyczących usunięcia drzew bez wymaganego zezwolenia, ustalenie, że drzewa stanowiły wywroty i złomy, wymaga udokumentowania tego faktu poprzez odpowiednie informacje i dokumentację fotograficzną przedstawiającą usunięte drzewa, zgodnie z art. 83f ust. 2 ustawy o ochronie przyrody. Brak tych dokumentów może skutkować wszczęciem postępowania administracyjnego i wymierzeniem kary pieniężnej

Orzeczenie
11.05.2018

Osiedlenia w Państwie Polskim dziadka skarżącego kasacyjnie nie dowodzi pismo sporządzone w sierpniu 1924 r., z którego wynika, że dziadek skarżącego kasacyjnie "pełnił służbę" w fabryce należącej do I. P. "w okresie czerech lat". Zakładając, że zawarte w piśmie tym informacje są wiarygodne można w oparciu o nie ustalić, że dziadek skarżącego kasacyjnie zamieszkiwał w Białymstoku od 24 sierpnia 1920

Orzeczenie
17.04.2018

Decyzja administracyjna zezwalająca na usunięcie określonej ilości drzew i ustalająca jednocześnie wysokość należnej z tego tytułu opłaty nie może być traktowana jako dwa odrębne i niezależne od siebie rozstrzygnięcia administracyjne, które można oddzielnie skarżyć ani wykonywać przed rozpatrzeniem odwołania.

Orzeczenie
17.04.2018

Odmowa wydania zezwolenia na usunięcie drzew na podstawie samej kondycji zdrowotnej drzew, bez kompleksowej analizy i oceny całokształtu okoliczności faktycznych, stanowi przekroczenie granic uznania administracyjnego.

Orzeczenie
17.04.2018

Decyzje wydane w postępowaniu w przedmiocie stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego mają charakter deklaratoryjny, albowiem stwierdzają określony stan rzeczy, który powstał z mocy prawa na skutek określonych zdarzeń lub czynności. W tym postępowaniu nie chodzi o przyznanie lub odmowę przyznania prawa, ale o stwierdzenie przez właściwy organ administracji publicznej tego, czy określona osoba

Orzeczenie
16.02.2018 Obrót gospodarczy

Brak zachowania przez podatnika trzyletniego terminu na zwrot nienależnie uiszczonych należności celnych uniemożliwia skuteczne dochodzenie tego zwrotu, chyba że podatnik wykaże wystąpienie 'nieprzewidzianych okoliczności' lub 'siły wyższej' w rozumieniu art. 236 ust. 2 WKC.

Orzeczenie
08.02.2018 Obrót gospodarczy

Funkcja realizowana przez art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy o grach hazardowych nadaje temu przepisowi samoistny charakter w relacji do art. 14 ust. 1 tej ustawy, co uzasadnia pogląd o braku podstaw do odmowy jego stosowania w sprawie o nałożenie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

Orzeczenie
08.02.2018 Obrót gospodarczy

Art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy o grach hazardowych ustanawia sankcję za działania niezgodne z prawem, o możliwości zastosowania bądź konieczności odmowy zastosowania tego uregulowania decydują okoliczności konkretnej sprawy i zestawienie, w jakim przepis ten występuje w ramach konstrukcji normy prawnej odnoszącej się do ustalonego stanu faktycznego, co oznacza, że zasadniczo może stanowić on podstawę

Orzeczenie
01.02.2018

W ocenie legalności tempa prowadzenia postępowania administracyjnego istotne jest, czy organ prowadzący postępowanie działał zgodnie z obowiązującymi terminami oraz czy ewentualne przedłużenie postępowania nie wynikło z przyczyn leżących po stronie organu.

Orzeczenie
10.01.2018 Obrót gospodarczy

1. Obowiązek uiszczenia opłaty paliwowej jest konsekwencją uznania danego podmiotu na gruncie podatku akcyzowego za podatnika podatku akcyzowego, a tym samym elementy konstrukcyjne opłaty paliwowej, tj. podmiot, przedmiot czy moment powstania obowiązku, są determinowane przez tożsame elementy konstrukcyjne podatku akcyzowego. 2. Z przepisów ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym