Czynny podatnik VAT otrzymał dwa razy przelew za tę samą fakturę w mechanizmie podzielonej płatności. Kontrahent, który dokonał tej płatności, zalega nam jeszcze z tytułu innych faktur. Czy musimy zwrócić źle opisany przelew? Czy też można zaliczyć go na poczet innych faktur?
Spółka (podatnik VAT czynny) świadczy dla firm z kraju i UE (podatników VAT) usługi wsparcia logistycznego. Usługi obejmują: rozładunek/załadunek dostaw w magazynie, składowanie i handling w magazynie oraz dystrybucję (transport) towarów do klienta. Towary, których dotyczą te usługi, będą składowane w magazynie w Polsce. Czy fakt, że magazyn znajduje się w Polsce, oznacza, że usługi te zawsze podlegają
Czy fakturę w języku obcym należy przed zaksięgowaniem przetłumaczyć na język polski?
Do tego przychodu nie zalicza natomiast zwróconych mu składek na ubezpieczenie zdrowotne. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji.
Nasza firma jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym w Polsce. W celu zwiększenia motywacji i zaangażowania pracowników nabywamy od podmiotu trzeciego i przekazujemy swoim pracownikom pakiety medyczne. Pakiety są przekazywane pracownikom nieodpłatnie, ale pracownicy mają doliczoną do przychodu ze stosunku pracy ich wartość. Zakres świadczeń zdrowotnych, których dotyczą pakiety, zawiera w sobie
Organ podatkowy nie może przyjąć z góry i bez przeprowadzenia stosownego postępowania dowodowego, że zakup robota kuchennego, który jest wykorzystywany na budowie przez pracowników do przyrządzania posiłków, nie jest związany z działalnością opodatkowaną podatnika i na tej podstawie odmówić podatnikowi prawa do odliczenia VAT. Takie stanowisko zajął NSA w wyroku z 26 czerwca 2018 r., sygn. akt I FSK
Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług pilotowania statków powietrznych jako pilot samolotu (PKWiU 52.23) opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zakres świadczonych usług chciałby rozszerzyć o usługi szkoleniowe wykonywane dla ośrodków szkolenia lotniczego, które to ośrodki pozwalają uzyskać zawodowe certyfikaty (PKWiU 85.53.12). Usługi
Podatnik nie może kwestionować ostatecznej decyzji wymiarowej w drodze wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Nie ma przy tym znaczenia, czy decyzja wymiarowa dotarła do podatnika (została doręczona podatnikowi). Jeżeli zatem decyzja wymiarowa jest ostateczna, organ podatkowy ma pełne prawo odmówić wszczęcia postępowania z wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Ostateczną decyzję wymiarową można wzruszyć wyłącznie
Z początkiem lipca 2018 r. został wprowadzony mechanizm podzielonej płatności. Czy z rachunku VAT można wpłacać VAT z tytułu importu towarów na rachunek urzędu celno-skarbowego?
Jak potraktować koszty związane z utrzymaniem trawnika i kwiatowych rabatów wokół siedziby spółki
W zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z odbywaniem aplikacji adwokackiej, poniesionych przed rozpoczęciem wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jestem lekarzem stomatologiem korzystającym z opodatkowania kartą podatkową. Wykonuję zabiegi chirurgiczne i implantologiczne, do których wskazana jest asysta. W związku z tym chciałbym nawiązać współpracę z asystentką stomatologiczną. Osoba ta nie zostanie przeze mnie zatrudniona, gdyż prowadzi samodzielną działalność gospodarcza. Czy nawiązanie takiej współpracy spowoduje utratę prawa do karty podatkowej
Od 2019 r. wchodzi w życie dyrektywa voucherowa zmieniająca rozliczenia VAT bonów na towary i usługi
Z początkiem 2019 r. powinny wejść w życie polskie przepisy określające skutki VAT transferów bonów na towary lub usługi. Wynika to ze zmian w dyrektywie 2006/112/WE, które w 2016 r. wprowadziła dyrektywa voucherowa. Przedstawiamy skutki podatkowe, których należy oczekiwać w związku z nowymi regulacjami Dyrektywy 112.
Podatnik kupił komputer kilka miesięcy przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Czy może odliczyć VAT z faktury zakupy już po zarejestrowaniu się jako podatnik VAT?
W czasie rozmów z kontrahentami pracownicy piją wraz z nimi służbową kawę czy herbatę. Czy takie świadczenia powinny być opodatkowane VAT?
Spółka kupiła strych kamienicy i wyodrębniła w nim dwa lokale mieszkalne, które obecnie zamierza sprzedać. Czy sprzedaż tych lokali będzie zwolniona od VAT czy też opodatkowana według stawki 8%?
Podatnik zawiesił działalność gospodarczą w połowie miesiąca. Czy w związku z tym musi za ten miesiąc wysłać plik JPK_VAT?
Czy istnieje możliwość wystąpienia z wnioskiem o odroczenie terminu złożenia JPK_VAT? Jeżeli tak, do jakiego organu wystąpić z takim wnioskiem?